Polio wraca w krajach dotkniętych konfliktami

Ten tekst przeczytasz w 3 minuty.

24 października to Światowy Dzień Polio, który ma przypominać o walce z tą chorobą. Niestety liczba przypadków polio w krajach o wysokiej podatności na zagrożenia i dotkniętych konfliktami wzrosła ponad dwukrotnie w ciągu ostatnich pięciu lat.

Polio powróciło

© UNICEF/El Baba

Polio powróciło

Z 541 dzieci, które zachorowały na polio w 2023 roku, 85% mieszka w 31 krajach dotkniętych konfliktami i o wysokiej podatności na inne zagrożenia. Liczba przypadków choroby w tych regionach wzrosła ponad dwukrotnie w ciągu ostatnich pięciu lat. Ponadto rutynowa wszczepialność wśród dzieci spadła z 75% do 70% – znacznie poniżej wymaganych 95% dla odporności zbiorowej.

Dane te stanowią poważne ostrzeżenie. Polio nadal rozwija się w miejscach, gdzie życie dzieci jest najbardziej zagrożone, a konflikty, katastrofy naturalne, kryzysy humanitarne i inne czynniki utrudniają dostarczanie im niezbędnej opieki zdrowotnej.

W konfliktach dzieci stają w obliczu czegoś groźniejszego nawet od bomb i kul – są narażone na śmiertelne choroby, które nie powinny już istnieć. W wielu krajach jesteśmy świadkami załamania systemów opieki zdrowotnej, zniszczenia infrastruktury wodno-sanitarnej i przemieszczania się rodzin, co powoduje wzmożone występowanie chorób takich jak polio. Dzieci dotknięte to chorobą doznają paraliżu, nie mogą chodzić, bawić się ani wrócić do szkoły – mówi Catherine Russell, Dyrektor Generalna UNICEF.

Globalny spadek szczepień dzieci doprowadził również do wzrostu liczby ognisk polio, w krajach, które były wolne od polio od dziesięcioleci. Nigdzie nie jest to bardziej widoczne niż w regionach dotkniętych konfliktami, gdzie 15 z 21 takich krajów – w tym Afganistan, Demokratyczna Republika Konga, Somalia, Sudan Południowy i Jemen – obecnie zmaga się z polio.

UNICEF nie zostawia dzieci w kryzysie. Zostań z nami dla nich.

Polio powróciło

© UNICEF/Andriantsoarana

Polio w Strefie Gazy

W ostatnich miesiącach UNICEF i partnerzy zintensyfikowali działania pomocowe w związku ze wzrostem liczby ognisk polio. We współpracy z WHO, w połowie września dotarliśmy do prawie 600 tys. dzieci poniżej 10 r.ż. podczas pierwszej rundy kampanii szczepień przeciw polio. Druga i ostatnia runda została pomyślnie wdrożona w południowej i centralnej części Gazy, ale nowe masowe przemieszczenia i bombardowania opóźniły proces na północy. Kampania została uruchomiona po odkryciu wirusa polio w Gazie, wcześniej nieobecnego w tym regionie przez 25 lat.

Polio w Strefie Gazy

© UNICEF/El Baba

Polio w Sudanie

W Sudanie krajowe statystyki szczepień dzieci spadły z 85% (przed wojną) do 53% w 2023 roku, a w aktywnych strefach konfliktu do zaledwie 30%. W odpowiedzi na te zatrważające dane wraz z partnerami przeprowadziliśmy w ostatnich miesiącach dwie kampanie szczepień przeciwko polio, docierając do 2,9 mln dzieci poniżej 5 r.ż.

Kompleksowe kampanie szczepień przeciw polio w krajach o niskim poziomie rozwoju, dotkniętych konfliktami i narażonych na zagrożenia są niezbędne do powstrzymania dalszych ognisk tej choroby i ochrony dzieci. Przerwy humanitarne są niezbędne, aby pracownicy służby zdrowia mogli dotrzeć do dzieci i bezpiecznie podać im szczepionki.

Polio w Sudanie

© UNICEF/Elfatih

UNICEF dostarcza ponad miliard dawek szczepionek przeciw polio rocznie – co stanowi największy udział w globalnych dostawach. 

Naszym celem jest wyeliminowanie tej choroby. Wiemy, że jest to możliwe, dlatego wzywamy rządy, partnerów i Darczyńców do:

  • Priorytetowego szczepienia wszystkich dzieci przeciwko polio, zwłaszcza w obliczu konfliktów i kryzysów humanitarnych oraz w krajach o niskiej wszczepialności w całej Afryce i części Azji.
  • Wzmocnienia systemów szczepień, aby zapewnić je wszystkim dzieciom.
  • Ochrony pracowników humanitarnych i służby zdrowia oraz przestrzegania przerw humanitarnych niezbędnych do prowadzenia kampanii szczepień.
  • Zapewnienia niezbędnych zasobów dla Global Polio Eradication Initiative (GPEI), aby móc szybko powstrzymywać ogniska choroby.
  • Podniesienia tematu wyeliminowania polio na agendach politycznych na wszystkich szczeblach, priorytetyzacji innowacyjnych rozwiązań i skoordynowanych działań w celu poprawy jakości kampanii szczepień.
Polio wraca w krajach dotkniętych konfliktami

© UNICEF/El Baba

Zobacz również

Jak UNICEF wykorzystuje drony, aby pomagać dzieciom?

Jak UNICEF wykorzystuje drony, aby pomagać dzieciom?

W UNICEF od 2016 roku wykorzystujemy drony, które umożliwiają nam dostarczanie niezbędnych produktów zdrowotnych, takich jak szczepionki, leki czy próbki diagnostyczne, do odległych obszarów, w tym wysp czy regionów górskich.

Więcej
Eskalacja przemocy seksualnej w Sudanie

Eskalacja przemocy seksualnej w Sudanie

Od 2 lat w Sudanie trwa brutalny, ogólnokrajowy konflikt zbrojny. Dzieci są ofiarami przemocy – w tym gwałtów i napaści na tle seksualnym. Od początku 2024 roku odnotowano 221 gwałtów na niepełnoletnich.

Więcej
Sprawdzamy, jak realizowane są zalecenia Komitetu Praw Dziecka ONZ dla Polski

Sprawdzamy, jak realizowane są zalecenia Komitetu Praw Dziecka ONZ dla Polski

Przeciwdziałanie przemocy wobec dzieci, kwestia pieczy zastępczej i sytuacja dzieci z doświadczeniem uchodźczym – to główne zagadnienia z raportu zaprezentowanego podczas spotkania sejmowej Komisji ds. Dzieci i Młodzieży w Sejmie RP. 

Więcej