Polscy uczniowie dołączyli do setek tysięcy dzieci na całym świecie, które uroczyście obchodziły Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty.
Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka z UNICEF

© UNICEF/Contreras

Niemal dwa tysiące placówek edukacyjnych w Polsce wzięło udział w obchodach Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka razem z UNICEF. Organizacja szacuje, że dzięki zaangażowaniu szkół i przedszkoli w świętowanie tego dnia, wiedza o prawach dziecka dotarła do ponad 250 tysięcy najmłodszych w naszym kraju. 

Każdego roku, 20 listopada, przypada Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka. To święto, które przypomina nam o prawach przysługujących dzieciom. W tym roku setki tysięcy najmłodszych na całym świecie świętowały ten dzień razem z UNICEF. W obchodach uczestniczyły również dzieci w Polsce.

Z okazji tego dnia, w niemal dwóch tysiącach placówek edukacyjnych w naszym kraju, podejmowano szereg aktywności zaproponowanych przez UNICEF Polska. Do najchętniej wybieranych należały: lekcje o prawach dziecka, zabawy i prace plastyczne, uroczyste apele i spotkania w placówkach, a także tzw. „Niebieskie Marsze”, podczas których dzieci okazywały solidarność ze swoimi rówieśnikami w różnych częściach świata, gdzie prawa najmłodszych nie są respektowane. Wiele szkół i przedszkoli zaprosiło do uczestniczenia w obchodach tego ważnego dnia przedstawicieli władz samorządowych oraz lokalną społeczność. 

Bardzo dziękujemy wszystkim placówkom edukacyjnym, które wzięły udział w obchodach Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka razem z UNICEF! To wspaniałe, że tak wielu uczniów i pedagogów zaangażowało się w realizację aktywności z okazji tego ważnego dnia. To już kolejny rok, kiedy dzieci i młodzież świętują rocznicę uchwalenia Konwencji o prawach dziecka wspólnie z nami! Szczególnie doceniamy pracę i zaangażowanie nauczycieli, którzy chcą podejmować tematykę praw dziecka ze swoimi podopiecznymi i tak chętnie uczestniczą w inicjatywach UNICEF, powiedziała Ewa Falkowska, Dyrektor ds. Advocacy UNICEF Polska. 

Genezą Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka jest upamiętnienie dnia uchwalenia Konwencji o prawach dziecka w 1989 r. 20 listopada dzieci na całym świecie jednoczą się i podejmują wiele działań pokazujących jak ważne są dla nich prawa dziecka. Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka niesie ze sobą ważne przesłanie: wszystkie dzieci na świecie mają te same prawa. Niestety nie każde dziecko może w pełni cieszyć się dzieciństwem. Wciąż zbyt wielu najmłodszych pozbawionych jest warunków do zdrowego i bezpiecznego życia.

O prawach dziecka powinni pamiętać zwłaszcza przywódcy państw, przedstawiciele biznesu oraz społeczność międzynarodowa, którzy realizując działania na rzecz dzieci wypełniają zobowiązania złożone ponad 30 lat temu. Prawa dziecka leżą też u podstaw wszystkich działań UNICEF. Należy o nich pamiętać nie tylko z okazji Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka.

Zobacz również

Rok działalności UNICEF na świecie

Rok działalności UNICEF na świecie

Wielopłaszczyznowy kryzys obserwowany na całym świecie powoduje, że w minionym roku liczba osób wymagających pomocy humanitarnej wzrosła do ok. 274 mln. UNICEF nie ustaje w staraniach o poprawę sytuacji dzieci wszędzie tam, gdzie jest to niezbędne. 

Więcej
Na całym świecie matki cierpią z powodu niedożywienia

Na całym świecie matki cierpią z powodu niedożywienia

Globalnie ponad miliard nastolatek i kobiet cierpi z powodu niedożywienia (w tym niedowagi i niskiego wzrostu), niedoborów podstawowych mikroelementów oraz anemii, co ma katastrofalne skutki dla ich życia i samopoczucia. Epicentrum kryzysu żywieniowego stanowią Azja Południowa i Afryka Subsaharyjska.

Więcej
5 sposobów, jak dbać o siebie i innych w świecie online

5 sposobów, jak dbać o siebie i innych w świecie online

Media społecznościowe mają wiele zalet, ale mogą też przyczynić się do odczuwania negatywnych emocji. Stres, zazdrość, samotność, niska samoocena – to tylko niektóre z nich.

Więcej