Oświadczenie UNICEF

Ten tekst przeczytasz w 1 minutę.
UN010698_Med-Res

Genewa, 8 marca 2016 r. – W związku ze szczytem Unii Europejskiej i Turcji, UNICEF przypomina, że władze w całej Europie, na Bałkanach i w Turcji w zakresie opieki nad dziećmi uchodźców i migrantów powinny kierować się podstawową zasadą humanitarną: „nie szkodzić”.

UNICEF jednocześnie przypomina państwom o ich odpowiedzialności i obowiązkach:

  • Przede wszystkim należy zagwarantować dzieciom prawo do ubiegania się o międzynarodową ochronę
  • Dzieci nie powinny być zawracane, jeśli zagraża im aresztowanie, przymusowe wcielenie do sił zbrojnych, handel ludźmi i wykorzystanie
  • Aby zapewnić bezpieczeństwo dzieciom uciekającym przed wojną, należy wdrożyć odpowiednie działania, w tym umożliwić łączenie rodzin, tak, aby dzieci (szczególnie pozostające bez opieki) nie szukały pomocy przemytników lub handlarzy ludźmi

Obecna tragiczna sytuacja na granicy Grecji i Byłej Jugosłowiańskiej Republiki Macedonii jest nie do zaakceptowania szczególnie dla dzieci, które stanowią obecnie większość osób przebywających na północnej granicy Grecji, w Idomeni.

Dzieci już wycierpiały bardzo wiele. Uciekają przed wojną i konfliktami pokonując niebezpieczną drogę.

Teraz są zmuszone do spania na otwartej przestrzeni bez dostępu do podstawowych usług. Są niepewne, czy mogą iść dalej czy będą zmuszone do powrotu.

Dzieci bez opieki są bardziej narażone na ryzyko wykorzystania przez przemytników. Dlatego ich prawa powinny być na pierwszym miejscu.

UNICEF jest gotowy wesprzeć rząd Grecji w znalezieniu natychmiastowych rozwiązań dla dzieci uchodźców i migrantów.

Zobacz również

Przyszłość dzieciństwa w zmieniającym się świecie

Przyszłość dzieciństwa w zmieniającym się świecie

Raport UNICEF “The State of the World's Children 2024” to próba odpowiedzi na pytanie, jak zadbać o przyszłość dzieci, w której ich wszystkie prawa będą respektowane. 

Więcej
Debata z okazji 35-lecia Konwencji o prawach dziecka. Wokół zaleceń Komitetu Praw Dziecka dla Polski

Debata z okazji 35-lecia Konwencji o prawach dziecka. Wokół zaleceń Komitetu Praw Dziecka dla Polski

Debata wokół stanu realizacji zaleceń Komitetu Praw Dziecka to wspólne przedsięwzięcie UNICEF Polska, Koalicji Organizacji Pozarządowych monitorujących wdrażanie Konwencji o prawach dziecka w Polsce oraz Rzeczniczki Praw Dziecka.

Więcej
Wpływ wojny w Sudanie na zdrowie psychiczne dzieci

Wpływ wojny w Sudanie na zdrowie psychiczne dzieci

Dzieci w Sudanie doświadczają przemocy, ale także są jej świadkami. Powoduje to u nich silny stres emocjonalny, prowadzący do problemów ze zdrowiem psychicznym.

Więcej