Polscy uczniowie świętują Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka wspólnie z UNICEF

Ten tekst przeczytasz w 3 minuty.
Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka z UNICEF

© UNICEF/Poveda

W piątek, 19 listopada setki szkół i przedszkoli w całej Polsce po raz kolejny będą obchodzić Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka wspólnie z UNICEF. Wydarzenie jest organizowane z okazji przypadającej w sobotę rocznicy uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. Dzień ten przypomina nam, że wszyscy powinniśmy zwracać szczególną uwagę na dzieci i ich prawa.

20 listopada to wyjątkowy dzień – rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. W tym dniu dzieci na całym świecie jednoczą się i podejmują wiele działań w imieniu swoich rówieśników – tych, których prawa często są łamane. To radosny dzień, ale z poważnym przesłaniem. W wielu krajach w tym dniu dzieci realizują różne inicjatywy po to, aby ich głos był słyszany przez dorosłych, polityków i media. 

W 1989 roku Organizacja Narodów Zjednoczonych przyjęła uniwersalny dokument, gwarantujący wszystkim dzieciom na świecie ich prawa. Chronią one dzieci, ale i wspierają je w prawidłowym rozwoju. Znajomość praw pozwala najmłodszym uchronić się przed różnymi niebezpieczeństwami. Z drugiej strony daje im możliwość aktywnego uczestniczenia w procesach podejmowania decyzji, które ich dotyczą. Rolą dorosłych jest nie tylko dbanie o to, aby prawa dziecka były przestrzegane, ale także szerzenie wiedzy o prawach dziecka, w tym edukowanie kolejnych pokoleń dzieci i młodzieży. UNICEF w swoich działaniach zwraca uwagę na te kwestie i inicjuje różne projekty, których celem jest upowszechnienie wiedzy o prawach dziecka.

W tym roku rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka wypada w sobotę, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby świętować Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka wcześniej. UNICEF Polska zaproponował szkołom i przedszkolom w całej Polsce, aby ten dzień obchodziły w piątek, 19 listopada. 

Od kilku lat placówki edukacyjne w całej Polsce świętują Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka wspólnie z UNICEF. Do tej pory w uroczyste obchody zaangażowały się setki tysięcy najmłodszych! Również i w tym roku przygotowaliśmy szereg aktywności dla szkół i przedszkoli. Zachęcamy szczególnie do zorganizowania tzw. Błękitnych Marszów i zaangażowania w obchody Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka lokalności społeczności. Wszystkim placówkom, które dołączą do akcji i świętują ten dzień razem z UNICEF, z całego serca dziękuję, powiedział Marek Krupiński, Dyrektor Generalny UNICEF Polska.

Co roku UNICEF przypomina o wykorzystaniu koloru niebieskiego we wszelkich możliwych działaniach podejmowanych w ramach Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka, jako symbolu solidarności ze wszystkimi dziećmi na świecie, również tymi, których prawa nie są przestrzegane. Tego dnia uczniowie, nauczyciele i wszyscy pracownicy placówki przyjdą do szkoły ubrani na niebiesko. Przyłączą się tym samym do setek tysięcy mieszkańców innych krajów, którzy także zaangażują się w globalne obchody Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka z UNICEF. 

Więcej informacji na stronie: https://unicef.pl/wspolpraca/wspolpraca-z-placowkami-edukacyjnymi/akcje-edukacyjne/miedzynarodowy-dzien-praw-dziecka-z-unicef-2021.

Zobacz również

UNICEF Polska współorganizatorem II edycji Festiwalu Klimatyczna Rewolucja

UNICEF Polska współorganizatorem II edycji Festiwalu Klimatyczna Rewolucja

Każde dziecko ma prawo do życia w czystym środowisku, edukacji na jego temat oraz partycypacji w procesach decyzyjnych z nim związanych, dlatego zostaliśmy współogranizatorem drugiej edycji Festiwalu Klimatyczna Rewolucja w Wielkopolsce.

Więcej
W Sudanie podwoiła się liczba dzieci potrzebujących pomocy humanitarnej

W Sudanie podwoiła się liczba dzieci potrzebujących pomocy humanitarnej

W Sudanie już ponad 15 mln dzieci potrzebuje pomocy humanitarnej ze względu na powszechną przemoc, głód i problemy zdrowotne. Dostęp do nich jest coraz bardziej utrudniony, co zwiększa nie tylko koszty pomocy, ale także związane z nią wyzwania.

Więcej
Raport Roczny 2024 UNICEF Polska

Raport Roczny 2024 UNICEF Polska

W 2024 roku konflikty zbrojne, zagrożenia klimatyczne, przesiedlenia i przemoc miały niszczycielski wpływ na dzieci. Mimo to, dzięki wsparciu Darczyńców i firm mogliśmy skutecznie nieść pomoc tam, gdzie była ona najbardziej potrzebna. W Raporcie Rocznym 2024 podsumowaliśmy nasze działania.

Więcej