Ponad 40% dzieci-uchodźców syryjskich w Turcji nie chodzi do szkoły

Ten tekst przeczytasz w 1 minutę.
UN048841_Med-Res

Nowy Jork/Gaziantep, Turcja, 19 stycznia 2017 r. – Ponad 40% dzieci-uchodźców syryjskich w wieku szkolnym mieszkających w Turcji pozostaje poza systemem edukacji. To 380 000 dzieci. Obecnie niemal pół miliona dzieci z Syrii żyjących w Turcji chodzi do szkół. Od czerwca ubiegłego roku ta liczba wzrosła o 50%.

Dziś jest więcej dzieci-uchodźców syryjskich w Turcji, które chodzą do szkoły niż tych, które do niej nie chodzą, powiedział Justin Forsyth, Zastępca Dyrektora Generalnego UNICEF. Taką sytuację mamy pierwszy raz od początku konfliktu w Syrii.

Gratulujemy Turcji tego ogromnego osiągnięcia. Ale dopóki nie zainwestujemy więcej środków, dopóty będzie istniało realne zagrożenie, że całe pokolenie syryjskich dzieci będzie pozbawione umiejętności niezbędnych w przyszłości do odbudowy swojego kraju.

W Turcji przebywa obecnie ponad 1,2 mln dzieci-uchodźców. To najwyższa liczba na świecie.

We współpracy z tureckim rządem, UNICEF pomaga wzmacniać system edukacji, zwiększać do niej dostęp oraz poprawiać jakość kształcenia dzieci syryjskich i tureckich najbardziej narażonych na wykluczenie. 

UN048825_Med-Res

Od 2013 r. UNICEF pomógł zbudować, odnowić lub wyposażyć niemal 400 szkół oraz przeszkolić 20 000 nauczycieli-wolontariuszy z Syrii. Około 13 000 nauczycieli otrzymuje comiesięczne drobne wynagrodzenie.

W całym regionie 2,7 mln dzieci syryjskich nie chodzi do szkoły. Większość z nich żyje w Syrii, kraju od niemal sześciu lat ogarniętego wojną.

300 000 dzieci w Syrii mieszka w 15 miejscowościach, do których dostęp jest blokowany przez wszystkie strony konfliktu, a kolejne 2 miliony żyje na obszarach przeważnie odciętych od pomocy humanitarnej. Wśród nich 700 000 dzieci mieszka na obszarach kontrolowanych przez tzw. Państwo Islamskie.

banner_Syria3

Zobacz również

Jak pomóc dzieciom zabrać głos w sprawie ich przyszłości?

Jak pomóc dzieciom zabrać głos w sprawie ich przyszłości?

Wsłuchując się w dziecięce marzenia, związane z przyszłością, pomagamy najmłodszym w realizacji tych planów. Obowiązkiem rodziców, opiekunów i społeczeństwa jest wspieranie młodych osób, które powinny mieć możliwość nie tylko wyrażania swoich opinii na temat świata, w którym żyją, ale także proponowania zmian.

Więcej
Przyszłość dzieciństwa w zmieniającym się świecie

Przyszłość dzieciństwa w zmieniającym się świecie

Raport UNICEF “The State of the World's Children 2024” to próba odpowiedzi na pytanie, jak zadbać o przyszłość dzieci, w której ich wszystkie prawa będą respektowane. 

Więcej
Debata z okazji 35-lecia Konwencji o prawach dziecka. Wokół zaleceń Komitetu Praw Dziecka dla Polski

Debata z okazji 35-lecia Konwencji o prawach dziecka. Wokół zaleceń Komitetu Praw Dziecka dla Polski

Debata wokół stanu realizacji zaleceń Komitetu Praw Dziecka to wspólne przedsięwzięcie UNICEF Polska, Koalicji Organizacji Pozarządowych monitorujących wdrażanie Konwencji o prawach dziecka w Polsce oraz Rzeczniczki Praw Dziecka.

Więcej