Ponad 40% dzieci-uchodźców syryjskich w Turcji nie chodzi do szkoły

Ten tekst przeczytasz w 1 minutę.
UN048841_Med-Res

Nowy Jork/Gaziantep, Turcja, 19 stycznia 2017 r. – Ponad 40% dzieci-uchodźców syryjskich w wieku szkolnym mieszkających w Turcji pozostaje poza systemem edukacji. To 380 000 dzieci. Obecnie niemal pół miliona dzieci z Syrii żyjących w Turcji chodzi do szkół. Od czerwca ubiegłego roku ta liczba wzrosła o 50%.

Dziś jest więcej dzieci-uchodźców syryjskich w Turcji, które chodzą do szkoły niż tych, które do niej nie chodzą, powiedział Justin Forsyth, Zastępca Dyrektora Generalnego UNICEF. Taką sytuację mamy pierwszy raz od początku konfliktu w Syrii.

Gratulujemy Turcji tego ogromnego osiągnięcia. Ale dopóki nie zainwestujemy więcej środków, dopóty będzie istniało realne zagrożenie, że całe pokolenie syryjskich dzieci będzie pozbawione umiejętności niezbędnych w przyszłości do odbudowy swojego kraju.

W Turcji przebywa obecnie ponad 1,2 mln dzieci-uchodźców. To najwyższa liczba na świecie.

We współpracy z tureckim rządem, UNICEF pomaga wzmacniać system edukacji, zwiększać do niej dostęp oraz poprawiać jakość kształcenia dzieci syryjskich i tureckich najbardziej narażonych na wykluczenie. 

UN048825_Med-Res

Od 2013 r. UNICEF pomógł zbudować, odnowić lub wyposażyć niemal 400 szkół oraz przeszkolić 20 000 nauczycieli-wolontariuszy z Syrii. Około 13 000 nauczycieli otrzymuje comiesięczne drobne wynagrodzenie.

W całym regionie 2,7 mln dzieci syryjskich nie chodzi do szkoły. Większość z nich żyje w Syrii, kraju od niemal sześciu lat ogarniętego wojną.

300 000 dzieci w Syrii mieszka w 15 miejscowościach, do których dostęp jest blokowany przez wszystkie strony konfliktu, a kolejne 2 miliony żyje na obszarach przeważnie odciętych od pomocy humanitarnej. Wśród nich 700 000 dzieci mieszka na obszarach kontrolowanych przez tzw. Państwo Islamskie.

banner_Syria3

Zobacz również

9 miejsc, w których kryzysy humanitarne utrudniają dzieciom edukację

9 miejsc, w których kryzysy humanitarne utrudniają dzieciom edukację

W obliczu kryzysów humanitarnych edukacja jest dla dzieci szansą na normalną przyszłość. Zachowanie ciągłości nauki musi zawsze być priorytetem, ale niestety szacuje się, że na całym świecie 224 mln najmłodszych wymaga pilnego wsparcia edukacyjnego.

Więcej
Powstał Zespół ds. Partycypacji Dzieci i Młodzieży, wspólna inicjatywa RPD i UNICEF Polska

Nic o nas bez nas. Powstał Zespół ds. Partycypacji Dzieci i Młodzieży, wspólna inicjatywa RPD i UNICEF Polska

26 sierpnia w Biurze Rzeczniczki Praw Dziecka zostanie uroczyście zainaugurowana działalność Zespołu. Tworzą go młodzi aktywiści, ich rodzice, eksperci z różnych dziedzin, redaktorzy poruszający tematykę społeczną, w tym praw dzieci, a przewodniczy mu prof. Ewa Jarosz. 

Więcej
Wzrost zachorowań na mpox wśród dzieci we wschodniej i południowej Afryce

Wzrost zachorowań na mpox wśród dzieci we wschodniej i południowej Afryce

Mpox (dawniej małpia ospa) zagraża dzieciom we wschodniej i południowej Afryce. Przypadki zachorowań odnotowano m.in. w Demokratycznej Republice Konga, Burundi, Rwandzie, Ugandzie, Kenii i RPA.

Więcej