Ponad 370 milionów dziewcząt i kobiet na świecie doświadczyło przemocy seksualnej w dzieciństwie

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty.

Przemoc seksualna wobec dzieci to problem globalny, który nie zna granic – geograficznych, kulturowych czy ekonomicznych. Z najnowszych danych UNICEF wynika, że jedna na osiem dziewcząt i kobiet doświadczyła gwałtu lub napaści na tle seksualnym przed ukończeniem 18. roku życia. Jedna na pięć miała do czynienia z werbalnymi lub internetowymi formami przemocy seksualnej.

Ponad 370 milionów dziewcząt i kobiet na świecie doświadczyło przemocy seksualnej w dzieciństwie

© UNICEF/Dejongh

Dane pokazują, jak rozpowszechnione są te naruszenia i jak niszczące mogą być dla najmłodszych, szczególnie dla dorastających dziewcząt. Liczby są alarmujące: ponad 370 milionów dziewcząt i kobiet na świecie padło ofiarą gwałtu lub napaści seksualnej w dzieciństwie. Jeżeli uwzględnimy również przypadki werbalnej i internetowej przemocy seksualnej, liczba ta wzrasta do 650 milionów. Szczególnie narażone są dzieci żyjące w strefach konfliktu, gdzie przemoc seksualna może być wykorzystywana jako broń wojenna.

Problem jest globalny, ale najwięcej ofiar przemocy seksualnej wśród dziewcząt i kobiet zanotowano w Afryce Subsaharyjskiej (79 mln), w Azji Wschodniej i Południowo-Wschodniej (75 mln) oraz w Azji Środkowej i Południowej (73 mln).  

Większość przypadków przemocy seksualnej wobec dzieci ma miejsce w okresie dojrzewania, szczególnie między 14. a 17. rokiem życia.  

Większość przypadków przemocy seksualnej wobec dzieci ma miejsce w okresie dojrzewania, szczególnie między 14. a 17. rokiem życia.

© UNICEF/Tremeau

Dzieci, które doświadczyły przemocy seksualnej, są bardziej narażone na ponowne wykorzystywanie i mogą odczuwać jego skutki w dorosłym życiu. U ofiar wzrasta ryzyko problemów zdrowotnych, takich jak choroby przenoszone drogą płciową czy nadużywanie substancji psychoaktywnych. Częściej także borykają się z problemami psychicznymi i izolacją społeczną. Destrukcyjny wpływ wykorzystywania jest jeszcze większy, gdy dzieci opóźniają ujawnienie swoich doświadczeń lub zachowują je w tajemnicy.

Chociaż przemocy seksualnej doświadczają przede wszystkim dziewczynki i kobiety, problem dotyka również chłopców i mężczyzn. Szacunkowo od 240 do 310 mln z nich padło ofiarą przemocy seksualnej w dzieciństwie.

Aby zmniejszać skalę przemocy seksualnej wobec dzieci i skutecznie skuteczniej zwalczać ten problem na całym świecie konieczna jest:

  • Zmiana norm społecznych i kulturowych, które pozwalają na przemoc seksualną i utrudniają dzieciom szukanie pomocy.  
  • Dostarczenie dzieciom dokładnych, przystępnych i dostosowanych do wieku informacji, które pozwolą im skutecznie rozpoznawać i zgłaszać przejawy przemocy seksualnej. 
  • Zapewnienie najmłodszym ofiarom przemocy seksualnej dostępu do usług, które wspierają dochodzenie sprawiedliwości i powrót do zdrowia, a także ograniczają ryzyko dalszych krzywd. 
  • Wzmocnienie przepisów i regulacji chroniących dzieci przed wszelkimi formami przemocy seksualnej, także w organizacjach pracujących z najmłodszymi, oraz odpowiedniego finansowania potrzebnego do ich wdrożenia.  
  • Budowanie lepszych krajowych systemów gromadzenia i analizowania danych, aby monitorować postępy i zwiększać odpowiedzialność poprzez wdrażanie międzynarodowych standardów, takich jak Międzynarodowa Klasyfikacja Przemocy wobec Dzieci. 
Chociaż przemocy seksualnej doświadczają przede wszystkim dziewczynki i kobiety, problem dotyka również chłopców i mężczyzn

© UNICEF/Urdaneta

Zobacz również

Konflikt w Libanie – co warto wiedzieć

Konflikt w Libanie – co warto wiedzieć

Warunki humanitarne w Libanie pogarszają się z każdą godziną. W wyniku nasilenia konfliktu potwierdzono śmierć 104 dzieci, a 350 tys. musiało opuścić swoje domy. 

Więcej
Gold Drop nowym uczestnikiem programu „Firma z Sercem”

Gold Drop nowym uczestnikiem programu „Firma z Sercem”

Firma Gold Drop Sp. z o.o. dołączyła do programu „Firma z Sercem”. Swoim udziałem w programie chce przyczynić się do ochrony życia i zdrowia dzieci przebywających w strefach konfliktu, a także najmłodszych cierpiących z powodu głodu i susz.

Więcej
6 mln dzieci dotkniętych powodziami w Azji Południowo-Wschodniej

6 mln dzieci dotkniętych powodziami w Azji Południowo-Wschodniej

Powodzie i osunięcia ziemi wywołane przez tajfun Yagi spustoszyły Wietnam, Mjanmę, Laos i Tajlandię. Sześciu milionom dzieci grozi brak dostępu do czystej wody, edukacji, opieki zdrowotnej, żywności i schronienia.

Więcej