Polscy uczniowie dołączyli do setek tysięcy dzieci na całym świecie, które uroczyście obchodziły Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty.
Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka z UNICEF

© UNICEF/Contreras

Niemal dwa tysiące placówek edukacyjnych w Polsce wzięło udział w obchodach Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka razem z UNICEF. Organizacja szacuje, że dzięki zaangażowaniu szkół i przedszkoli w świętowanie tego dnia, wiedza o prawach dziecka dotarła do ponad 250 tysięcy najmłodszych w naszym kraju. 

Każdego roku, 20 listopada, przypada Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka. To święto, które przypomina nam o prawach przysługujących dzieciom. W tym roku setki tysięcy najmłodszych na całym świecie świętowały ten dzień razem z UNICEF. W obchodach uczestniczyły również dzieci w Polsce.

Z okazji tego dnia, w niemal dwóch tysiącach placówek edukacyjnych w naszym kraju, podejmowano szereg aktywności zaproponowanych przez UNICEF Polska. Do najchętniej wybieranych należały: lekcje o prawach dziecka, zabawy i prace plastyczne, uroczyste apele i spotkania w placówkach, a także tzw. „Niebieskie Marsze”, podczas których dzieci okazywały solidarność ze swoimi rówieśnikami w różnych częściach świata, gdzie prawa najmłodszych nie są respektowane. Wiele szkół i przedszkoli zaprosiło do uczestniczenia w obchodach tego ważnego dnia przedstawicieli władz samorządowych oraz lokalną społeczność. 

Bardzo dziękujemy wszystkim placówkom edukacyjnym, które wzięły udział w obchodach Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka razem z UNICEF! To wspaniałe, że tak wielu uczniów i pedagogów zaangażowało się w realizację aktywności z okazji tego ważnego dnia. To już kolejny rok, kiedy dzieci i młodzież świętują rocznicę uchwalenia Konwencji o prawach dziecka wspólnie z nami! Szczególnie doceniamy pracę i zaangażowanie nauczycieli, którzy chcą podejmować tematykę praw dziecka ze swoimi podopiecznymi i tak chętnie uczestniczą w inicjatywach UNICEF, powiedziała Ewa Falkowska, Dyrektor ds. Advocacy UNICEF Polska. 

Genezą Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka jest upamiętnienie dnia uchwalenia Konwencji o prawach dziecka w 1989 r. 20 listopada dzieci na całym świecie jednoczą się i podejmują wiele działań pokazujących jak ważne są dla nich prawa dziecka. Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka niesie ze sobą ważne przesłanie: wszystkie dzieci na świecie mają te same prawa. Niestety nie każde dziecko może w pełni cieszyć się dzieciństwem. Wciąż zbyt wielu najmłodszych pozbawionych jest warunków do zdrowego i bezpiecznego życia.

O prawach dziecka powinni pamiętać zwłaszcza przywódcy państw, przedstawiciele biznesu oraz społeczność międzynarodowa, którzy realizując działania na rzecz dzieci wypełniają zobowiązania złożone ponad 30 lat temu. Prawa dziecka leżą też u podstaw wszystkich działań UNICEF. Należy o nich pamiętać nie tylko z okazji Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka.

Zobacz również

Dołącz do naszego Zespołu w UNICEF Polska - Specjalista/ka ds. Social Mediów i PR

Specjalista/ka ds. Social Mediów i PR

Dołącz do naszego Zespołu w UNICEF Polska - Specjalista/ka ds. Social Mediów i PR

Więcej
Młodzi w Europie 2024 – warsztaty UNICEF Polska i Biura Parlamentu Europejskiego w Polsce

Młodzi w Europie 2024 – warsztaty UNICEF Polska i Biura Parlamentu Europejskiego w Polsce

Młodzież z całej Polski wypracowała listę zagadnień, jakie są dla nich szczególnie istotne i jakie powinny być według nich uwzględnione w kontekście europejskim.

Więcej
Prawa dziecka to nasz priorytet – spotkanie organizacji pozarządowych

Prawa dziecka to nasz priorytet – spotkanie organizacji pozarządowych

Ratyfikując Konwencję o prawach dziecka polski rząd zobowiązał się do przestrzegania zapisów tego dokumentu oraz regularnego raportowania postępów z ich realizacji. UNICEF Polska i inne organizacje pozarządowe spotkały się, aby omówić wspólne działania niezbędne do prowadzenia skutecznej polityki na rzecz dzieci.

Więcej