Polska pomoc dla uchodźców w Jordanii

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty.
IYCF_2

Warszawa, 28 lutego 2019 r. – W 2018 r. Kancelaria Prezesa Rady Ministrów przekazała UNICEF Polska wsparcie w wysokości ponad 4,6 mln złotych. Środki zostały przeznaczone na pomoc dla syryjskich uchodźców mieszkających w obozach dla uchodźców w Jordanii.

Dzięki pomocy Polskiego Rządu, UNICEF zapewnił opiekę zdrowotną i szczepienia dla 15 716 dzieci, objął edukacją zawodową 1 070 młodych osób oraz zakupił i dostarczył zestawy ubrań zimowych dla 3 660 dzieci. Wszystkie działania zostały zrealizowane we współpracy z Biurem Regionalnym UNICEF w Jordanii.

Wojna w Syrii jest jednym z najdłuższych i najbardziej złożonych konfliktów na świecie. Wiele osób zginęło, zostało rannych lub musiało opuścić swoje domy. Obecnie ponad 5,6 mln Syryjczyków zostało zarejestrowanych jako uchodźcy w krajach ościennych. Wśród nich 2,5 mln to dzieci. W Jordanii mieszka ponad 1,2 mln uchodźców z Syrii. 671 551 z nich jest zarejestrowanych jako uchodźcy, z czego połowa to dzieci. 19% uchodźców mieszka w obozach. W styczniu ubiegłego roku delegacja rządowa na czele z Beatą Kempą, Ministrem ds. Pomocy Humanitarnej przebywała z wizytą w Jordanii, gdzie odwiedziła obozy dla uchodźców syryjskich. UNICEF Polska we współpracy z biurem UNICEF w Jordanii zapoznał polską delegację z programami pomocowymi prowadzonymi przez organizację na rzecz dzieci-uchodźców w obozach Za’atari i Azraq.

UNICEF niesie pomoc dzieciom-uchodźcom i ich rodzinom od początku powstania obozów w Jordanii. Pomoc UNICEF realizowana jest na coraz większą skalę, tak aby zaspokoić potrzeby żywnościowe, edukacyjne, ochronne i wodnosanitarne wszystkich mieszkańców obozu. Działania te, prowadzone w sytuacji kryzysowej zapewnią dzieciom długofalowe korzyści. Właściwa opieka zdrowotna i niezbędne szczepienia dadzą dzieciom szansę na zdrowy rozwój. Z kolei możliwość zdobycia konkretnego zawodu oraz nauka podstawowych umiejętności życiowych są dla młodych ludzi kluczowe w wejściu w dorosłe życie oraz ułatwiają integrację społeczną niezależnie od miejsca w jakim się znaleźli. W końcu, dzięki zaopatrzeniu w zimowe ubrania daliśmy dzieciom ciepło, ochronę zdrowia i możliwość uczęszczania do szkoły pomimo panujących mrozów.

Mamy nadzieję, że również w 2019 roku polski oddział UNICEF będzie mógł zaangażować się w najpilniejsze działania humanitarne na rzecz dzieci na świecie dzięki wsparciu finansowemu Rządu Polskiego.

Zobacz również

Dołącz do zespołu UNICEF Polska jako Koordynator ds. F2F

Koordynator ds. F2F

UNICEF Polska poszukuje Koordynatora ds. F2F

Więcej
Jak rozbudzić w dziecku miłość do czytania?

Jak rozbudzić w dziecku miłość do czytania?

Czytanie otwiera drzwi do przygód, nauki nowych rzeczy i kształtowania szeregu kluczowych umiejętności językowych, takich jak rozwój mowy czy poszerzanie zasobu słownictwa. Wspólna lektura to też wyjątkowa okazja do nawiązania więzi z dzieckiem i cieszenia się ze swojego towarzystwa. 

Więcej
UNICEF Polska - Edukacja dziewcząt jest ich prawem!

Edukacja dziewcząt jest ich prawem!

Dobrobyt i postęp każdego społeczeństwa zależy od równego traktowania wszystkimi jego członków.

Więcej