Pandemia COVID-19 spowodowała największy spadek liczby szczepień od trzech dekad

Ten tekst przeczytasz w 5 minut.
W ubiegłym roku 25 mln najmłodszych nie otrzymało ratujących życie szczepień.

© UNICEF/LeMoyne

WHO i UNICEF alarmują, że według najnowszych danych, w 2021 r. wystąpił największy od około 30 lat spadek poziomu szczepień dzieci na całym świecie. W ubiegłym roku 25 mln najmłodszych nie otrzymało ratujących życie szczepień. 

Aby oszacować poziom szczepień dzieci na całym świecie najczęściej porównuje się zasięg szczepionki przeciwko błonicy, tężcowi i krztuścowi (DTP3). Niestety w latach 2019-2021 odsetek dzieci, które otrzymały trzy dawki szczepionki DTP3 spadł o 5 punktów procentowych, do poziomu 81 procent. 

W rezultacie, tylko w 2021 r., 25 mln dzieci nie otrzymało jednej lub więcej dawek DTP3 w ramach rutynowych szczepień. To o dwa miliony więcej niż w 2020 r. i o sześć milionów więcej niż w 2019 r., co wskazuje na rosnącą liczbę dzieci zagrożonych wyniszczającymi chorobami, którym potrafimy zapobiegać. 

Spadek poziomu szczepień był spowodowany wieloma czynnikami, w tym zwiększoną liczbą dzieci żyjących na obszarach konfliktów i kryzysów humanitarnych, gdzie dostęp do szczepień jest trudny, a także zwiększoną dezinformacją i problemami związanymi z COVID-19, takimi jak zakłócenia w dostępie do usług i w łańcuchu dostaw.

To czerwony alert dotyczący zdrowia dzieci. Jesteśmy świadkami największego spadku poziomu szczepień najmłodszych w tym pokoleniu. Jego ceną będzie utracone zdrowie i życie dzieci, powiedziała Catherine Russell, Dyrektor Generalna UNICEF. W ubiegłym roku spadek liczby szczepień uzasadnialiśmy zakłóceniami spowodowanymi pandemia COVID-19. Teraz jednak wciąż obserwujemy stały spadek poziomu szczepień, a COVID-19 nie jest wymówką. Albo szybko zaszczepimy miliony dzieci albo nieuchronnie będziemy świadkami kolejnych epidemii groźnych chorób.

18 z 25 mln niezaszczepionych dzieci to te, które w ciągu ostatniego roku nie otrzymały ani jednej dawki szczepionki przeciwko błonicy, tężcowi i krztuścowi. Większość z nich mieszka w krajach o niskich i średnich dochodach takich jak Indie, Nigeria, Indonezja, Etiopia czy Filipiny. Wprawdzie zasięg szczepień przeciwko błonicy, tężcowi i krztuścowi spadł w każdym regionie świata, to jednak w Azji Wschodniej i Pacyfiku jest on najwyższy. Spadł aż o dziewięć procent w ciągu zaledwie dwóch lat. Z kolei globalny zasięg szczepionki przeciwko HPV, który udało się osiągnąć w 2019 roku został utracony. Obecnie wynosi on zaledwie 15 procent, co stwarza poważne zagrożenie dla zdrowia kobiet i dziewcząt.

W 2021 r. społeczność międzynarodowa miała nadzieję, że będzie to rok, w którym nadgonimy programy szczepień wstrzymane podczas pandemii. Zamiast tego zasięg szczepionki DTP3 osiągnął najniższy poziom od 2008 r., co wraz ze spadkiem zasięgu innych podstawowych szczepień zepchnęło świat z drogi do osiągnięcia globalnych celów, w tym Celów Zrównoważonego Rozwoju.

Ten historyczny spadek poziomu szczepień ma miejsce w czasie, w którym drastycznie rośnie wskaźnik niedożywienia. Niedożywione dziecko ma już osłabioną odporność, więc pominięcie szczepienia może sprawić, że powszechne choroby wieku dziecięcego szybko staną się dla niego śmiertelne.

Zwalczanie pandemii COVID-19 powinno iść w parze ze szczepieniami przeciwko chorobom takim jak odra, zapalenie płuc czy biegunka, powiedział dr Tedros Adhanom Ghebreyesus, Dyrektor Generalny WHO. To nie jest kwestia albo-albo. Można zrobić i jedno, i drugie.

