Ponad 3 tysiące dzieci zostało uwolnionych z grup zbrojnych od początku konfliktu w Sudanie Południowym

Ten tekst przeczytasz w 3 minuty.
Dzieci-zolnierze

Niestety wciąż tysiące dzieci-żołnierzy czeka na uwolnienie.

 

Nowy Jork/Yambio, Sudan Południowy, 12 lutego 2019 r. – Dziś, 119 dzieci w Sudanie Południowym zostało uwolnionych z grup zbrojnych, w tym 48 dziewcząt. Najmłodsze dziecko ma 10 lat. Łącznie, od początku konfliktu w Sudanie Południowym, udało się uwolnić ponad 3100 dzieci.

Każde uwolnienie dziecka z grupy zbrojnej oznacza, że uratowaliśmy czyjeś dzieciństwo
i przyszłość, powiedziała Henrietta Fore, Dyrektor Generalna UNICEF. Coraz więcej dzieci jest uwalnianych z grup zbrojnych w Sudanie Południowym. To dobra wiadomość, jednak przed nami jeszcze długa droga do demobilizacji wszystkich z 19 tysięcy dzieci, które wciąż przebywają w ich szeregach.

Od stycznia 2018 r. ponad tysiąc najmłodszych zostało uwolnionych z różnych grup zbrojnych.

Wtorkowa demobilizacja odbyła się w mieście Yambio, w południowo-zachodnim regionie kraju, gdzie dzieci były wcielone do Ruchu Wyzwolenia Narodowego Sudanu Południowego. Ruch w 2016 r. podpisał porozumienie pokojowe z władzami kraju.

Podczas procesu uwalniania, każde dziecko zostało zarejestrowane i otrzymało certyfikat potwierdzający brak powiązań z grupą zbrojną. Następnie, każde z nich spotkało się
z pracownikami opieki społecznej, lekarzami i nauczycielami. Dzieci otrzymały także pakiet ubrań, butów i innych artykułów pierwszej potrzeby. Aby zapobiec ponownej rekrutacji do grup zbrojnych i umożliwić powrót do życia cywilnego, każde dziecko zostało objęte trzyletnim programem reintegracji z lokalną społecznością.

W tym roku obchodzimy 30. rocznicę uchwalenia Konwencji o prawach dziecka, która wymaga od rządów państw zaspokojenia podstawowych potrzeb dzieci i wsparcia w realizacji ich potencjału, dodała Henrietta Fore. Pięć miesięcy po podpisaniu porozumienia pokojowego, UNICEF apeluje do wszystkich stron konfliktu w Sudanie Południowym, aby potwierdziły swoje zobowiązanie do respektowania praw najmłodszych i zapewniły, że już żadne dziecko nie będzie żołnierzem.

Uwolnienie dzieci z grup zbrojnych w Sudanie Południowym zbiegło się z obchodami Międzynarodowego Dnia przeciwko Wykorzystywaniu Dzieci jako Żołnierzy. Proceder ten jest niezgodny z prawem i niezwykle trudny do weryfikacji. Dlatego też dokładna liczba dzieci-żołnierzy nie jest znana. UNICEF szacuje jednak, że dziesiątki tysięcy chłopców i dziewcząt poniżej 18. roku życia są wykorzystywane podczas konfliktów na całym świecie. Wiele z tych dzieci zostało zmuszonych do walk, podczas gdy inne dołączyły z powodu presji ekonomicznej i społecznej. Dzieci, które zostały przesiedlone lub żyją w ubóstwie są jeszcze bardziej narażone na rekrutację do grup zbrojnych. Często pełnią w nich różne funkcje: bojowników, kucharzy, tragarzy, szpiegów czy posłańców. Wiele z nich jest także wykorzystywanych seksualnie.

Więcej informacji:

Od listopada ubiegłego roku UNICEF Polska prowadzi akcję „Uratuj dziecko w Sudanie Południowym”. Poprzez stronę unicef.pl/sudan można przekazać darowiznę na rzecz ratowania życia i zdrowia dzieci w tym afrykańskim kraju, gdzie ćwierć miliona najmłodszych jest zagrożonych śmiercią głodową. Akcję wspiera Artur Żmijewski, Ambasador Dobrej Woli UNICEF.

Dołącz do akcji:

slide_podglad_button

Zobacz również

Młodzi pytają o zdrowie psychiczne

WIDEO - Młodzi pytają o zdrowie psychiczne

Doktor Hina, ze Szpitala Dziecięcego w Nowym Jorku, odpowiada na pytania młodych osób dotyczące profilaktyki zdrowia psychicznego.

Więcej
Dla młodzieży i o młodzieży o zdrowiu psychicznym

WIDEO - Dla młodzieży i o młodzieży o zdrowiu psychicznym

Jak młody człowiek może zadbać o swoje zdrowie psychiczne? Dlaczego relacje rówieśnicze są tak ważne? Jaką rolę pełnią emocje? Czym jest kryzys? Kiedy skorzystać z pomocy innych, w tym specjalisty? 

Więcej
Jak być dla siebie lepszym?

Jak być dla siebie lepszym?

Następnym razem, kiedy powiesz/pomyślisz o sobie w sposób negatywny, zatrzymaj się i zastanów się, czy powiedziałbyś to kiedykolwiek bliskiej ci osobie?

Więcej