Pandemia COVID-19 wpłynęła na wszystkie obszary życia dzieci

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty.
UNICEF: Ubóstwo, wykluczenie i niepewność, stały się nową normą w życiu najmłodszych

© UNICEF/Schverdfinger

Rok od ogłoszenia pandemii COVID-19, UNICEF publikuje najnowsze dane o dramatycznych skutkach obecnej sytuacji dla dzieci. Ubóstwo, wykluczenie i niepewność, stały się nową normą w życiu najmłodszych.

Pandemia COVID-19 cofnęła postęp praktycznie w każdym z kluczowych obszarów życia dzieci, powiedziała Henrietta Fore, Dyrektor Generalna UNICEF. Wzrosła liczba najmłodszych, którzy są głodni, izolowani, maltretowani, żyjący w ubóstwie i zmuszani do małżeństwa. Zmniejszył się jednocześnie dostęp dzieci do edukacji i podstawowych usług, w tym opieki medycznej, pomocy żywnościowej i ochrony. To oczywiste, że jeszcze przez wiele lat dzieci będą odczuwały skutki pandemii.

Jak pandemia COVID-19 wpłynęła na sytuację najmłodszych? UNICEF podaje następujące dane:

  • 13% z 71 mln zakażeń COVID-19 w 107 krajach świata, dla których były dostępne dane o wieku osób zakażonych, dotyczyło dzieci i młodych ludzi poniżej 20. roku życia
  • W krajach rozwijających się, ubóstwo wśród dzieci może wzrosnąć nawet o 15%. UNICEF szacuje, że dodatkowe 140 mln dzieci w tych krajach już żyje w gospodarstwach domowych dotkniętych skrajnym ubóstwem.
  • 168 mln dzieci w wieku szkolnym od roku ani razu nie poszło do szkoły. Najgorsza sytuacja jest w Ameryce Środkowej i Karaibach.
  • Co najmniej 1 na 3 dzieci nie było w stanie uczestniczyć w edukacji zdalnej. 
  • W ciągu najbliższej dekady liczba przypadków wczesnych małżeństw może zwiększyć się o dodatkowe 10 mln.
  • Co najmniej 1 na 7 dzieci i młodych ludzi, przez większą część ubiegłego roku żyło w izolacji społecznej.
  • Dostęp do ponad 2/3 usług z zakresu zdrowia psychicznego dla dzieci i młodzieży był ograniczony.
  • W 2020 r. dodatkowe 6-7 mln dzieci poniżej 5. roku życia cierpiało na skutek zahamowania przyrostu masy ciała lub ostrego niedożywienia. 
  • W listopadzie 2020 r. ponad 94 mln ludzi w 26 krajach świata było zagrożonych odrą w związku z przerwaniem kampanii szczepień. 
  • W 59 krajach, dla których były dostępne dane, uchodźcy i osoby ubiegające się o azyl nie mogły uzyskać dostępu do pomocy społecznej związanej z COVID-19 z powodu zamkniętych granic oraz rosnącej ksenofobii i wykluczenia.
  • Około 3 mld ludzi na świecie nie ma w domu podstawowych urządzeń sanitarnych. Średnio 700 najmłodszych dzieci umiera każdego dnia na skutek chorób wywołanych brakiem dostępu do czystej wody i odpowiednich warunków higienicznych.  

Dobro dzieci musi być na pierwszym miejscu we wszystkich podejmowanych działaniach, powiedziała Henrietta Fore. Oznacza to nadanie priorytetu ponownemu otwarciu szkół, zapewnieniu opieki społecznej i dotarciu z pomocą do najbardziej potrzebujących dzieci. Jedynie wtedy będziemy w stanie ochronić obecne pokolenie przez uznaniem go za pokolenie stracone.

Zobacz również

Jak zmiany klimatyczne wpływają na dzieci?

Jak zmiany klimatyczne wpływają na dzieci?

Kryzys klimatyczny nie tylko zmienia planetę, ale także dzieci. Wpływa na ich zdrowie i rozwój. Uprzywilejowane położenie geograficzne nie chroni przed zmianami klimatu - również w krajach rozwiniętych skutki kryzysu klimatycznego są odczuwalne. 

Więcej
UNICEF szczepi przeciwko malarii w Kamerunie

UNICEF szczepi przeciwko malarii w Kamerunie

Po programie pilotażowym w trzech afrykańskich krajach, ponad 330 tys. dawek zatwierdzonej przez WHO szczepionki dotarło do Kamerunu. 

Więcej
Każde dziecko powinno znać swoje prawa

Każde dziecko powinno znać swoje prawa

Wraz z Teatrem Muzycznym ROMA przygotowaliśmy dwa filmy edukacyjne dla najmłodszych, ale także dla dorosłych, ponieważ to właśnie my - dorośli jesteśmy odpowiedzialni za to, aby prawa dziecka były przestrzegane, a dzieci były ich świadome.

Więcej