Ponad 850 tys. niemowląt uratowanych przed HIV

Ten tekst przeczytasz w 3 minuty.
HIV AIDS

Do 2020 roku możemy zmniejszyć o połowę liczbę zakażeń HIV wśród nastolatków. Musimy jednak dołożyć wszelkich możliwych starań, aby powstrzymać rozwój epidemii w tej grupie wiekowej – wynika z nowego raportu UNICEF.

Osiągnęliśmy ogromny postęp w zapobieganiu przenoszeniu HIV z matki na dziecko. W latach 2005-2012 uniknęliśmy ponad 850 tys. nowych zakażeń HIV wśród niemowląt mieszkających w krajach o niskim i średnim poziomie dochodów. W porównaniu z 2005 rokiem, kiedy zakażonych HIV zostało 540 tys. najmłodszych dzieci, w 2012 roku ich liczba wyniosła 260 tys. UNICEF zaznacza jednak, że wciąż musimy intensyfikować działania związane z walką z HIV i AIDS wśród młodzieży.

W przeciwieństwie do postępu w zapobieganiu przenoszeniu HIV z matki na dziecko, liczba zgonów spowodowanych AIDS wśród młodzieży w wieku 10-19 lat wzrosła o 50%, tj. z 71 tys. do 110 tys. (w latach 2005-2012). W 2012 roku liczba nastolatków żyjących z wirusem HIV wynosiła około 2,1 mln.

Raport UNICEF przypomina, że pokolenie wolne od AIDS to takie, w którym wszystkie dzieci rodzą się wolne od wirusa HIV i pozostają takimi od urodzenia przez dwie pierwsze dekady życia. To z kolei oznacza, że wszystkie dzieci zakażone wirusem HIV muszą mieć dostęp do opieki medycznej. Zdrowie kobiet i ich samopoczucie powinno być priorytetem działań prowadzonych w walce z AIDS – mówi Michel Sidibe, Dyrektor Generalny UNAIDS.

Dzięki nowej, uproszczonej terapii antyretrowirusowej (tzw. Opcja B +), zwiększa się szansa na skuteczne leczenie kobiet żyjących z HIV i zapobieganie przenoszeniu wirusa z matki na dziecko w okresie ciąży, porodu i podczas karmienia piersią. Warunkiem jest przyjmowanie leku raz na dobę.

Afryka Subsaharyjska może pochwalić się znaczącymi sukcesami w walce z HIV. W latach 2009-2012 liczba nowych zakażeń wirusem HIV wśród niemowląt spadła o 76% w Ghanie, o 58% w Namibii, o 55% w Zimbabwe, o 52% w Malawi i Botswanie oraz o 50% w Zambii i Etiopii.

UNICEF podkreśla w raporcie, że aby pokolenie wolne od AIDS stało się rzeczywistością, więcej dzieci żyjących z wirusem HIV powinno podjąć leczenie antyretrowirusowe. Zaledwie 34% dzieci żyjących z HIV w krajach o niskim i średnim poziomie dochodów poddanych zostało odpowiedniemu leczeniu, w porównaniu z 64% dorosłych (dane za 2012 r.). Szacuje się, że w związku z tym w ubiegłym roku 210 tys. dzieci zmarło z powodu chorób związanych z AIDS.

UNICEF szacuje, że jeśli do 2014 roku zainwestujemy około 5,5 mln USD w działania prewencyjne, 2 mln nastolatków, a szczególnie dziewcząt, może uniknąć zakażenia wirusem do 2020 roku. W 2010 roku zainwestowano w te działania 3,8 mln USD.

Jeżeli dołożymy wszelkich starań i będziemy ze sobą współpracować, do 2020 roku możemy zmniejszyć o połowę liczbę nowych zakażeń wśród młodzieży. Musimy pilnie zaopiekować się osobami najbardziej zagrożonymi i zapewnić im odpowiednie wsparcie – powiedział Anthony Lake, Dyrektor Generalny UNICEF.

Działania prewencyjne obejmują m.in.: leczenie antyretrowirusowe, zapobieganie przenoszeniu HIV z matki na dziecko, programy edukacyjne, zdrowotne i pomoc społeczną.

Nawet jeśli ciężarna kobieta jest nosicielką wirusa HIV, to nie jest przesądzone, że jej dziecko czeka podobny los – powiedział Anthony Lake, Dyrektor Generalny UNICEF.

Różnego rodzaju innowacje sprawiają, że badania i leczenie są coraz bardziej skuteczne. Przykładem jest, np., korzystanie z telefonów komórkowych w Zambii i Malawi, dzięki którym znacznie szybciej dzieci i ich rodzice otrzymują informacje o wynikach testów na obecność wirusa HIV.

Wyzwaniem dla nas wszystkich jest wykorzystanie wiedzy, którą już mamy i dalsze koncentrowanie naszych działań na dzieciach i młodzieży najbardziej narażonych na zakażenie wirusem HIV. Musimy szukać nowych możliwości rozwoju oraz innowacji, które usprawnią działania prewencyjne.

Raport  Children and AIDS: Sixth Stocktaking Report w oryginalnej wersji językowej jest dostępny tutaj:  www.childrenandaids.org.

Zobacz również

Miesiąc rodzicielstwa. O co chodzi z self-care?

Miesiąc rodzicielstwa. O co chodzi z self-care?

Self-care można tłumaczyć jako dbanie, troskę o siebie lub samoopiekę. Bez względu jaką nazwą się posługujemy, to oznacza ona każdą czynność, którą wykonujemy celowo, aby zadbać o nasze zdrowie psychiczne, emocjonalne i fizyczne. Potrzebuje jej każdy – zarówno rodzic, jak i dziecko. 

Więcej
Miesiąc rodzicielstwa. Proste i skuteczne sposoby na zarządzanie stresem

Miesiąc rodzicielstwa. Proste i skuteczne sposoby na zarządzanie stresem

Bycie rodzicem to istny rollercoaster uczuć - od radości i miłości, przez złość, aż do obojętności. Wychowywaniu towarzyszy także stres związany z ciągłym niedoczasem, godzeniem życia zawodowego z rodzinnym, a także troską o małe pociechy. Jest on jednak nieodłącznym elementem życia i naturalną reakcją organizmu.

Więcej
Rok działalności UNICEF na świecie

Rok działalności UNICEF na świecie

Wielopłaszczyznowy kryzys obserwowany na całym świecie powoduje, że w minionym roku liczba osób wymagających pomocy humanitarnej wzrosła do ok. 274 mln. UNICEF nie ustaje w staraniach o poprawę sytuacji dzieci wszędzie tam, gdzie jest to niezbędne. 

Więcej