Pięćdziesiąt lat temu UNICEF otrzymał Pokojową Nagrodę Nobla

Ten tekst przeczytasz w 1 minutę.
Henry Labouisse przyjmuję Pokojową Nagrodę Nobla

Nowy Jork, 6 października 2015 r. – W 1965 r. UNICEF został uhonorowany Pokojową Nagrodą Nobla. Wówczas, przyjmując tę Nagrodę w imieniu UNICEF Henry Labouisse, drugi Dyrektor Generalny w historii organizacji, powiedział: Dobrobyt dzieci dzisiaj nierozłącznie wiąże się z pokojem na świecie jutro. Dziś, w czasie nasilających się kryzysów, jego słowa wciąż brzmią prawdziwie. I przemawiają do nas wszystkich.

Dziecko urodzone w 2015 roku ma dużo większe szanse na przeżycie i rozwinięcie pełnego potencjału niż dziecko urodzone w 1965 roku. Jednak dobro zbyt wielu dzieci jest dziś zagrożone przez kryzysy, konflikty, nędzę i brak równych szans. Wiele dzieci jest świadkami wydarzeń, których żadne dziecko nie powinno doświadczyć. I w każdym społeczeństwie zbyt wiele dzieci dorasta pozbawione szans.

Kiedy podejmujemy wysiłki, aby dotrzeć do tych dzieci – załagodzić ich cierpienie, pomóc w rozwoju i nauce – nie tylko dajemy im szansę na przyszłość. Dajemy im szansę na budowanie lepszej przyszłości dla siebie, swoich rodzin i społeczności, w której żyją. Mamy nadzieję, że dzięki naszym staraniom rośnie pokolenie dzieci pragnących zmian i zdolnych do budowania silnego, stabilnego i pokojowo nastawionego społeczeństwa.

Każde dziecko ma prawo do normalnego dzieciństwa. UNICEF pracował nieprzerwanie od dnia, kiedy otrzymał Pokojową Nagrodę Nobla i będzie pracował nadal, aby zapewnić to prawo każdemu dziecku. To najpewniejsza droga do przyszłości, w której pokój jest możliwy.

Anthony Lake
Dyrektor Generalny UNICEF 

Zobacz również

Raport Roczny 2024 UNICEF Polska

Raport Roczny 2024 UNICEF Polska

W 2024 roku konflikty zbrojne, zagrożenia klimatyczne, przesiedlenia i przemoc miały niszczycielski wpływ na dzieci. Mimo to, dzięki wsparciu Darczyńców i firm mogliśmy skutecznie nieść pomoc tam, gdzie była ona najbardziej potrzebna. W Raporcie Rocznym 2024 podsumowaliśmy nasze działania.

Więcej
Miliony dzieci w niebezpieczeństwie. Trzęsienia ziemi w Mjanmie

Miliony dzieci w niebezpieczeństwie. Trzęsienia ziemi w Mjanmie

W Mjanmie doszło do dwóch poważnych trzęsień ziemi o sile 7,7 w skali Richtera. To niewyobrażalna tragedia oraz pogłębienie trwającego w tym kraju kryzysu. Jeszcze przed trzęsieniami ziemi ponad 6,4 mln dzieci potrzebowało pilnej pomocy humanitarnej.

Więcej
Tworzymy Radę Dzieci i Młodzieży przy UNICEF Polska

Tworzymy Radę Dzieci i Młodzieży przy UNICEF Polska

Grupa Robocza ds. Rady Dzieci i Młodzieży przy UNICEF Polska to inicjatywa powołana przez projekt ParTYcypacja oraz UNICEF Polska. Jej celem jest wypracowanie fundamentów do stworzenia Rady Dzieci i Młodzieży przy UNICEF Polska, która będzie autentycznym głosem młodego pokolenia w działaniach organizacji dotyczących praw dzieci. 

Więcej