Pół roku po uderzeniu tajfunu Haiyan: obiecujące sygnały na długiej drodze do normalności

Ten tekst przeczytasz w 3 minuty.
Pół roku po uderzeniu tajfunu Haiyan

Dzięki działaniom UNICEF milion osób otrzymało dostęp do czystej wody, zaszczepiono 80 tys. dzieci, a ponad 470 tys. dzieci mogło kontynuować naukę. Ponad 25 tys. dzieci otrzymało wsparcie w walce z traumą, której doświadczyły po uderzeniu tajfunu.

Sześć miesięcy po uderzeniu niszczycielskiego tajfunu Haiyan zaczęły pojawiać się oznaki powrotu do normalnego życia. UNICEF był na miejscu zaraz po uderzeniu tajfunu na Filipinach, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się chorób oraz niedożywienia i aby wspierać dzieci oraz ich rodziny w obliczu tej ogromnej tragedii.

Przy 14 mln poszkodowanych, z których 5,9 mln to dzieci i 4 mln ludzi, którzy utracili dach nad głową, obudowanie ich życia jest bardzo trudnym zadaniem – powiedziała Lotta Sylwander, przedstawicielka UNICEF na Filipinach.

Pomimo nieprzerwanej pomocy i wsparcia, które od ponad sześciu miesięcy dociera od UNICEF do ofiar uderzenia tajfunu Haiyan na Filipinach, nasza praca jest daleka od zakończenia. UNICEF będzie nadal pracował z rządem i partnerami, aby pomóc całej społeczności w odbudowie zniszczeń i w zmniejszeniu negatywnego wpływu podobnych katastrof na dzieci w  przyszłości - dodała Lotta Sylwander.

Najważniejsze działania UNICEF i jego partnerów przeprowadzone do tej pory na Filipinach:

Woda i urządzenia sanitarne:

 • ponad 1 mln osób otrzymało dostęp do czystej wody, a ponad100 tys. do bezpiecznych latryn,
 • dla ponad 450 tys. dzieci rozdystrybuowano materiały higieniczne, które chronią przed rozprzestrzenianiem się biegunki i chorób wieku dziecięcego.

Edukacja:

 • ponad 470 tys. dzieci w wieku szkolnym otrzymało materiały i przybory szkolne,
 • ponad 135 tys. dzieci skorzystało z tymczasowych szkół utworzonych w 1351 namiotach, które zostały wyposażone w zestawy  rekreacyjne i edukacyjne „Szkoła w pudełku” .

Zdrowie:

 • ponad 83 tys. dzieci poniżej piątego roku życia zaszczepiono przeciwko odrze,
 • wysłano 82 lodówki na baterie słoneczne i przywrócono uszkodzony „łańcuch chłodniczy”, dzięki któremu dzieci otrzymały szczepionki. Zaszczepienie dziecka jest ostatnim etapem łańcucha zdarzeń. Transport szczepionek to wyścig z czasem. Od momentu wyprodukowania, szczepionki muszą być przechowywane i transportowane w odpowiednich warunkach, umożliwiających zachowanie ich trwałości i skuteczności, nawet jeśli temperatura otoczenia jest bliska 40°C. Cały ten proces to tzw. łańcuch chłodniczy. Chłodziarki, przenośne lodówki, pracujący z poświęceniem personel – to jego ogniwa, dzięki którym dostarczamy szczepionki tam, gdzie czekają na nie dzieci.

Ochrona:

 • utworzono 128 Miejsc Przyjaznych Dzieciom, w których opiekę i schronienie znalazło ponad 25 tys. dzieci. Miejsca Przyjazne Dzieciom pomagają najmłodszym powrócić do normalności, dzięki czemu łatwiej radzą sobie z traumą po katastrofie. Podczas gdy dzieci bawią się i uczą, ich rodzice mają czas na znalezienie pożywienia, wody i innych potrzebnych artykułów. Są to też miejsca, które gwarantują dzieciom bezpieczeństwo i ochronę przed przemocą, wykorzystywaniem i handlem ludźmi.
 • Przeszkolono ponad 5 tys. pracowników socjalnych i opiekunów w zakresie pomocy psychologicznej.  

Żywność:

 • Przebadano 240 tys. dzieci w zakresie poziomu niedożywienia,
 • 531 dzieci cierpiących z powodu ostrego niedożywienia poddanych zostało terapii,
 • 11 tys. kobiet w ciąży i karmiących matek otrzymuje wsparcie w 54 ośrodkach przyjaznych matkom.

Zobacz również

Dołącz do zespołu UNICEF Polska jako Koordynator ds. F2F

Koordynator ds. F2F

UNICEF Polska poszukuje Koordynatora ds. F2F

Więcej
Jak rozbudzić w dziecku miłość do czytania?

Jak rozbudzić w dziecku miłość do czytania?

Czytanie otwiera drzwi do przygód, nauki nowych rzeczy i kształtowania szeregu kluczowych umiejętności językowych, takich jak rozwój mowy czy poszerzanie zasobu słownictwa. Wspólna lektura to też wyjątkowa okazja do nawiązania więzi z dzieckiem i cieszenia się ze swojego towarzystwa. 

Więcej
UNICEF Polska - Edukacja dziewcząt jest ich prawem!

Edukacja dziewcząt jest ich prawem!

Dobrobyt i postęp każdego społeczeństwa zależy od równego traktowania wszystkimi jego członków.

Więcej