Pierwsze konwoje z pomocą humanitarną wjechały do Strefy Gazy

Ten tekst przeczytasz w 3 minuty.

W Gazie ponad 1,6 mln osób, w tym milion dzieci, potrzebuje pilnej pomocy. W obliczu pogarszającej się sytuacji UNICEF ponawia apel o umożliwienie stałych dostaw pomocy humanitarnej. W ostatnich dniach 20 ciężarówek z najpotrzebniejszym zaopatrzeniem przygotowanym przez ONZ i egipski Czerwony Półksiężyc wjechało do Strefy Gazy z Egiptu.

Pierwsze konwoje z pomocą humanitarną wjechały do Strefy Gazy

© UNICEF/Mahmoud Khaled

Sytuacja w Strefie Gazy jest krytyczna. Znaczna część infrastruktury, w tym kluczowe instalacje wodne i sanitarne, została zniszczona w ciągu prawie dwóch tygodni eskalacji przemocy na tym obszarze. Wydajność produkcji wody wynosi 5% normalnego poziomu, a prawie 2,3 mln mieszkańcom Gazy muszą wystarczyć 3 litry wody na osobę dziennie (podstawowe zapotrzebowanie na osobę to 100 litrów). Milion osób zostało przesiedlonych, z czego połowa to dzieci. Wiele z nich uciekło do przepełnionych schronisk, gdzie dostęp do wody i urządzeń sanitarnych jest mocno ograniczony. Takie warunki są szczególnie niebezpieczne dla najmłodszych.

Pomóż nam zapewnić natychmiastową pomoc dzieciom w Strefie Gazy.

Pierwsze konwoje z pomocą humanitarną wjechały do Strefy Gazy

© UNICEF/Mohammad Ajjour

Dostarczyliśmy ponad 44 tys. butelek wody pitnej, ale to kropla w morzu potrzeb. Ta ilość zaspokoi pragnienie zaledwie 22 tys. osób przez 24 godziny, ale pozwoli im na przetrwanie kolejnego dnia.

Na przejściu granicznym w Rafah UNICEF zgromadził dodatkowe zapasy dla 250 tys. osób. Mogą one zostać dostarczone do Strefy Gazy w ciągu kilku godzin. Konwoje humanitarne muszą jednak mieć możliwość bezpiecznego dotarcia do dzieci i ich rodzin w potrzebie, gdziekolwiek się znajdują.

Tysiące kobiet i dzieci w Strefie Gazy nie ma dostępu do bezpiecznych źródeł wody, żywności i opieki medycznej.

Ze względu na zniszczenie wielu placówek medycznych i systemów kanalizacyjnych istnieje duże ryzyko wystąpienia epidemii chorób zakaźnych. Czas ucieka, a szpitale są przeludnione i nie mają dostępu do podstawowych zasobów - w tym elektryczności i paliwa. Przewiduje się, że lokalnie zgromadzone zapasy skończą się w ciągu doby. Z tego powodu śmiertelność może gwałtownie wzrosnąć - zarówno z powodu epidemii, jak i braku możliwości zapewnienia poszkodowanym odpowiedniej opieki.

Bezpieczeństwo i sytuacja humanitarna miliona dzieci w Strefie Gazy są obecnie krytycznie zagrożone. Dostawa wody jest kwestią życia lub śmierci. Liczy się każda minuta. Ta pierwsza, ograniczona ilość wody uratuje życie wielu poszkodowanych, ale potrzeby są natychmiastowe i ogromne – nie tylko w zakresie wody, ale także żywności, paliwa, leków oraz podstawowych towarów i usług. Jeśli nie będziemy mogli konsekwentnie dostarczać pomocy humanitarnej, staniemy w obliczu realnego zagrożenia pojawienia się śmiertelnych chorób.

Catherine Russell, Dyrektor Generalna UNICEF

Pierwsze konwoje z pomocą humanitarną wjechały do Strefy Gazy

© UNICEF Polska

W obliczu eskalacji przemocy i dramatycznej sytuacji dzieci w Strefie Gazy UNICEF wzywa do:

  • otwarcia wszystkich przejść granicznych do Strefy Gazy i umożliwienia przepływu pomocy humanitarnej i pracowników;
  • zezwolenia na opuszczenie Strefy Gazy w pilnych przypadkach medycznych lub umożliwienie skorzystania z krytycznych usług medycznych na miejscu;
  • zapewnienia bezpiecznego i stałego dostępu do wody, żywności, opieki zdrowotnej i paliwa niezbędnego do świadczenia tych podstawowych usług;
  • poszanowania i ochrony infrastruktury cywilnej, takiej jak schronienia, placówki medyczne, instalacje elektryczne, wodne i sanitarne;
  • ochrony misji medycznej w celu zapobiegania wybuchom chorób i zapewnienia opieki chorym i rannym.
Pierwsze konwoje z pomocą humanitarną wjechały do Strefy Gazy

© UNICEF/Mahmoud Khaled

Od początku eskalacji konfliktu UNICEF rozdysponował m.in. 50 tys. litrów paliwa, a także środki do uzdatniania wody, z których skorzystało 800 tys. osób, w tym 408 tys. dzieci. Wspierany przez UNICEF punkt odsalania wody jest jedynym, który nadal funkcjonuje w Strefie Gazy. Potrzeby są ogromne i stale rosną. Liczy się każda pomoc, a celem jest dotarcie do jak największej liczby dzieci i ich rodzin.

UNICEF będzie nadal koncentrować się na zaspokajaniu potrzeb około miliona dzieci, które obecnie pilnie potrzebują ochrony i pomocy humanitarnej. 

Zobacz również

Śmiercionośny atak na Ukrainę

Śmiercionośny atak na Ukrainę

Podczas śmiercionośnego ataku rakietowego na Ukrainę zginęło lub zostało rannych co najmniej 150 osób. Poważnym uszkodzeniom uległ szpital dziecięcy Okhmatdyt w Kijowie - największy w kraju ośrodek medyczny dla najmłodszych. 

Więcej
Zmiana klimatu to coraz więcej dzieci żyjących w ekstremalnych warunkach

Zmiana klimatu to coraz więcej dzieci żyjących w ekstremalnych warunkach

Z powodu zmiany klimatu świat staje się coraz bardziej niebezpiecznym miejscem dla dzieci. Powoduje ona odwrócenie ciężko wypracowanego postępu w zakresie poprawy warunków życia i zdrowia najmłodszych. 

Więcej
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN kolejny rok wspiera dzieci jako „Przyjaciel UNICEF”

Wydawnictwo Podatkowe GOFIN kolejny rok wspiera dzieci jako „Przyjaciel UNICEF”

Wydawnictwo Podatkowe GOFIN przedłużyło udział w programie „Przyjaciel UNICEF” o kolejny rok, przekazując środki m.in. na pomoc dzieciom w strefach konfliktu.

Więcej