Polska pomoc dla uchodźców w Jordanii

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty.
IYCF_2

Warszawa, 28 lutego 2019 r. – W 2018 r. Kancelaria Prezesa Rady Ministrów przekazała UNICEF Polska wsparcie w wysokości ponad 4,6 mln złotych. Środki zostały przeznaczone na pomoc dla syryjskich uchodźców mieszkających w obozach dla uchodźców w Jordanii.

Dzięki pomocy Polskiego Rządu, UNICEF zapewnił opiekę zdrowotną i szczepienia dla 15 716 dzieci, objął edukacją zawodową 1 070 młodych osób oraz zakupił i dostarczył zestawy ubrań zimowych dla 3 660 dzieci. Wszystkie działania zostały zrealizowane we współpracy z Biurem Regionalnym UNICEF w Jordanii.

Wojna w Syrii jest jednym z najdłuższych i najbardziej złożonych konfliktów na świecie. Wiele osób zginęło, zostało rannych lub musiało opuścić swoje domy. Obecnie ponad 5,6 mln Syryjczyków zostało zarejestrowanych jako uchodźcy w krajach ościennych. Wśród nich 2,5 mln to dzieci. W Jordanii mieszka ponad 1,2 mln uchodźców z Syrii. 671 551 z nich jest zarejestrowanych jako uchodźcy, z czego połowa to dzieci. 19% uchodźców mieszka w obozach. W styczniu ubiegłego roku delegacja rządowa na czele z Beatą Kempą, Ministrem ds. Pomocy Humanitarnej przebywała z wizytą w Jordanii, gdzie odwiedziła obozy dla uchodźców syryjskich. UNICEF Polska we współpracy z biurem UNICEF w Jordanii zapoznał polską delegację z programami pomocowymi prowadzonymi przez organizację na rzecz dzieci-uchodźców w obozach Za’atari i Azraq.

UNICEF niesie pomoc dzieciom-uchodźcom i ich rodzinom od początku powstania obozów w Jordanii. Pomoc UNICEF realizowana jest na coraz większą skalę, tak aby zaspokoić potrzeby żywnościowe, edukacyjne, ochronne i wodnosanitarne wszystkich mieszkańców obozu. Działania te, prowadzone w sytuacji kryzysowej zapewnią dzieciom długofalowe korzyści. Właściwa opieka zdrowotna i niezbędne szczepienia dadzą dzieciom szansę na zdrowy rozwój. Z kolei możliwość zdobycia konkretnego zawodu oraz nauka podstawowych umiejętności życiowych są dla młodych ludzi kluczowe w wejściu w dorosłe życie oraz ułatwiają integrację społeczną niezależnie od miejsca w jakim się znaleźli. W końcu, dzięki zaopatrzeniu w zimowe ubrania daliśmy dzieciom ciepło, ochronę zdrowia i możliwość uczęszczania do szkoły pomimo panujących mrozów.

Mamy nadzieję, że również w 2019 roku polski oddział UNICEF będzie mógł zaangażować się w najpilniejsze działania humanitarne na rzecz dzieci na świecie dzięki wsparciu finansowemu Rządu Polskiego.

Zobacz również

Raport Roczny 2024 UNICEF Polska

Raport Roczny 2024 UNICEF Polska

W 2024 roku konflikty zbrojne, zagrożenia klimatyczne, przesiedlenia i przemoc miały niszczycielski wpływ na dzieci. Mimo to, dzięki wsparciu Darczyńców i firm mogliśmy skutecznie nieść pomoc tam, gdzie była ona najbardziej potrzebna. W Raporcie Rocznym 2024 podsumowaliśmy nasze działania.

Więcej
Miliony dzieci w niebezpieczeństwie. Trzęsienia ziemi w Mjanmie

Miliony dzieci w niebezpieczeństwie. Trzęsienia ziemi w Mjanmie

W Mjanmie doszło do dwóch poważnych trzęsień ziemi o sile 7,7 w skali Richtera. To niewyobrażalna tragedia oraz pogłębienie trwającego w tym kraju kryzysu. Jeszcze przed trzęsieniami ziemi ponad 6,4 mln dzieci potrzebowało pilnej pomocy humanitarnej.

Więcej
Tworzymy Radę Dzieci i Młodzieży przy UNICEF Polska

Tworzymy Radę Dzieci i Młodzieży przy UNICEF Polska

Grupa Robocza ds. Rady Dzieci i Młodzieży przy UNICEF Polska to inicjatywa powołana przez projekt ParTYcypacja oraz UNICEF Polska. Jej celem jest wypracowanie fundamentów do stworzenia Rady Dzieci i Młodzieży przy UNICEF Polska, która będzie autentycznym głosem młodego pokolenia w działaniach organizacji dotyczących praw dzieci. 

Więcej