Polscy uczniowie dołączyli do setek tysięcy dzieci na całym świecie, które uroczyście obchodziły Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty.
Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka z UNICEF

© UNICEF/Contreras

Niemal dwa tysiące placówek edukacyjnych w Polsce wzięło udział w obchodach Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka razem z UNICEF. Organizacja szacuje, że dzięki zaangażowaniu szkół i przedszkoli w świętowanie tego dnia, wiedza o prawach dziecka dotarła do ponad 250 tysięcy najmłodszych w naszym kraju. 

Każdego roku, 20 listopada, przypada Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka. To święto, które przypomina nam o prawach przysługujących dzieciom. W tym roku setki tysięcy najmłodszych na całym świecie świętowały ten dzień razem z UNICEF. W obchodach uczestniczyły również dzieci w Polsce.

Z okazji tego dnia, w niemal dwóch tysiącach placówek edukacyjnych w naszym kraju, podejmowano szereg aktywności zaproponowanych przez UNICEF Polska. Do najchętniej wybieranych należały: lekcje o prawach dziecka, zabawy i prace plastyczne, uroczyste apele i spotkania w placówkach, a także tzw. „Niebieskie Marsze”, podczas których dzieci okazywały solidarność ze swoimi rówieśnikami w różnych częściach świata, gdzie prawa najmłodszych nie są respektowane. Wiele szkół i przedszkoli zaprosiło do uczestniczenia w obchodach tego ważnego dnia przedstawicieli władz samorządowych oraz lokalną społeczność. 

Bardzo dziękujemy wszystkim placówkom edukacyjnym, które wzięły udział w obchodach Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka razem z UNICEF! To wspaniałe, że tak wielu uczniów i pedagogów zaangażowało się w realizację aktywności z okazji tego ważnego dnia. To już kolejny rok, kiedy dzieci i młodzież świętują rocznicę uchwalenia Konwencji o prawach dziecka wspólnie z nami! Szczególnie doceniamy pracę i zaangażowanie nauczycieli, którzy chcą podejmować tematykę praw dziecka ze swoimi podopiecznymi i tak chętnie uczestniczą w inicjatywach UNICEF, powiedziała Ewa Falkowska, Dyrektor ds. Advocacy UNICEF Polska. 

Genezą Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka jest upamiętnienie dnia uchwalenia Konwencji o prawach dziecka w 1989 r. 20 listopada dzieci na całym świecie jednoczą się i podejmują wiele działań pokazujących jak ważne są dla nich prawa dziecka. Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka niesie ze sobą ważne przesłanie: wszystkie dzieci na świecie mają te same prawa. Niestety nie każde dziecko może w pełni cieszyć się dzieciństwem. Wciąż zbyt wielu najmłodszych pozbawionych jest warunków do zdrowego i bezpiecznego życia.

O prawach dziecka powinni pamiętać zwłaszcza przywódcy państw, przedstawiciele biznesu oraz społeczność międzynarodowa, którzy realizując działania na rzecz dzieci wypełniają zobowiązania złożone ponad 30 lat temu. Prawa dziecka leżą też u podstaw wszystkich działań UNICEF. Należy o nich pamiętać nie tylko z okazji Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka.

Zobacz również

Jak zmiany klimatyczne wpływają na dzieci?

Jak zmiany klimatyczne wpływają na dzieci?

Kryzys klimatyczny nie tylko zmienia planetę, ale także dzieci. Wpływa na ich zdrowie i rozwój. Uprzywilejowane położenie geograficzne nie chroni przed zmianami klimatu - również w krajach rozwiniętych skutki kryzysu klimatycznego są odczuwalne. 

Więcej
UNICEF szczepi przeciwko malarii w Kamerunie

UNICEF szczepi przeciwko malarii w Kamerunie

Po programie pilotażowym w trzech afrykańskich krajach, ponad 330 tys. dawek zatwierdzonej przez WHO szczepionki dotarło do Kamerunu. 

Więcej
Każde dziecko powinno znać swoje prawa

Każde dziecko powinno znać swoje prawa

Wraz z Teatrem Muzycznym ROMA przygotowaliśmy dwa filmy edukacyjne dla najmłodszych, ale także dla dorosłych, ponieważ to właśnie my - dorośli jesteśmy odpowiedzialni za to, aby prawa dziecka były przestrzegane, a dzieci były ich świadome.

Więcej