Oświadczenie Henrietty Fore, Dyrektor Generalnej UNICEF na temat sytuacji dzieci w Afganistanie

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty.
Niedożywienie jest ogromnym zagrożeniem dla dzieci.

© UNICEF/Isahaq

Nowy Jork, 23 sierpnia 2021 r.

Około 10 mln dzieci w Afganistanie potrzebuje pomocy humanitarnej, aby przetrwać. Szacujemy, że jeszcze w tym roku milion dzieci będzie cierpiało na skutek ciężkiego ostrego niedożywienia. Bez leczenia mogą umrzeć.

Około 4,2 mln dzieci nie chodzi do szkoły, w tym 2,2 mln dziewcząt. Od stycznia tego roku ONZ potwierdził ponad dwa tysiące przypadków ciężkiego naruszenia praw dzieci w Afganistanie. W dodatku 435 tysięcy kobiet i dzieci musiało opuścić swoje domy. To jest ponura rzeczywistość afgańskich dzieci i będzie taka niezależnie od trwających wydarzeń politycznych i zmian w rządzie.

Niestety, w nadchodzących miesiącach zwiększą się potrzeby humanitarne dzieci i kobiet. Poważna susza, niedobór wody, społeczno-ekonomiczne konsekwencje pandemii COVID-19 i zbliżająca się, sroga zima jeszcze bardziej pogorszą ich sytuację. Po 65 latach pracy UNICEF w Afganistanie, organizacja pozostanie na miejscu niosąc pomoc potrzebującym dzieciom. Jest jeszcze dużo pracy do zrobienia.

Miliony ludzi będą nadal potrzebowały dostępu do podstawowych usług, w tym opieki medycznej, żywności, wody, schronienia, urządzeń sanitarnych oraz szczepień przeciwko polio i odrze. W ostatnich latach udało się znacznie zwiększyć dostęp dziewcząt do edukacji. Ważne jest, aby to osiągniecie nie poszło na marne, a wszystkie dziewczęta w Afganistanie otrzymały odpowiedniej jakości edukację.

UNICEF zwiększa skalę swoich działań w kraju. Organizacja dostarcza opiekę medyczną, żywność i wodę dla przesiedlonych rodzin. UNICEF ma nadzieję, że teraz będzie mógł dotrzeć z pomocą do tych obszarów kraju, które wcześniej nie były dostępne ze względów bezpieczeństwa.

Apelujemy do talibów, aby zapewnili UNICEF i partnerom humanitarnym bezpieczny, terminowy oraz nieskrępowany dostęp do potrzebujących dzieci, gdziekolwiek się znajdują. Ponadto wszystkie organizacje niosące pomoc powinny mieć przestrzeń do działania zgodnie z zasadami: humanitaryzmu, neutralności, bezstronności i niezależności.

Zaangażowanie UNICEF w pomoc dzieciom w Afganistanie jest jednoznaczne. Celem organizacji jest, aby prawa każdego z nich były realizowane i chronione.

UNICEF Polska zbiera fundusze na pomoc Afgańczykom. Każdy może przekazać darowiznę poprzez stronę unicef.pl/afganistan lub za pośrednictwem zbiórki na Facebooku

Zobacz również

Jak zmiany klimatyczne wpływają na dzieci?

Jak zmiany klimatyczne wpływają na dzieci?

Kryzys klimatyczny nie tylko zmienia planetę, ale także dzieci. Wpływa na ich zdrowie i rozwój. Uprzywilejowane położenie geograficzne nie chroni przed zmianami klimatu - również w krajach rozwiniętych skutki kryzysu klimatycznego są odczuwalne. 

Więcej
UNICEF szczepi przeciwko malarii w Kamerunie

UNICEF szczepi przeciwko malarii w Kamerunie

Po programie pilotażowym w trzech afrykańskich krajach, ponad 330 tys. dawek zatwierdzonej przez WHO szczepionki dotarło do Kamerunu. 

Więcej
Każde dziecko powinno znać swoje prawa

Każde dziecko powinno znać swoje prawa

Wraz z Teatrem Muzycznym ROMA przygotowaliśmy dwa filmy edukacyjne dla najmłodszych, ale także dla dorosłych, ponieważ to właśnie my - dorośli jesteśmy odpowiedzialni za to, aby prawa dziecka były przestrzegane, a dzieci były ich świadome.

Więcej