Oświadczenie Henrietty Fore, Dyrektor Generalnej UNICEF na temat sytuacji dzieci w Afganistanie

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty.
Niedożywienie jest ogromnym zagrożeniem dla dzieci.

© UNICEF/Isahaq

Nowy Jork, 23 sierpnia 2021 r.

Około 10 mln dzieci w Afganistanie potrzebuje pomocy humanitarnej, aby przetrwać. Szacujemy, że jeszcze w tym roku milion dzieci będzie cierpiało na skutek ciężkiego ostrego niedożywienia. Bez leczenia mogą umrzeć.

Około 4,2 mln dzieci nie chodzi do szkoły, w tym 2,2 mln dziewcząt. Od stycznia tego roku ONZ potwierdził ponad dwa tysiące przypadków ciężkiego naruszenia praw dzieci w Afganistanie. W dodatku 435 tysięcy kobiet i dzieci musiało opuścić swoje domy. To jest ponura rzeczywistość afgańskich dzieci i będzie taka niezależnie od trwających wydarzeń politycznych i zmian w rządzie.

Niestety, w nadchodzących miesiącach zwiększą się potrzeby humanitarne dzieci i kobiet. Poważna susza, niedobór wody, społeczno-ekonomiczne konsekwencje pandemii COVID-19 i zbliżająca się, sroga zima jeszcze bardziej pogorszą ich sytuację. Po 65 latach pracy UNICEF w Afganistanie, organizacja pozostanie na miejscu niosąc pomoc potrzebującym dzieciom. Jest jeszcze dużo pracy do zrobienia.

Miliony ludzi będą nadal potrzebowały dostępu do podstawowych usług, w tym opieki medycznej, żywności, wody, schronienia, urządzeń sanitarnych oraz szczepień przeciwko polio i odrze. W ostatnich latach udało się znacznie zwiększyć dostęp dziewcząt do edukacji. Ważne jest, aby to osiągniecie nie poszło na marne, a wszystkie dziewczęta w Afganistanie otrzymały odpowiedniej jakości edukację.

UNICEF zwiększa skalę swoich działań w kraju. Organizacja dostarcza opiekę medyczną, żywność i wodę dla przesiedlonych rodzin. UNICEF ma nadzieję, że teraz będzie mógł dotrzeć z pomocą do tych obszarów kraju, które wcześniej nie były dostępne ze względów bezpieczeństwa.

Apelujemy do talibów, aby zapewnili UNICEF i partnerom humanitarnym bezpieczny, terminowy oraz nieskrępowany dostęp do potrzebujących dzieci, gdziekolwiek się znajdują. Ponadto wszystkie organizacje niosące pomoc powinny mieć przestrzeń do działania zgodnie z zasadami: humanitaryzmu, neutralności, bezstronności i niezależności.

Zaangażowanie UNICEF w pomoc dzieciom w Afganistanie jest jednoznaczne. Celem organizacji jest, aby prawa każdego z nich były realizowane i chronione.

UNICEF Polska zbiera fundusze na pomoc Afgańczykom. Każdy może przekazać darowiznę poprzez stronę unicef.pl/afganistan lub za pośrednictwem zbiórki na Facebooku

Zobacz również

Jak radzić sobie z lękiem separacyjnym u dziecka?

Jak radzić sobie z lękiem separacyjnym u dziecka?

Rozłąki z dzieckiem mogą być bolesne zarówno dla dziecka, jak i rodzica. Czasami jednak rozstanie może wywoływać u dziecka niepokój i uczucie zmartwienia. 

Więcej
Jak rozmawiać z dziećmi o mowie nienawiści

Jak rozmawiać z dziećmi o mowie nienawiści

Mowa nienawiści ma długą historię, ale rozwój internetu przyczynił się do tego, jak duży może mieć ona zasięg. Czy to osobiście, czy w przestrzeni online, prawie wszystkie dzieci i młodzież zetkną się kiedyś z mową nienawiści. Warto, abyś jako rodzic porozmawiał z dzieckiem o mowie nienawiści, aby pomóc mu ją rozpoznać i uświadomić go, co może zrobić, gdy się z nią zetknie.

Więcej
Młodzi pytają o zdrowie psychiczne

WIDEO - Młodzi pytają o zdrowie psychiczne

Doktor Hina, ze Szpitala Dziecięcego w Nowym Jorku, odpowiada na pytania młodych osób dotyczące profilaktyki zdrowia psychicznego.

Więcej