Polska pomoc dla uchodźców w Jordanii

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty.
IYCF_2

Warszawa, 28 lutego 2019 r. – W 2018 r. Kancelaria Prezesa Rady Ministrów przekazała UNICEF Polska wsparcie w wysokości ponad 4,6 mln złotych. Środki zostały przeznaczone na pomoc dla syryjskich uchodźców mieszkających w obozach dla uchodźców w Jordanii.

Dzięki pomocy Polskiego Rządu, UNICEF zapewnił opiekę zdrowotną i szczepienia dla 15 716 dzieci, objął edukacją zawodową 1 070 młodych osób oraz zakupił i dostarczył zestawy ubrań zimowych dla 3 660 dzieci. Wszystkie działania zostały zrealizowane we współpracy z Biurem Regionalnym UNICEF w Jordanii.

Wojna w Syrii jest jednym z najdłuższych i najbardziej złożonych konfliktów na świecie. Wiele osób zginęło, zostało rannych lub musiało opuścić swoje domy. Obecnie ponad 5,6 mln Syryjczyków zostało zarejestrowanych jako uchodźcy w krajach ościennych. Wśród nich 2,5 mln to dzieci. W Jordanii mieszka ponad 1,2 mln uchodźców z Syrii. 671 551 z nich jest zarejestrowanych jako uchodźcy, z czego połowa to dzieci. 19% uchodźców mieszka w obozach. W styczniu ubiegłego roku delegacja rządowa na czele z Beatą Kempą, Ministrem ds. Pomocy Humanitarnej przebywała z wizytą w Jordanii, gdzie odwiedziła obozy dla uchodźców syryjskich. UNICEF Polska we współpracy z biurem UNICEF w Jordanii zapoznał polską delegację z programami pomocowymi prowadzonymi przez organizację na rzecz dzieci-uchodźców w obozach Za’atari i Azraq.

UNICEF niesie pomoc dzieciom-uchodźcom i ich rodzinom od początku powstania obozów w Jordanii. Pomoc UNICEF realizowana jest na coraz większą skalę, tak aby zaspokoić potrzeby żywnościowe, edukacyjne, ochronne i wodnosanitarne wszystkich mieszkańców obozu. Działania te, prowadzone w sytuacji kryzysowej zapewnią dzieciom długofalowe korzyści. Właściwa opieka zdrowotna i niezbędne szczepienia dadzą dzieciom szansę na zdrowy rozwój. Z kolei możliwość zdobycia konkretnego zawodu oraz nauka podstawowych umiejętności życiowych są dla młodych ludzi kluczowe w wejściu w dorosłe życie oraz ułatwiają integrację społeczną niezależnie od miejsca w jakim się znaleźli. W końcu, dzięki zaopatrzeniu w zimowe ubrania daliśmy dzieciom ciepło, ochronę zdrowia i możliwość uczęszczania do szkoły pomimo panujących mrozów.

Mamy nadzieję, że również w 2019 roku polski oddział UNICEF będzie mógł zaangażować się w najpilniejsze działania humanitarne na rzecz dzieci na świecie dzięki wsparciu finansowemu Rządu Polskiego.

Zobacz również

UNICEF Polska współorganizatorem II edycji Festiwalu Klimatyczna Rewolucja

UNICEF Polska współorganizatorem II edycji Festiwalu Klimatyczna Rewolucja

Każde dziecko ma prawo do życia w czystym środowisku, edukacji na jego temat oraz partycypacji w procesach decyzyjnych z nim związanych, dlatego zostaliśmy współogranizatorem drugiej edycji Festiwalu Klimatyczna Rewolucja w Wielkopolsce.

Więcej
W Sudanie podwoiła się liczba dzieci potrzebujących pomocy humanitarnej

W Sudanie podwoiła się liczba dzieci potrzebujących pomocy humanitarnej

W Sudanie już ponad 15 mln dzieci potrzebuje pomocy humanitarnej ze względu na powszechną przemoc, głód i problemy zdrowotne. Dostęp do nich jest coraz bardziej utrudniony, co zwiększa nie tylko koszty pomocy, ale także związane z nią wyzwania.

Więcej
Raport Roczny 2024 UNICEF Polska

Raport Roczny 2024 UNICEF Polska

W 2024 roku konflikty zbrojne, zagrożenia klimatyczne, przesiedlenia i przemoc miały niszczycielski wpływ na dzieci. Mimo to, dzięki wsparciu Darczyńców i firm mogliśmy skutecznie nieść pomoc tam, gdzie była ona najbardziej potrzebna. W Raporcie Rocznym 2024 podsumowaliśmy nasze działania.

Więcej