Pierwsze dawki szczepionki przeciw COVID-19 w ramach inicjatywy COVAX podane w Afryce

Ten tekst przeczytasz w 3 minuty.
Pierwsze dawki szczepionki przeciw COVID-19 w ramach inicjatywy COVAX podane w Afryce

© UNICEF/Diarassouba

Wraz z przyspieszeniem globalnego rozpowszechniania szczepionek przeciw COVID-19 w ramach inicjatywy COVAX, w Ghanie i w Wybrzeżu Kości Słoniowej rozpoczęły się pierwsze kampanie szczepień przeciw koronawirusowi. W ostatnim tygodniu lutego do obu krajów trafiło odpowiednio 600 tysięcy  i 504 tysiące dawek szczepionki AstraZeneca. 

COVID-19 zmienił świat. Kosztował życie wielu osób, niewydolne systemy opieki zdrowotnej i osłabione źródła utrzymania. Jednak wyzwania przed jakimi stanęliśmy pokazały nam najważniejsze strony  społeczności -  takie, jak choćby ścisła wielostronna współpraca. Ghana z uznaniem przyjmuje dostawy pierwszych dawek szczepionek przeciwko COVID-19 zapewnione przez COVAX AMC, jako drogę do zakończenia ostrej fazy pandemii. Aby zmaksymalizować korzyści dla zdrowia publicznego płynące z otrzymanych dostaw szczepionki, pierwsze dawki zostaną podane pracownikom ochrony zdrowia oraz innym pracownikom najbardziej narażonym na zakażenie. Ten ważny krok pozwoli Ghanie wrócić do biznesu i wzmocnić naszą gospodarkę, aby była silniejsza niż wcześniej - powiedział Nana Akufo-Addo, Prezydent Republiki Ghany.

Dostawy szczepionek do Ghany i na Wybrzeże Kości Słoniowej oznaczają początek największego, najszybszego i najbardziej złożonego globalnego procesu dystrybucji szczepionek w historii. Łącznie, w ramach inicjatywy COVAX, w planach jest rozdystrybuowanie co najmniej 2 miliardów dawek szczepionek przeciwko COVID-19 do końca 2021 r. W tym, co najmniej 1,3 miliarda szczepionek wśród 92 gospodarek o niskich lub średnich dochodach. W najbliższych dniach planowane są kolejne dostawy -łącznie 11 milionów dawek szczepionek.  

Ostatni rok był mroczny dla rodzin na całym świecie, ale szybki rozwój szczepionek przeciwko COVID-19 zapewnił światełko w tunelu. Teraz, inicjatywa COVAX, zaczyna realizować dotrzymanie swojej obietnicy. – powiedziała Henrietta Fore, Dyrektor Generalna UNICEF. Ten bezprecedensowy globalny wysiłek, zebrał społeczność międzynarodową wokół stworzenia szczepionek, zebrania funduszy na ich zakup i stworzenia podwalin pod największą na świecie kampanię szczepień w historii. Teraz te szczepionki szybko docierają do ludzi w krajach o niskich i średnich dochodach, którzy w inny sposób nie mieliby możliwości ich otrzymać. To dowodzi, że wiele możemy osiągnąć, gdy wszyscy - sektor prywatny, ONZ i agencje rozwoju, rządy, Darczyńcy i inni partnerzy - pracujemy wspólnie.

***

UNICEF wykorzystuje swoje doświadczenie jako największego pojedynczego nabywcy szczepionek na świecie. Współpracuje z producentami i partnerami przy zakupie dawek szczepionki przeciwko COVID-19, a także przy transporcie, logistyce i przechowywaniu. UNICEF już teraz pozyskuje ponad 2 miliardy dawek szczepionek rocznie do rutynowych szczepień i reagowania na epidemie w imieniu prawie 100 krajów. We współpracy z odnawialnym funduszem PAHO, UNICEF kieruje pozyskiwaniem i dostarczaniem dawek szczepionek przeciwko COVID-19 w ramach COVAX. Ponadto, UNICEF, Gavi i WHO, cały czas współpracują z rządami państw, aby zapewnić sytuację, w której kraje  gotowe na przyjęcie szczepionek, będą dysponować odpowiednim sprzętem i przeszkolonymi pracownikami ochrony zdrowia w zakresie ich wydawania. UNICEF odgrywa również wiodącą rolę w budowaniu zaufania do szczepień, dostarcza informacji o szczepionkach oraz obserwuje i przeciwdziała dezinformacji na temat szczepień na całym świecie.

Zobacz również

Świat zawodzi dzieci. Rok 2024 był dla nich jednym z najgorszych w historii

Świat zawodzi dzieci. Rok 2024 był dla nich jednym z najgorszych w historii

Wpływ konfliktów zbrojnych na życie dzieci osiągnął w 2024 roku rekordowo niszczycielski poziom. Nigdy wcześniej tak wielu najmłodszych nie mieszkało w strefach działań zbrojnych ani nie zostało przymusowo przesiedlonych.

Więcej
Wojna i chłód. Historia rodziny Katii z Ukrainy

Wojna i chłód. Historia rodziny Katii z Ukrainy

Wołczańsk w obwodzie charkowskim był kiedyś przemysłowym miastem. Po sześciu miesiącach walk, toczących się w jego obrębie, leży w gruzach. Według lokalnych władz, 60% budynków zostało całkowicie zniszczonych, a reszta poważnie uszkodzona.

Więcej
CREATON Polska czwarty rok w programie „Przyjaciel UNICEF”

CREATON Polska czwarty rok w programie „Przyjaciel UNICEF”

CREATON Polska sp. z o.o. jako wieloletni partner UNICEF Polska, ponownie przekazuje środki finansowe na rzecz dzieci w trudnych sytuacjach życiowych. 

Więcej