Oświadczenie UNICEF w sprawie Aleppo

Ten tekst przeczytasz w 1 minutę.

Amman, 13 grudnia 2016 – „Przemoc w Aleppo nasila się, brutalne ataki dotknęły tysiące dzieci, które cierpią w milczeniu. Nadszedł czas, aby świat stanął w obronie dzieci z Aleppo. Czas, aby ich koszmar się skończył.

Według alarmujących raportów lekarzy, prawdopodobnie ponad 100 dzieci pozbawionych opieki lub rozdzielnych z rodzinami jest uwięzionych w budynkach narażonych na ciężkie ataki we wschodnim Aleppo.

Wzywamy wszystkie strony konfliktu, aby umożliwiły bezpieczną i natychmiastową ewakuację wszystkich dzieci. Dzieci pozostawione bez opieki i rozdzielone z rodzinami mają prawo do bycia zarejestrowanymi przez neutralną organizację humanitarną i prawo do połączenia z rodzinami, gdziekolwiek się znajdują.

UNICEF jest głęboko zaniepokojony niezweryfikowanymi raportami o egzekucjach cywilów, także dzieci, i przypomina wszystkim stronom konfliktu o ich obowiązkach wynikających z prawa międzynarodowego.

UNICEF wzywa wszystkie strony konfliktu do natychmiastowego rozejmu i apeluje o umożliwienie organizacjom humanitarnym natychmiastowego, bezwarunkowego i trwałego dostępu do poszkodowanych dzieci i ich rodzin bez względu na to, gdzie się znajdują.

Cywile, którzy chcą opuścić wschodnie Aleppo muszą mieć prawo, aby to zrobić bezpiecznie i godnie.

Pracownicy humanitarni UNICEF w Aleppo są gotowi nieść natychmiastową pomoc, w tym wesprzeć bezpieczną ewakuację dzieci.

Zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom z Aleppo to nasz obowiązek. Dość wymówek.”

Geert Cappelaere,
Dyrektor Regionalny UNICEF
Amman, Jordania

banner_Syria_2_zdjecie_artykul

Zobacz również

Jak UNICEF wykorzystuje drony, aby pomagać dzieciom?

Jak UNICEF wykorzystuje drony, aby pomagać dzieciom?

W UNICEF od 2016 roku wykorzystujemy drony, które umożliwiają nam dostarczanie niezbędnych produktów zdrowotnych, takich jak szczepionki, leki czy próbki diagnostyczne, do odległych obszarów, w tym wysp czy regionów górskich.

Więcej
Eskalacja przemocy seksualnej w Sudanie

Eskalacja przemocy seksualnej w Sudanie

Od 2 lat w Sudanie trwa brutalny, ogólnokrajowy konflikt zbrojny. Dzieci są ofiarami przemocy – w tym gwałtów i napaści na tle seksualnym. Od początku 2024 roku odnotowano 221 gwałtów na niepełnoletnich.

Więcej
Sprawdzamy, jak realizowane są zalecenia Komitetu Praw Dziecka ONZ dla Polski

Sprawdzamy, jak realizowane są zalecenia Komitetu Praw Dziecka ONZ dla Polski

Przeciwdziałanie przemocy wobec dzieci, kwestia pieczy zastępczej i sytuacja dzieci z doświadczeniem uchodźczym – to główne zagadnienia z raportu zaprezentowanego podczas spotkania sejmowej Komisji ds. Dzieci i Młodzieży w Sejmie RP. 

Więcej