Pomoc humanitarna dla dzieci w Sindżar

Ten tekst przeczytasz w 1 minutę.
Pomoc humanitarna dla dzieci w Sindżar

UNICEF potwierdził, że dostarczył niezbędną pomoc humanitarną do miasta Sindżar w północno-zachodnim Iraku. Organizacja wspiera ofiary ostatnich działań zbrojnych, które zostały zmuszone do szukania tam schronienia.

Misja Wsparcia Narodów Zjednoczonych dla Iraku (United Nations Assistance Mission in Iraq) poinformowała w czerwcu, że zabitych zostało ponad 1,5 tys. cywilów. Odkąd grupy ekstremistów przejęły kontrolę nad częścią terytorium Iraku, wzrasta przemoc i agresja, a tysiące ludzi musiało opuścić swoje domy.

Sytuacja dzieci jest tragiczna. W Sindżar przebywa ponad 8 tys. rodzin.  Dzieci mieszkają na stadionie, inne w okolicach cmentarza, grając i bawiąc się między nagrobkami. Być może czują się tutaj bardziej bezpieczne. Są jednak przestraszone i zdezorientowane, bo ich codzienne życie całkowicie się zmieniło – powiedział po powrocie z Sindżar Marzio Babille z UNICEF w Iraku.

W Sindżar położonym o 190 km od Erbil mieszka 35 tys. osób. Miasto jest teraz schronieniem dla dodatkowych 50 tys. uchodźców. Niektórzy znaleźli dach nad głową u krewnych, ale większość rodzin mieszka w budynkach rządowych albo na powietrzu. Dostęp do czystej wody i sanitariatów jest bardzo ograniczony.

Pod koniec czerwca konwój UNICEF dotarł z Dahuk do Sindżar i dostarczył potrzebującym: 24 tys. litrów wody pitnej, 2 tys. zestawów sanitarnych, 1,3 tys. kanistrów, 10 zestawów rekreacyjnych dla dzieci, a w każdym zabawki dla 500 dzieci. W konwoju humanitarnym przewieziono również 150 zestawów dla położnych i 150 zestawów higienicznych dla kobiet w ciąży.

To tylko kropla w morzu potrzeb. Robimy jednak wszystko, aby pomóc dzieciom w Iraku przetrwać ten traumatyczny kryzys – powiedział Marzio Babille.

Pomagam teraz!

Zobacz również

Jak radzić sobie z lękiem separacyjnym u dziecka?

Jak radzić sobie z lękiem separacyjnym u dziecka?

Rozłąki z dzieckiem mogą być bolesne zarówno dla dziecka, jak i rodzica. Czasami jednak rozstanie może wywoływać u dziecka niepokój i uczucie zmartwienia. 

Więcej
Jak rozmawiać z dziećmi o mowie nienawiści

Jak rozmawiać z dziećmi o mowie nienawiści

Mowa nienawiści ma długą historię, ale rozwój internetu przyczynił się do tego, jak duży może mieć ona zasięg. Czy to osobiście, czy w przestrzeni online, prawie wszystkie dzieci i młodzież zetkną się kiedyś z mową nienawiści. Warto, abyś jako rodzic porozmawiał z dzieckiem o mowie nienawiści, aby pomóc mu ją rozpoznać i uświadomić go, co może zrobić, gdy się z nią zetknie.

Więcej
Młodzi pytają o zdrowie psychiczne

WIDEO - Młodzi pytają o zdrowie psychiczne

Doktor Hina, ze Szpitala Dziecięcego w Nowym Jorku, odpowiada na pytania młodych osób dotyczące profilaktyki zdrowia psychicznego.

Więcej