Oświadczenie Henrietty Fore, Dyrektor Generalnej UNICEF w przeddzień rozmów pokojowych w Jemenie

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty.
Jemen

Nowy Jork, 5 września 2018 r. – W lipcu br. 21 dzieci w Jemenie zostało zabitych. Kolejnych 55 zginęło w ciągu pierwszych dwóch tygodnia sierpnia. Po trzech latach wojny, sytuacja dzieci w Jemenie staje się coraz gorsza.

System społeczny niemal nie funkcjonuje, a cały kraj jest na krawędzi upadku. Większość urzędników od niemal dwóch lat nie otrzymało swoich wynagrodzeń. Infrastruktura cywilna, w tym systemy wodno-sanitarne, szkoły i ośrodki medyczne zostały zaatakowane. Brakuje podstawowych produktów. Najbardziej cierpią dzieci, ponieważ ich potrzeby medyczne, edukacyjne i ochronne często są pomijane.

Jeśli nie podejmiemy teraz działań, skutki tej wojny odczują następne pokolenia. Nawet jeśli konflikt zakończy się dzisiaj, to odbudowa kraju potrwa jeszcze wiele lat.

Apeluję do stron konfliktu w Jemenie, które po raz pierwszy od trzech lat mają podjąć rozmowy pokojowe, a także ich sojuszników, aby w centrum dyskusji znalazła się ochrona dzieci.

W szczególności apeluję do walczących stron o natychmiastowe i bezwarunkowe:

  • Zagwarantowanie niezakłóconego i bezpiecznego dostępu do wszystkich dzieci w potrzebie, zgodnie z zasadami międzynarodowego prawa humanitarnego
  • Zaprzestanie nalotów i ataków na cywilów i infrastrukturę cywilną, w szczególności w celu ochrony życia dzieci;
  • Zaprzestanie rekrutacji i wykorzystywania dzieci do walk oraz uwolnienie wszystkich dzieci związanych z siłami zbrojnymi lub walczącymi grupami;
  • Zaprzestanie aresztowań i przetrzymywania dzieci, w tym nieletnich zatrzymanych za domniemane związki z uzbrojonymi grupami opozycyjnymi, uwolnienie wszystkich dzieci zatrzymanych w związku z zarzutami związanymi z bezpieczeństwem i zapewnienie im wsparcia w reintegracji ze społeczeństwem.

Dzieci w Jemenie potrzebują uleczenia ran. Potrzebują sprawiedliwości. Potrzebują trwałego pokoju. Teraz.

UNICEF Polska apeluje o pomoc dla dzieci w Jemenie: unicef.pl/jemen

Zobacz również

Cholera - zapomniana choroba, czy śmiertelne zagrożenie

Cholera - zapomniana choroba, czy śmiertelne zagrożenie

Epidemie cholery w XIX wieku zdziesiątkowały ludność świata. W 1854 roku, gdy choroba zbierała swoje żniwo w Londynie, John Snow udowodnił, że jej źródłem była jedna z miejskich pomp, a więc skażona woda pochodząca z Tamizy. 

Więcej
Dostęp do czystej wody to prawo każdego dziecka

Dostęp do czystej wody to prawo każdego dziecka

10 krajów Afryki Zachodniej i Środkowej: Benin, Burkina Faso, Kamerun, Czad, Wybrzeże Kości Słoniowej, Gwinea, Mali, Niger, Nigeria i Somalia to obszary dotknięte poważnym zagrożeniem związanym z negatywnym wpływem zmian klimatycznych i brakiem dostępu do bezpiecznych źródeł wody pitnej.

Więcej
W Jemenie ponad 10 mln dzieci potrzebuje wsparcia w zakresie edukacji

W Jemenie ponad 10 mln dzieci potrzebuje wsparcia w zakresie edukacji

Jemen to kraj dotknięty złożonym kryzysem humanitarnym. Od 8 lat trwa tu wojna domowa, która eskalowała na przestrzeni ostatnich dwóch lat. 

Więcej