Pięćdziesiąt lat temu UNICEF otrzymał Pokojową Nagrodę Nobla

Ten tekst przeczytasz w 1 minutę.
Henry Labouisse przyjmuję Pokojową Nagrodę Nobla

Nowy Jork, 6 października 2015 r. – W 1965 r. UNICEF został uhonorowany Pokojową Nagrodą Nobla. Wówczas, przyjmując tę Nagrodę w imieniu UNICEF Henry Labouisse, drugi Dyrektor Generalny w historii organizacji, powiedział: Dobrobyt dzieci dzisiaj nierozłącznie wiąże się z pokojem na świecie jutro. Dziś, w czasie nasilających się kryzysów, jego słowa wciąż brzmią prawdziwie. I przemawiają do nas wszystkich.

Dziecko urodzone w 2015 roku ma dużo większe szanse na przeżycie i rozwinięcie pełnego potencjału niż dziecko urodzone w 1965 roku. Jednak dobro zbyt wielu dzieci jest dziś zagrożone przez kryzysy, konflikty, nędzę i brak równych szans. Wiele dzieci jest świadkami wydarzeń, których żadne dziecko nie powinno doświadczyć. I w każdym społeczeństwie zbyt wiele dzieci dorasta pozbawione szans.

Kiedy podejmujemy wysiłki, aby dotrzeć do tych dzieci – załagodzić ich cierpienie, pomóc w rozwoju i nauce – nie tylko dajemy im szansę na przyszłość. Dajemy im szansę na budowanie lepszej przyszłości dla siebie, swoich rodzin i społeczności, w której żyją. Mamy nadzieję, że dzięki naszym staraniom rośnie pokolenie dzieci pragnących zmian i zdolnych do budowania silnego, stabilnego i pokojowo nastawionego społeczeństwa.

Każde dziecko ma prawo do normalnego dzieciństwa. UNICEF pracował nieprzerwanie od dnia, kiedy otrzymał Pokojową Nagrodę Nobla i będzie pracował nadal, aby zapewnić to prawo każdemu dziecku. To najpewniejsza droga do przyszłości, w której pokój jest możliwy.

Anthony Lake
Dyrektor Generalny UNICEF 

Zobacz również

Jak rozmawiać z dzieckiem o zmianie klimatu

Jak rozmawiać z dzieckiem o zmianie klimatu

Rozmowa o zmianie klimatu z dzieckiem może być trudna dla wielu rodziców. To naturalne, że chcemy chronić dzieci przed stresem i zmartwieniami. Jednak jest ona niezbędna, aby nasze pociechy nie czerpały informacji z niepewnych źródeł.

Więcej
Śmiercionośny atak na Ukrainę

Śmiercionośny atak na Ukrainę

Podczas śmiercionośnego ataku rakietowego na Ukrainę zginęło lub zostało rannych co najmniej 150 osób. Poważnym uszkodzeniom uległ szpital dziecięcy Okhmatdyt w Kijowie - największy w kraju ośrodek medyczny dla najmłodszych. 

Więcej
Zmiana klimatu to coraz więcej dzieci żyjących w ekstremalnych warunkach

Zmiana klimatu to coraz więcej dzieci żyjących w ekstremalnych warunkach

Z powodu zmiany klimatu świat staje się coraz bardziej niebezpiecznym miejscem dla dzieci. Powoduje ona odwrócenie ciężko wypracowanego postępu w zakresie poprawy warunków życia i zdrowia najmłodszych. 

Więcej