Polska młodzież na Konferencji Klimatycznej COP24 w Katowicach - „To nie jest klimat dla młodych ludzi”

Ten tekst przeczytasz w 3 minuty.
UN0255470_72

Warszawa/Katowice, 10 grudnia 2018 r. – W najbliższy piątek, 14 grudnia, podczas Konferencji Klimatycznej COP24 w Katowicach młodzi polscy delegaci wezmą udział w panelu dyskusyjnym pt. „No climate for young generation”, organizowanym przez UNICEF Polska
i Centrum UNEP/GRID-Warszawa.

Przedstawiciele młodego pokolenia z różnych regionów Polski spotkają się na wydarzeniu polskiej prezydencji COP24, aby wspólnie debatować nad zagadnieniami dotyczącymi zmian klimatycznych. 25 delegatów, wspieranych przez ekspertów będzie dyskutowało nad najważniejszymi wyzwaniami w wybranych obszarach:

  • Bioróżnorodność - jak powstrzymać niszczenie ekosystemów i poprawić ich zdolność
    do pełnienia ważnych dla społeczeństwa funkcji, w tym związanych z regulacją lokalnego klimatu?
  • Woda - w jaki sposób poprawić gospodarowanie zasobami wody, aby w najbliższej przyszłości nie zabrakło jej dla ludzi i gospodarki?
  • Miasta - jak zredukować rosnącą presję miast na środowisko naturalne oraz wzmocnić zdolności adaptacyjne i odporność miast na zagrożenia klimatyczne?
  • Gospodarka obiegu zamkniętego, nowe technologie - które technologie i modele biznesowe pozwolą na efektywną redukcję eksploatacji zasobów naturalnych
    i zoptymalizowanie ekologiczne i ekonomiczne kosztów?
  • Edukacja - jak propagować rzetelną wiedzę o czynnikach wpływających na zmianę klimatu i uświadamiać konieczność modyfikacji stylu życia i podjęcia działań na rzecz zrównoważonego rozwoju?

Podsumowaniem spotkania będzie spisanie rekomendacji młodych ludzi odnośnie pilnych działań w zakresie ochrony klimatu, jakie już dzisiaj powinny być wdrażane przez rządzących w Polsce, tak aby młode pokolenie i wszystkie kolejne, mogły korzystać z prawa do życia
w zdrowym środowisku w warunkach zrównoważonego rozwoju. Postulaty, zebrane
w dokumencie „Klimat dla Młodych” i podpisane przez wszystkich delegatów, zostaną przekazane na ręce Przedstawiciela polskiej prezydencji COP24.

Wierzymy, że wnioski i rekomendacje przygotowane przez młodych ludzi zostaną wzięte pod uwagę, bo to właśnie oni odczują najmocniej skutki polityki klimatycznej prowadzonej dzisiaj przez rządzących.

Wydarzenie jest otwarte dla wszystkich uczestników Szczytu Klimatycznego COP24. Odbędzie się 14 grudnia w godzinach 13:30-15:00 w Przestrzeni UNFCCC - Lubelskie Climate Action Room 3.

UNICEF, jako Fundusz Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci od kilkunastu lat aktywnie uczestniczy w szczytach COP jako gość, ale także jako współorganizator różnych wydarzeń towarzyszących w ramach Konferencji. UNICEF działa na rzecz najmłodszego pokolenia, którego zmiany klimatyczne dotykają najbardziej. Dlatego nie powinno zabraknąć w tym wydarzeniu głosu młodych ludzi.

***

O UNICEF

UNICEF to organizacja humanitarna i rozwojowa działająca na rzecz dzieci. Od ratujących życie szczepień, przez budowę szkół, po natychmiastową pomoc w sytuacji klęski humanitarnej - UNICEF robi wszystko, aby dzieciom żyło się lepiej. Pracuje w małych wioskach i z rządami państw, bo uważa, że każde dziecko, niezależnie od miejsca urodzenia, koloru skóry czy religii, ma prawo do zdrowego i bezpiecznego dzieciństwa.

O Centrum UNEP/GRID-Warszawa

Centrum UNEP/GRID-Warszawa działa jako jeden z kilku ośrodków globalnej sieci GRID (Global Resource Information Database – światowej bazy danych o zasobach Ziemi) utworzonej przez UN Environment (UNEP). UNEP/GRID-Warszawa prowadzi działania wspierające właściwe zarządzanie środowiskiem i ochronę różnorodności biologicznej; propaguje postawę odpowiedzialności za środowisko w społeczeństwie i w biznesie; pozyskuje, przetwarza i udostępnia informacje o środowisku oraz upowszechniania nowoczesne technologie informacyjne, w tym systemy informacji geograficznej (GIS)
i technologie satelitarne. Jest partnerem jednostek samorządowych, oświatowych oraz firm wdrażających politykę społecznej odpowiedzialności biznesu. Centrum UNEP/GRID-Warszawa ma status organizacji pozarządowej.

Zobacz również

Wpływ wojny w Sudanie na zdrowie psychiczne dzieci

Wpływ wojny w Sudanie na zdrowie psychiczne dzieci

Dzieci w Sudanie doświadczają przemocy, ale także są jej świadkami. Powoduje to u nich silny stres emocjonalny, prowadzący do problemów ze zdrowiem psychicznym.

Więcej
Do jakich środków transportu mają dostęp dzieci w Polsce?

Do jakich środków transportu mają dostęp dzieci w Polsce?

30% badanych młodych osób uważa, że w ich miejscu zamieszkania dostęp do komunikacji publicznej jest problemem. To dane z raportu UNICEF Polska „Wykluczenie transportowe dzieci i młodzieży w Polsce”. 

Więcej
Współpraca UNICEF Polska i Rzeczniczki Praw Dziecka w ramach programu Miasta Przyjazne Dzieciom

Współpraca UNICEF Polska i Rzeczniczki Praw Dziecka w ramach programu Miasta Przyjazne Dzieciom

Biuro Rzeczniczki Praw Dziecka dołącza do programu UNICEF Polska Miasto Przyjazne Dzieciom na mocy porozumienia podpisanego 28 października 2024 r. Troska o dobrostan najmłodszych i pełne wdrożenie praw dziecka na poziomie krajowym to priorytet na dla obu instytucji.

Więcej