Polski oddział UNICEF apeluje o pomoc dla dzieci w Czadzie

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty.
czad

Trwa kampania UNICEF „Umieram z głodu”. Jej celem jest zapewnienie ratującej życie pomocy dla tysięcy czadyjskich dzieci dotkniętych niedożywieniem. UNICEF apeluje o wpłaty na stronie www.unicef.pl/czad.

W Czadzie trwa kryzys żywnościowy. Mijający rok był dla tego kraju bardzo trudny. Ostre ciężkie niedożywienie dotknęło ponad 130 tysięcy dzieci. Tysiące rodzin znalazło się na skraju przeżycia.

Z Czadu wrócili właśnie przedstawiciele UNICEF Polska, Marek Krupiński i Zofia Dulska. Wizytowali projekty organizacji w regionie Ouaddai, graniczącym z Darfurem. Rozmawialiśmy z rodzinami, które najbardziej odczuły skutki kryzysu żywnościowego w regionie Sahelu - mówi Marek Krupiński, Dyrektor Generalny UNICEF w Polsce. Wielu z nich po prostu nie stać na zakup żywności. Często jedynym posiłkiem dla całej rodziny jest boule - placek
z prosa. Drastycznie uboga dieta przekłada się na zły stan zdrowia dzieci.

IMG_0570

Przedstawiciele UNICEF odwiedzili Ośrodki Terapeutycznego Dożywiania UNICEF, a także szpital w Abéché, jedyny w promieniu kilkuset kilometrów. Trafiają tam najciężej chore dzieci z całego regionu, cierpiące z powodu ostrego ciężkiego niedożywienia z komplikacjami medycznymi - chorujące dodatkowo na malarię, biegunkę, infekcje górnych dróg oddechowych. Decyzja o zabraniu dziecka do szpitala jest często podejmowana za późno. Wiele matek nie wie, jak prawidłowo odżywiać dziecko i jakie są pierwsze objawy niedożywienia. W przypadku choroby szukają pomocy u szamana, wierząc, że uleczy ich dziecko zaklęciami ze świętych ksiąg. Do ośrodka zdrowia udają się dopiero wówczas, gdy stan malucha jest krytyczny.

Dlatego UNICEF, prowadząc program walki z niedożywieniem w Czadzie, działa na dwóch płaszczyznach. Po pierwsze zapewnia dostawy żywności terapeutycznej ratującej życie - PlumpyNut i mleka terapeutycznego. Po drugie współpracuje z lokalnymi społecznościami.
Uczy matki, jak rozpoznawać objawy niedożywienia, zwalcza zabobony, rozmawia ze starszyzną. Tylko kompleksowe podejście do problemu pozwoli na trwałą poprawę sytuacji. Dlatego chcemy także sfinansować szczepienia dzieci i budowę ujęć wody w ośrodkach zdrowia – dodaje Marek Krupiński. Aby zrealizować ten plan, potrzebujemy wsparcia naszych Darczyńców. Liczy się każda, nawet drobna kwota. Te dzieci czekają na naszą pomoc.

Strona internetowa akcji: www.unicef.pl/czad

Spot: http://youtu.be/E6J0CRY1PCM

Zobacz również

Jak pomóc dzieciom zabrać głos w sprawie ich przyszłości?

Jak pomóc dzieciom zabrać głos w sprawie ich przyszłości?

Wsłuchując się w dziecięce marzenia, związane z przyszłością, pomagamy najmłodszym w realizacji tych planów. Obowiązkiem rodziców, opiekunów i społeczeństwa jest wspieranie młodych osób, które powinny mieć możliwość nie tylko wyrażania swoich opinii na temat świata, w którym żyją, ale także proponowania zmian.

Więcej
Przyszłość dzieciństwa w zmieniającym się świecie

Przyszłość dzieciństwa w zmieniającym się świecie

Raport UNICEF “The State of the World's Children 2024” to próba odpowiedzi na pytanie, jak zadbać o przyszłość dzieci, w której ich wszystkie prawa będą respektowane. 

Więcej
Debata z okazji 35-lecia Konwencji o prawach dziecka. Wokół zaleceń Komitetu Praw Dziecka dla Polski

Debata z okazji 35-lecia Konwencji o prawach dziecka. Wokół zaleceń Komitetu Praw Dziecka dla Polski

Debata wokół stanu realizacji zaleceń Komitetu Praw Dziecka to wspólne przedsięwzięcie UNICEF Polska, Koalicji Organizacji Pozarządowych monitorujących wdrażanie Konwencji o prawach dziecka w Polsce oraz Rzeczniczki Praw Dziecka.

Więcej