Pandemia COVID-19 wpłynęła na wszystkie obszary życia dzieci

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty.
UNICEF: Ubóstwo, wykluczenie i niepewność, stały się nową normą w życiu najmłodszych

© UNICEF/Schverdfinger

Rok od ogłoszenia pandemii COVID-19, UNICEF publikuje najnowsze dane o dramatycznych skutkach obecnej sytuacji dla dzieci. Ubóstwo, wykluczenie i niepewność, stały się nową normą w życiu najmłodszych.

Pandemia COVID-19 cofnęła postęp praktycznie w każdym z kluczowych obszarów życia dzieci, powiedziała Henrietta Fore, Dyrektor Generalna UNICEF. Wzrosła liczba najmłodszych, którzy są głodni, izolowani, maltretowani, żyjący w ubóstwie i zmuszani do małżeństwa. Zmniejszył się jednocześnie dostęp dzieci do edukacji i podstawowych usług, w tym opieki medycznej, pomocy żywnościowej i ochrony. To oczywiste, że jeszcze przez wiele lat dzieci będą odczuwały skutki pandemii.

Jak pandemia COVID-19 wpłynęła na sytuację najmłodszych? UNICEF podaje następujące dane:

  • 13% z 71 mln zakażeń COVID-19 w 107 krajach świata, dla których były dostępne dane o wieku osób zakażonych, dotyczyło dzieci i młodych ludzi poniżej 20. roku życia
  • W krajach rozwijających się, ubóstwo wśród dzieci może wzrosnąć nawet o 15%. UNICEF szacuje, że dodatkowe 140 mln dzieci w tych krajach już żyje w gospodarstwach domowych dotkniętych skrajnym ubóstwem.
  • 168 mln dzieci w wieku szkolnym od roku ani razu nie poszło do szkoły. Najgorsza sytuacja jest w Ameryce Środkowej i Karaibach.
  • Co najmniej 1 na 3 dzieci nie było w stanie uczestniczyć w edukacji zdalnej. 
  • W ciągu najbliższej dekady liczba przypadków wczesnych małżeństw może zwiększyć się o dodatkowe 10 mln.
  • Co najmniej 1 na 7 dzieci i młodych ludzi, przez większą część ubiegłego roku żyło w izolacji społecznej.
  • Dostęp do ponad 2/3 usług z zakresu zdrowia psychicznego dla dzieci i młodzieży był ograniczony.
  • W 2020 r. dodatkowe 6-7 mln dzieci poniżej 5. roku życia cierpiało na skutek zahamowania przyrostu masy ciała lub ostrego niedożywienia. 
  • W listopadzie 2020 r. ponad 94 mln ludzi w 26 krajach świata było zagrożonych odrą w związku z przerwaniem kampanii szczepień. 
  • W 59 krajach, dla których były dostępne dane, uchodźcy i osoby ubiegające się o azyl nie mogły uzyskać dostępu do pomocy społecznej związanej z COVID-19 z powodu zamkniętych granic oraz rosnącej ksenofobii i wykluczenia.
  • Około 3 mld ludzi na świecie nie ma w domu podstawowych urządzeń sanitarnych. Średnio 700 najmłodszych dzieci umiera każdego dnia na skutek chorób wywołanych brakiem dostępu do czystej wody i odpowiednich warunków higienicznych.  

Dobro dzieci musi być na pierwszym miejscu we wszystkich podejmowanych działaniach, powiedziała Henrietta Fore. Oznacza to nadanie priorytetu ponownemu otwarciu szkół, zapewnieniu opieki społecznej i dotarciu z pomocą do najbardziej potrzebujących dzieci. Jedynie wtedy będziemy w stanie ochronić obecne pokolenie przez uznaniem go za pokolenie stracone.

Zobacz również

Jak radzić sobie z lękiem separacyjnym u dziecka?

Jak radzić sobie z lękiem separacyjnym u dziecka?

Rozłąki z dzieckiem mogą być bolesne zarówno dla dziecka, jak i rodzica. Czasami jednak rozstanie może wywoływać u dziecka niepokój i uczucie zmartwienia. 

Więcej
Jak rozmawiać z dziećmi o mowie nienawiści

Jak rozmawiać z dziećmi o mowie nienawiści

Mowa nienawiści ma długą historię, ale rozwój internetu przyczynił się do tego, jak duży może mieć ona zasięg. Czy to osobiście, czy w przestrzeni online, prawie wszystkie dzieci i młodzież zetkną się kiedyś z mową nienawiści. Warto, abyś jako rodzic porozmawiał z dzieckiem o mowie nienawiści, aby pomóc mu ją rozpoznać i uświadomić go, co może zrobić, gdy się z nią zetknie.

Więcej
Młodzi pytają o zdrowie psychiczne

WIDEO - Młodzi pytają o zdrowie psychiczne

Doktor Hina, ze Szpitala Dziecięcego w Nowym Jorku, odpowiada na pytania młodych osób dotyczące profilaktyki zdrowia psychicznego.

Więcej