Oświadczenie UNICEF

Ten tekst przeczytasz w 1 minutę.
UN010698_Med-Res

Genewa, 8 marca 2016 r. – W związku ze szczytem Unii Europejskiej i Turcji, UNICEF przypomina, że władze w całej Europie, na Bałkanach i w Turcji w zakresie opieki nad dziećmi uchodźców i migrantów powinny kierować się podstawową zasadą humanitarną: „nie szkodzić”.

UNICEF jednocześnie przypomina państwom o ich odpowiedzialności i obowiązkach:

  • Przede wszystkim należy zagwarantować dzieciom prawo do ubiegania się o międzynarodową ochronę
  • Dzieci nie powinny być zawracane, jeśli zagraża im aresztowanie, przymusowe wcielenie do sił zbrojnych, handel ludźmi i wykorzystanie
  • Aby zapewnić bezpieczeństwo dzieciom uciekającym przed wojną, należy wdrożyć odpowiednie działania, w tym umożliwić łączenie rodzin, tak, aby dzieci (szczególnie pozostające bez opieki) nie szukały pomocy przemytników lub handlarzy ludźmi

Obecna tragiczna sytuacja na granicy Grecji i Byłej Jugosłowiańskiej Republiki Macedonii jest nie do zaakceptowania szczególnie dla dzieci, które stanowią obecnie większość osób przebywających na północnej granicy Grecji, w Idomeni.

Dzieci już wycierpiały bardzo wiele. Uciekają przed wojną i konfliktami pokonując niebezpieczną drogę.

Teraz są zmuszone do spania na otwartej przestrzeni bez dostępu do podstawowych usług. Są niepewne, czy mogą iść dalej czy będą zmuszone do powrotu.

Dzieci bez opieki są bardziej narażone na ryzyko wykorzystania przez przemytników. Dlatego ich prawa powinny być na pierwszym miejscu.

UNICEF jest gotowy wesprzeć rząd Grecji w znalezieniu natychmiastowych rozwiązań dla dzieci uchodźców i migrantów.

Zobacz również

UNICEF Polska współorganizatorem II edycji Festiwalu Klimatyczna Rewolucja

UNICEF Polska współorganizatorem II edycji Festiwalu Klimatyczna Rewolucja

Każde dziecko ma prawo do życia w czystym środowisku, edukacji na jego temat oraz partycypacji w procesach decyzyjnych z nim związanych, dlatego zostaliśmy współogranizatorem drugiej edycji Festiwalu Klimatyczna Rewolucja w Wielkopolsce.

Więcej
W Sudanie podwoiła się liczba dzieci potrzebujących pomocy humanitarnej

W Sudanie podwoiła się liczba dzieci potrzebujących pomocy humanitarnej

W Sudanie już ponad 15 mln dzieci potrzebuje pomocy humanitarnej ze względu na powszechną przemoc, głód i problemy zdrowotne. Dostęp do nich jest coraz bardziej utrudniony, co zwiększa nie tylko koszty pomocy, ale także związane z nią wyzwania.

Więcej
Raport Roczny 2024 UNICEF Polska

Raport Roczny 2024 UNICEF Polska

W 2024 roku konflikty zbrojne, zagrożenia klimatyczne, przesiedlenia i przemoc miały niszczycielski wpływ na dzieci. Mimo to, dzięki wsparciu Darczyńców i firm mogliśmy skutecznie nieść pomoc tam, gdzie była ona najbardziej potrzebna. W Raporcie Rocznym 2024 podsumowaliśmy nasze działania.

Więcej