Polska na Młodzieżowym Szczycie J7

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty.

Młodzieżowy Szczyt J7 odbywa się przed Szczytem G7, czyli spotkaniem szefów państw i rządów z siedmiu najbardziej uprzemysłowionych państw świata. Celem spotkania J7 współorganizowanego przez UNICEF  jest uwzględnienie głosu młodych ludzi w debacie publicznej. Polska została zaproszona do wzięcia udziału w tym spotkaniu i wraz z Irlandią, Grecją, Portugalią, Słowenią oraz Finlandią będzie reprezentować głos młodych ludzi z krajów UE nie należących do G7. W poniedziałek, 11 maja młodzież spotka się z Kanclerz Niemiec Angelą Merkel i zaprezentuje wyniki swoich obrad oraz rekomendacje.

Dzieci i młodzież mają prawo do wyrażania swoich opinii, które powinny być brane pod uwagę we wszystkich kwestiach, które ich dotyczą,powiedział Christian Schneider, Dyrektor Generalny UNICEF w Niemczech. Podczas Szczytu G7, szefowie państw i rządów z siedmiu najbardziej uprzemysłowionych państw świata będą dyskutować na temat globalnych problemów politycznych. Decyzje przywódców G7 będą miały znaczący wpływ na życie i przyszłość młodych ludzi. Dlatego zanim najbardziej wpływowi politycy świata przybędą do Niemiec, głos zabierze młodsze pokolenie.

W Młodzieżowym Szczycie J7 uczestniczy 54 młodych ludzi w wieku od 14 do 18 lat. Znaleźli się wśród nich przedstawiciele siedmiu państw G7 (Kanada, Francja, Niemcy, Włochy, Japonia, Wielka Brytania i USA). Kraje UE reprezentuje Polska, Finlandia, Grecja, Irlandia, Portugalia i Słowenia. Kraje rozwijające się są reprezentowane przez młodzież z Dominikany, Etiopii, Liberii, Senegalu, Republiki Południowej Afryki i Zambii. W czasie obrad J7 polskim delegatem jest Krzysztof Rentflejsz, uczeń Liceum im. Stefana Batorego w Warszawie, któremu towarzyszy Małgorzata Połowniak-Dąbrowska - koordynator programów edukacyjnych UNICEF Polska.

UNI183646

Do tej pory podejmowaliśmy decyzje za dzieci i młodzież. Nadszedł czas, abyśmy zaczęli je podejmować wspólnie z młodymi ludźmi, powiedziała Caren Marks, parlamentarna sekretarz stanu przy Federalnym Ministrze ds. Rodziny, Seniorów, Kobiet i Młodzieży witając uczestników.

J7 jest dla młodych delegatów szansą na wyrażenie swoich opinii na forum międzynarodowym. Będą debatować na temat kluczowych kwestii, które w czerwcu zostaną podjęte przez przywódców państw G7. Młodzieżowy Szczyt J7 jest wspólną inicjatywą UNICEF i niemieckiego Ministerstwa do spraw Rodziny, Seniorów, Kobiet i Młodzieży.

Zobacz również

W Sudanie podwoiła się liczba dzieci potrzebujących pomocy humanitarnej

W Sudanie podwoiła się liczba dzieci potrzebujących pomocy humanitarnej

W Sudanie już ponad 15 mln dzieci potrzebuje pomocy humanitarnej ze względu na powszechną przemoc, głód i problemy zdrowotne. Dostęp do nich jest coraz bardziej utrudniony, co zwiększa nie tylko koszty pomocy, ale także związane z nią wyzwania.

Więcej
Raport Roczny 2024 UNICEF Polska

Raport Roczny 2024 UNICEF Polska

W 2024 roku konflikty zbrojne, zagrożenia klimatyczne, przesiedlenia i przemoc miały niszczycielski wpływ na dzieci. Mimo to, dzięki wsparciu Darczyńców i firm mogliśmy skutecznie nieść pomoc tam, gdzie była ona najbardziej potrzebna. W Raporcie Rocznym 2024 podsumowaliśmy nasze działania.

Więcej
Miliony dzieci w niebezpieczeństwie. Trzęsienia ziemi w Mjanmie

Miliony dzieci w niebezpieczeństwie. Trzęsienia ziemi w Mjanmie

W Mjanmie doszło do dwóch poważnych trzęsień ziemi o sile 7,7 w skali Richtera. To niewyobrażalna tragedia oraz pogłębienie trwającego w tym kraju kryzysu. Jeszcze przed trzęsieniami ziemi ponad 6,4 mln dzieci potrzebowało pilnej pomocy humanitarnej.

Więcej