Pomoc humanitarna w czasie pandemii. UNICEF podsumowuje działania w 2020 roku

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty.
Pomoc humanitarna w czasie pandemii. UNICEF podsumowuje działania w 2020 roku

© UNICEF/Pouget

2020 rok już na zawsze zostanie zapamiętany jako rok pandemii COVID-19. Zamknięte szkoły, wyzwania zdrowia psychicznego, domowa izolacja i ograniczony dostęp do podstawowych usług dotknęły miliony dzieci i ich rodzin na całym świecie. Jednak dotychczasowe potrzeby dzieci nie zniknęły. 

Na skutek pandemii koronawirusa najbardziej poszkodowane zostały dzieci w najuboższych krajach świata oraz te, które już wcześniej były pokrzywdzone przez dyskryminację, wykluczenie społeczne czy konflikty zbrojne. UNICEF szacuje, że liczba dzieci żyjących w ubogich gospodarstwach domowych w ostatnim roku wzrosła o 142 mln. Ponadto, aż 94% uczniów w szczycie pandemii nie mogło chodzić do szkoły, a co najmniej 1/3 nie miała dostępu do nauki zdalnej. Jednocześnie ograniczony dostęp do żywności może wkrótce sprawić, że 44 mln dzieci będzie niedożywionych.

Wieloletnie doświadczenie UNICEF w niesieniu pomocy pozwoliło organizacji szybko zareagować i dostosować się do nowych wyzwań. Wsparcie w walce z pandemią trafiło do 138 krajów. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie pomoc dziewięciu milionów aktywnych Darczyńców UNICEF. W ich imieniu pomoc w terenie niesie ponad 15 tysięcy oddanych pracowników organizacji. W 2020 roku budżet UNICEF wyniósł 6,5 mld dolarów. 90% tej kwoty zostało wydanych bezpośrednio na programy pomocy dzieciom.

Spośród wielu działań UNICEF na rzecz dzieci w 2020 roku, warto wymienić choć kilka kluczowych osiągnięć organizacji:

  • Zapewnienie czystej wody i usług wodno-sanitarnych dla 106 mln ludzi, w tym 58 mln dzieci w 153 krajach.
  • 5 mln dzieci cierpiących na skutek ciężkiego ostrego niedożywienia zostało objętych leczeniem.
  • W ośrodkach medycznych wspieranych przez UNICEF na świat przyszło 30,5 mln dzieci.
  • 17 mln dzieci na obszarach kryzysów humanitarnych zostało zaszczepionych przeciwko odrze.
  • Wsparcie ponad 301 mln dzieci w nauce zdalnej.
  • Pomoc dla ponad 2,2 mln dzieci z niepełnosprawnościami w 144 krajach świata.

W tym roku UNICEF obchodzi swoje 75. urodziny. Pod wieloma względami to smutne, że okrągła rocznica powstania organizacji przypada podczas bezprecedensowej, globalnej pandemii. UNICEF powstał tuż po innym, wielkim kryzysie - II wojnie światowej. Podobnie wtedy, jak i dziś, skala wyzwań stojących przed dziećmi na świecie jest przytłaczająca. Przez dziesięciolecia UNICEF, rządy państw i partnerzy robili coś, co wydawało się niemożliwe: podnosili standard życia budując nowe systemy opieki zdrowotnej i opieki społecznej, zwalczyli ospę prawdziwą czy polio. W 2021 roku UNICEF walczy z pandemią COVID-19, dostarczając szczepionki na całym świecie w ramach sojuszu COVAX, aby żadne dziecko, rodzina ani kraj nie pozostały w tyle. 

Teraz bardziej niż kiedykolwiek dzieci i młodzież na całym świecie potrzebują globalnych działań, inwestycji w zdrowie, edukację oraz bardziej odporne systemy i usługi, z których wszyscy będą mogli skorzystać. Tak jak poprzednie pokolenie budowało świat na nowo po II wojnie światowej, tak i my dzisiaj musimy to zrobić dla naszych dzieci.

Zobacz również

Prawa dziecka to nasz priorytet – spotkanie organizacji pozarządowych

Prawa dziecka to nasz priorytet – spotkanie organizacji pozarządowych

Ratyfikując Konwencję o prawach dziecka polski rząd zobowiązał się do przestrzegania zapisów tego dokumentu oraz regularnego raportowania postępów z ich realizacji. UNICEF Polska i inne organizacje pozarządowe spotkały się, aby omówić wspólne działania niezbędne do prowadzenia skutecznej polityki na rzecz dzieci.

Więcej
Jak radzić sobie ze stresem

Jak radzić sobie ze stresem

Roli rodzica może towarzyszyć prawdziwy rollercoaster uczuć — od poczucia szczęścia i miłości przez zmartwienie, niepokój, a potem znowu radość. Taka zmienność nastrojów potrafi być stresująca. Poznaj proste i sprawdzone sposoby na zmniejszenie negatywnego wpływ stresu.

Więcej
Jak rodzic może zadbać o siebie

Jak rodzic może zadbać o siebie

Rodzicielstwo jest trudne. To praca na pełen etat i wielu rodziców przedkłada dobro rodziny nad swoje własne. Warto być jednak świadomym, że zaspokojenie swoich własnych potrzeb psychicznych i fizycznych korzystnie wpływa nie tylko na nasze samopoczucie, ale także na samopoczucie naszych dzieci.

Więcej