Polscy uczniowie dołączyli do setek tysięcy dzieci na całym świecie, które uroczyście obchodziły Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty.
Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka z UNICEF

© UNICEF/Contreras

Niemal dwa tysiące placówek edukacyjnych w Polsce wzięło udział w obchodach Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka razem z UNICEF. Organizacja szacuje, że dzięki zaangażowaniu szkół i przedszkoli w świętowanie tego dnia, wiedza o prawach dziecka dotarła do ponad 250 tysięcy najmłodszych w naszym kraju. 

Każdego roku, 20 listopada, przypada Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka. To święto, które przypomina nam o prawach przysługujących dzieciom. W tym roku setki tysięcy najmłodszych na całym świecie świętowały ten dzień razem z UNICEF. W obchodach uczestniczyły również dzieci w Polsce.

Z okazji tego dnia, w niemal dwóch tysiącach placówek edukacyjnych w naszym kraju, podejmowano szereg aktywności zaproponowanych przez UNICEF Polska. Do najchętniej wybieranych należały: lekcje o prawach dziecka, zabawy i prace plastyczne, uroczyste apele i spotkania w placówkach, a także tzw. „Niebieskie Marsze”, podczas których dzieci okazywały solidarność ze swoimi rówieśnikami w różnych częściach świata, gdzie prawa najmłodszych nie są respektowane. Wiele szkół i przedszkoli zaprosiło do uczestniczenia w obchodach tego ważnego dnia przedstawicieli władz samorządowych oraz lokalną społeczność. 

Bardzo dziękujemy wszystkim placówkom edukacyjnym, które wzięły udział w obchodach Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka razem z UNICEF! To wspaniałe, że tak wielu uczniów i pedagogów zaangażowało się w realizację aktywności z okazji tego ważnego dnia. To już kolejny rok, kiedy dzieci i młodzież świętują rocznicę uchwalenia Konwencji o prawach dziecka wspólnie z nami! Szczególnie doceniamy pracę i zaangażowanie nauczycieli, którzy chcą podejmować tematykę praw dziecka ze swoimi podopiecznymi i tak chętnie uczestniczą w inicjatywach UNICEF, powiedziała Ewa Falkowska, Dyrektor ds. Advocacy UNICEF Polska. 

Genezą Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka jest upamiętnienie dnia uchwalenia Konwencji o prawach dziecka w 1989 r. 20 listopada dzieci na całym świecie jednoczą się i podejmują wiele działań pokazujących jak ważne są dla nich prawa dziecka. Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka niesie ze sobą ważne przesłanie: wszystkie dzieci na świecie mają te same prawa. Niestety nie każde dziecko może w pełni cieszyć się dzieciństwem. Wciąż zbyt wielu najmłodszych pozbawionych jest warunków do zdrowego i bezpiecznego życia.

O prawach dziecka powinni pamiętać zwłaszcza przywódcy państw, przedstawiciele biznesu oraz społeczność międzynarodowa, którzy realizując działania na rzecz dzieci wypełniają zobowiązania złożone ponad 30 lat temu. Prawa dziecka leżą też u podstaw wszystkich działań UNICEF. Należy o nich pamiętać nie tylko z okazji Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka.

Zobacz również

9 miejsc, w których kryzysy humanitarne utrudniają dzieciom edukację

9 miejsc, w których kryzysy humanitarne utrudniają dzieciom edukację

W obliczu kryzysów humanitarnych edukacja jest dla dzieci szansą na normalną przyszłość. Zachowanie ciągłości nauki musi zawsze być priorytetem, ale niestety szacuje się, że na całym świecie 224 mln najmłodszych wymaga pilnego wsparcia edukacyjnego.

Więcej
Powstał Zespół ds. Partycypacji Dzieci i Młodzieży, wspólna inicjatywa RPD i UNICEF Polska

Nic o nas bez nas. Powstał Zespół ds. Partycypacji Dzieci i Młodzieży, wspólna inicjatywa RPD i UNICEF Polska

26 sierpnia w Biurze Rzeczniczki Praw Dziecka zostanie uroczyście zainaugurowana działalność Zespołu. Tworzą go młodzi aktywiści, ich rodzice, eksperci z różnych dziedzin, redaktorzy poruszający tematykę społeczną, w tym praw dzieci, a przewodniczy mu prof. Ewa Jarosz. 

Więcej
Wzrost zachorowań na mpox wśród dzieci we wschodniej i południowej Afryce

Wzrost zachorowań na mpox wśród dzieci we wschodniej i południowej Afryce

Mpox (dawniej małpia ospa) zagraża dzieciom we wschodniej i południowej Afryce. Przypadki zachorowań odnotowano m.in. w Demokratycznej Republice Konga, Burundi, Rwandzie, Ugandzie, Kenii i RPA.

Więcej