Niektórym krajom udało się powstrzymać spadek wyszczepialności. Uganda utrzymała wysoki poziom rutynowych szczepień, wdrażając jednocześnie program szczepień przeciwko COVID-19 chroniący najbardziej narażone grupy, w tym pracowników ochrony zdrowia. Podobnie Pakistan powrócił do poziomu szczepień sprzed pandemii dzięki zaangażowaniu rządu i wysiłkom włożonym w nadrobienie zaległości. 

Aby osiągnąć uniwersalny poziom szczepień i zapobiec epidemiom, konieczne będzie włożenie ogromnego wysiłku i zintensyfikowanie działań. W ciągu ostatnich 12 miesięcy niewystarczająca liczba szczepień już zaowocowała epidemiami odry i polio, których można było uniknąć. Ta sytuacja podkreśla kluczową rolę szczepień w zapewnieniu zdrowia dzieciom, osobom dorosłym i całym społeczeństwom.

W 2021 r. poziom wyszczepialności jedną dawką szczepionki przeciwko odrze spadł do 81 procent, czyli do najniższego poziomu od 2008 r. To znaczy, że w ubiegłym roku 24,7 mln dzieci nie otrzymało pierwszej dawki szczepionki przeciwko odrze (o 5,3 mln więcej niż w 2019 r.). Kolejne 14,7 mln nie otrzymało potrzebnej drugiej dawki. Podobnie, w porównaniu z 2019 r., o 6,7 mln więcej dzieci pominęło trzecią dawkę szczepionki przeciwko polio, a 3,5 mln pominęło pierwszą dawkę szczepionki przeciwko HPV, która chroni dziewczęta przed rakiem szyjki macicy.

WHO i UNICEF współpracują z partnerami w celu realizacji globalnego programu szczepień 2030 (IA2030) oraz strategii dla wszystkich krajów, aby osiągnąć wyznaczone cele w zakresie zapobiegania chorobom dzięki szczepieniom.

Partnerzy zrzeszeni w IA2030 apelują do rządów państw o:

  • zintensyfikowanie wysiłków na rzecz rutynowych szczepień i rozpowszechnienie informacji o szczepieniach;
  • wdrożenie strategii mającej na celu budowanie zaufania do szczepień i przeciwdziałanie dezinformacji;
  • zapewnienie inwestycji w usługi podstawowej opieki zdrowotnej, z wyraźnym wsparciem programów szczepień;
  • zapewnienie zaangażowania politycznego w zwiększenie alokacji środków krajowych we wzmocnienie i utrzymanie szczepień w ramach POZ;
  • priorytetowe traktowanie systemów monitorowania chorób, aby pozyskiwać niezbędne dane; 
  • zwiększenie inwestycji w badania w celu opracowania i udoskonalenia nowych i istniejących szczepionek.

Zobacz również

Polio zagraża dzieciom w Strefie Gazy. Ruszyła kampania szczepień UNICEF.

Polio zagraża dzieciom w Strefie Gazy. Ruszyła kampania szczepień UNICEF.

Wirus polio typu 2 został wykryty w Strefie Gazy w lipcu 2024 roku. Spowodowało to konieczność uruchomienia pilnej kampanii szczepień prowadzonej przez UNICEF, WHO, UNRWA i partnerów. Jej celem jest zaszczepienie ponad 640 tys. dzieci poniżej dziesiątego roku życia.  

Więcej
9 miejsc, w których kryzysy humanitarne utrudniają dzieciom edukację

9 miejsc, w których kryzysy humanitarne utrudniają dzieciom edukację

W obliczu kryzysów humanitarnych edukacja jest dla dzieci szansą na normalną przyszłość. Zachowanie ciągłości nauki musi zawsze być priorytetem, ale niestety szacuje się, że na całym świecie 224 mln najmłodszych wymaga pilnego wsparcia edukacyjnego.

Więcej
Powstał Zespół ds. Partycypacji Dzieci i Młodzieży, wspólna inicjatywa RPD i UNICEF Polska

Nic o nas bez nas. Powstał Zespół ds. Partycypacji Dzieci i Młodzieży, wspólna inicjatywa RPD i UNICEF Polska

26 sierpnia w Biurze Rzeczniczki Praw Dziecka zostanie uroczyście zainaugurowana działalność Zespołu. Tworzą go młodzi aktywiści, ich rodzice, eksperci z różnych dziedzin, redaktorzy poruszający tematykę społeczną, w tym praw dzieci, a przewodniczy mu prof. Ewa Jarosz. 

Więcej