Ponad 40% dzieci-uchodźców syryjskich w Turcji nie chodzi do szkoły

Ten tekst przeczytasz w 1 minutę.
UN048841_Med-Res

Nowy Jork/Gaziantep, Turcja, 19 stycznia 2017 r. – Ponad 40% dzieci-uchodźców syryjskich w wieku szkolnym mieszkających w Turcji pozostaje poza systemem edukacji. To 380 000 dzieci. Obecnie niemal pół miliona dzieci z Syrii żyjących w Turcji chodzi do szkół. Od czerwca ubiegłego roku ta liczba wzrosła o 50%.

Dziś jest więcej dzieci-uchodźców syryjskich w Turcji, które chodzą do szkoły niż tych, które do niej nie chodzą, powiedział Justin Forsyth, Zastępca Dyrektora Generalnego UNICEF. Taką sytuację mamy pierwszy raz od początku konfliktu w Syrii.

Gratulujemy Turcji tego ogromnego osiągnięcia. Ale dopóki nie zainwestujemy więcej środków, dopóty będzie istniało realne zagrożenie, że całe pokolenie syryjskich dzieci będzie pozbawione umiejętności niezbędnych w przyszłości do odbudowy swojego kraju.

W Turcji przebywa obecnie ponad 1,2 mln dzieci-uchodźców. To najwyższa liczba na świecie.

We współpracy z tureckim rządem, UNICEF pomaga wzmacniać system edukacji, zwiększać do niej dostęp oraz poprawiać jakość kształcenia dzieci syryjskich i tureckich najbardziej narażonych na wykluczenie. 

UN048825_Med-Res

Od 2013 r. UNICEF pomógł zbudować, odnowić lub wyposażyć niemal 400 szkół oraz przeszkolić 20 000 nauczycieli-wolontariuszy z Syrii. Około 13 000 nauczycieli otrzymuje comiesięczne drobne wynagrodzenie.

W całym regionie 2,7 mln dzieci syryjskich nie chodzi do szkoły. Większość z nich żyje w Syrii, kraju od niemal sześciu lat ogarniętego wojną.

300 000 dzieci w Syrii mieszka w 15 miejscowościach, do których dostęp jest blokowany przez wszystkie strony konfliktu, a kolejne 2 miliony żyje na obszarach przeważnie odciętych od pomocy humanitarnej. Wśród nich 700 000 dzieci mieszka na obszarach kontrolowanych przez tzw. Państwo Islamskie.

banner_Syria3

Zobacz również

Cięcia finansowania zagrażają szczepieniom dzieci

Cięcia finansowania zagrażają szczepieniom dzieci

W ciągu ostatnich 50 lat szczepienia uratowały 150 mln osób. Dzięki szczepionkom można zmniejszyć lub całkowicie wyeliminować występowanie chorób, które stanowią zagrożenie dla zdrowia i życia najmłodszych. Jednak cięcia finansowania globalnej opieki zdrowotnej zagrażają tym osiągnięciom.

Więcej
Zapomniane choroby wracają i ponownie zagrażają życiu dzieci

Zapomniane choroby wracają i ponownie zagrażają życiu dzieci

Szczepionki są najbezpieczniejszą na świecie metodą ochrony dzieci przed chorobami zagrażającymi życiu. Co roku zapobiegają śmierci nawet trzech milionów najmłodszych. Pomimo korzyści płynących z tej formy ochrony zdrowia, po raz pierwszy od trzech dekad jesteśmy świadkami największego, trwałego spadku wskaźników wyszczepialności dzieci.

Więcej
5 faktów o wirusie HPV

5 faktów o wirusie HPV

Szczepionki przeciwko wirusowi HPV odgrywają kluczową rolę w eliminacji raka szyjki macicy, ale miliony dziewcząt nadal nie mają do nich dostępu.

Więcej