Pierwsze dawki szczepionki przeciw COVID-19 w ramach inicjatywy COVAX podane w Afryce

Ten tekst przeczytasz w 3 minuty.
Pierwsze dawki szczepionki przeciw COVID-19 w ramach inicjatywy COVAX podane w Afryce

© UNICEF/Diarassouba

Wraz z przyspieszeniem globalnego rozpowszechniania szczepionek przeciw COVID-19 w ramach inicjatywy COVAX, w Ghanie i w Wybrzeżu Kości Słoniowej rozpoczęły się pierwsze kampanie szczepień przeciw koronawirusowi. W ostatnim tygodniu lutego do obu krajów trafiło odpowiednio 600 tysięcy  i 504 tysiące dawek szczepionki AstraZeneca. 

COVID-19 zmienił świat. Kosztował życie wielu osób, niewydolne systemy opieki zdrowotnej i osłabione źródła utrzymania. Jednak wyzwania przed jakimi stanęliśmy pokazały nam najważniejsze strony  społeczności -  takie, jak choćby ścisła wielostronna współpraca. Ghana z uznaniem przyjmuje dostawy pierwszych dawek szczepionek przeciwko COVID-19 zapewnione przez COVAX AMC, jako drogę do zakończenia ostrej fazy pandemii. Aby zmaksymalizować korzyści dla zdrowia publicznego płynące z otrzymanych dostaw szczepionki, pierwsze dawki zostaną podane pracownikom ochrony zdrowia oraz innym pracownikom najbardziej narażonym na zakażenie. Ten ważny krok pozwoli Ghanie wrócić do biznesu i wzmocnić naszą gospodarkę, aby była silniejsza niż wcześniej - powiedział Nana Akufo-Addo, Prezydent Republiki Ghany.

Dostawy szczepionek do Ghany i na Wybrzeże Kości Słoniowej oznaczają początek największego, najszybszego i najbardziej złożonego globalnego procesu dystrybucji szczepionek w historii. Łącznie, w ramach inicjatywy COVAX, w planach jest rozdystrybuowanie co najmniej 2 miliardów dawek szczepionek przeciwko COVID-19 do końca 2021 r. W tym, co najmniej 1,3 miliarda szczepionek wśród 92 gospodarek o niskich lub średnich dochodach. W najbliższych dniach planowane są kolejne dostawy -łącznie 11 milionów dawek szczepionek.  

Ostatni rok był mroczny dla rodzin na całym świecie, ale szybki rozwój szczepionek przeciwko COVID-19 zapewnił światełko w tunelu. Teraz, inicjatywa COVAX, zaczyna realizować dotrzymanie swojej obietnicy. – powiedziała Henrietta Fore, Dyrektor Generalna UNICEF. Ten bezprecedensowy globalny wysiłek, zebrał społeczność międzynarodową wokół stworzenia szczepionek, zebrania funduszy na ich zakup i stworzenia podwalin pod największą na świecie kampanię szczepień w historii. Teraz te szczepionki szybko docierają do ludzi w krajach o niskich i średnich dochodach, którzy w inny sposób nie mieliby możliwości ich otrzymać. To dowodzi, że wiele możemy osiągnąć, gdy wszyscy - sektor prywatny, ONZ i agencje rozwoju, rządy, Darczyńcy i inni partnerzy - pracujemy wspólnie.

***

UNICEF wykorzystuje swoje doświadczenie jako największego pojedynczego nabywcy szczepionek na świecie. Współpracuje z producentami i partnerami przy zakupie dawek szczepionki przeciwko COVID-19, a także przy transporcie, logistyce i przechowywaniu. UNICEF już teraz pozyskuje ponad 2 miliardy dawek szczepionek rocznie do rutynowych szczepień i reagowania na epidemie w imieniu prawie 100 krajów. We współpracy z odnawialnym funduszem PAHO, UNICEF kieruje pozyskiwaniem i dostarczaniem dawek szczepionek przeciwko COVID-19 w ramach COVAX. Ponadto, UNICEF, Gavi i WHO, cały czas współpracują z rządami państw, aby zapewnić sytuację, w której kraje  gotowe na przyjęcie szczepionek, będą dysponować odpowiednim sprzętem i przeszkolonymi pracownikami ochrony zdrowia w zakresie ich wydawania. UNICEF odgrywa również wiodącą rolę w budowaniu zaufania do szczepień, dostarcza informacji o szczepionkach oraz obserwuje i przeciwdziała dezinformacji na temat szczepień na całym świecie.

Zobacz również

Jak UNICEF wykorzystuje drony, aby pomagać dzieciom?

Jak UNICEF wykorzystuje drony, aby pomagać dzieciom?

W UNICEF od 2016 roku wykorzystujemy drony, które umożliwiają nam dostarczanie niezbędnych produktów zdrowotnych, takich jak szczepionki, leki czy próbki diagnostyczne, do odległych obszarów, w tym wysp czy regionów górskich.

Więcej
Eskalacja przemocy seksualnej w Sudanie

Eskalacja przemocy seksualnej w Sudanie

Od 2 lat w Sudanie trwa brutalny, ogólnokrajowy konflikt zbrojny. Dzieci są ofiarami przemocy – w tym gwałtów i napaści na tle seksualnym. Od początku 2024 roku odnotowano 221 gwałtów na niepełnoletnich.

Więcej
Sprawdzamy, jak realizowane są zalecenia Komitetu Praw Dziecka ONZ dla Polski

Sprawdzamy, jak realizowane są zalecenia Komitetu Praw Dziecka ONZ dla Polski

Przeciwdziałanie przemocy wobec dzieci, kwestia pieczy zastępczej i sytuacja dzieci z doświadczeniem uchodźczym – to główne zagadnienia z raportu zaprezentowanego podczas spotkania sejmowej Komisji ds. Dzieci i Młodzieży w Sejmie RP. 

Więcej