Ponad 850 tys. niemowląt uratowanych przed HIV

Ten tekst przeczytasz w 3 minuty.
HIV AIDS

Do 2020 roku możemy zmniejszyć o połowę liczbę zakażeń HIV wśród nastolatków. Musimy jednak dołożyć wszelkich możliwych starań, aby powstrzymać rozwój epidemii w tej grupie wiekowej – wynika z nowego raportu UNICEF.

Osiągnęliśmy ogromny postęp w zapobieganiu przenoszeniu HIV z matki na dziecko. W latach 2005-2012 uniknęliśmy ponad 850 tys. nowych zakażeń HIV wśród niemowląt mieszkających w krajach o niskim i średnim poziomie dochodów. W porównaniu z 2005 rokiem, kiedy zakażonych HIV zostało 540 tys. najmłodszych dzieci, w 2012 roku ich liczba wyniosła 260 tys. UNICEF zaznacza jednak, że wciąż musimy intensyfikować działania związane z walką z HIV i AIDS wśród młodzieży.

W przeciwieństwie do postępu w zapobieganiu przenoszeniu HIV z matki na dziecko, liczba zgonów spowodowanych AIDS wśród młodzieży w wieku 10-19 lat wzrosła o 50%, tj. z 71 tys. do 110 tys. (w latach 2005-2012). W 2012 roku liczba nastolatków żyjących z wirusem HIV wynosiła około 2,1 mln.

Raport UNICEF przypomina, że pokolenie wolne od AIDS to takie, w którym wszystkie dzieci rodzą się wolne od wirusa HIV i pozostają takimi od urodzenia przez dwie pierwsze dekady życia. To z kolei oznacza, że wszystkie dzieci zakażone wirusem HIV muszą mieć dostęp do opieki medycznej. Zdrowie kobiet i ich samopoczucie powinno być priorytetem działań prowadzonych w walce z AIDS – mówi Michel Sidibe, Dyrektor Generalny UNAIDS.

Dzięki nowej, uproszczonej terapii antyretrowirusowej (tzw. Opcja B +), zwiększa się szansa na skuteczne leczenie kobiet żyjących z HIV i zapobieganie przenoszeniu wirusa z matki na dziecko w okresie ciąży, porodu i podczas karmienia piersią. Warunkiem jest przyjmowanie leku raz na dobę.

Afryka Subsaharyjska może pochwalić się znaczącymi sukcesami w walce z HIV. W latach 2009-2012 liczba nowych zakażeń wirusem HIV wśród niemowląt spadła o 76% w Ghanie, o 58% w Namibii, o 55% w Zimbabwe, o 52% w Malawi i Botswanie oraz o 50% w Zambii i Etiopii.

UNICEF podkreśla w raporcie, że aby pokolenie wolne od AIDS stało się rzeczywistością, więcej dzieci żyjących z wirusem HIV powinno podjąć leczenie antyretrowirusowe. Zaledwie 34% dzieci żyjących z HIV w krajach o niskim i średnim poziomie dochodów poddanych zostało odpowiedniemu leczeniu, w porównaniu z 64% dorosłych (dane za 2012 r.). Szacuje się, że w związku z tym w ubiegłym roku 210 tys. dzieci zmarło z powodu chorób związanych z AIDS.

UNICEF szacuje, że jeśli do 2014 roku zainwestujemy około 5,5 mln USD w działania prewencyjne, 2 mln nastolatków, a szczególnie dziewcząt, może uniknąć zakażenia wirusem do 2020 roku. W 2010 roku zainwestowano w te działania 3,8 mln USD.

Jeżeli dołożymy wszelkich starań i będziemy ze sobą współpracować, do 2020 roku możemy zmniejszyć o połowę liczbę nowych zakażeń wśród młodzieży. Musimy pilnie zaopiekować się osobami najbardziej zagrożonymi i zapewnić im odpowiednie wsparcie – powiedział Anthony Lake, Dyrektor Generalny UNICEF.

Działania prewencyjne obejmują m.in.: leczenie antyretrowirusowe, zapobieganie przenoszeniu HIV z matki na dziecko, programy edukacyjne, zdrowotne i pomoc społeczną.

Nawet jeśli ciężarna kobieta jest nosicielką wirusa HIV, to nie jest przesądzone, że jej dziecko czeka podobny los – powiedział Anthony Lake, Dyrektor Generalny UNICEF.

Różnego rodzaju innowacje sprawiają, że badania i leczenie są coraz bardziej skuteczne. Przykładem jest, np., korzystanie z telefonów komórkowych w Zambii i Malawi, dzięki którym znacznie szybciej dzieci i ich rodzice otrzymują informacje o wynikach testów na obecność wirusa HIV.

Wyzwaniem dla nas wszystkich jest wykorzystanie wiedzy, którą już mamy i dalsze koncentrowanie naszych działań na dzieciach i młodzieży najbardziej narażonych na zakażenie wirusem HIV. Musimy szukać nowych możliwości rozwoju oraz innowacji, które usprawnią działania prewencyjne.

Raport  Children and AIDS: Sixth Stocktaking Report w oryginalnej wersji językowej jest dostępny tutaj:  www.childrenandaids.org.

Zobacz również

Jak rozmawiać z dzieckiem o zmianie klimatu

Jak rozmawiać z dzieckiem o zmianie klimatu

Rozmowa o zmianie klimatu z dzieckiem może być trudna dla wielu rodziców. To naturalne, że chcemy chronić dzieci przed stresem i zmartwieniami. Jednak jest ona niezbędna, aby nasze pociechy nie czerpały informacji z niepewnych źródeł.

Więcej
Śmiercionośny atak na Ukrainę

Śmiercionośny atak na Ukrainę

Podczas śmiercionośnego ataku rakietowego na Ukrainę zginęło lub zostało rannych co najmniej 150 osób. Poważnym uszkodzeniom uległ szpital dziecięcy Okhmatdyt w Kijowie - największy w kraju ośrodek medyczny dla najmłodszych. 

Więcej
Zmiana klimatu to coraz więcej dzieci żyjących w ekstremalnych warunkach

Zmiana klimatu to coraz więcej dzieci żyjących w ekstremalnych warunkach

Z powodu zmiany klimatu świat staje się coraz bardziej niebezpiecznym miejscem dla dzieci. Powoduje ona odwrócenie ciężko wypracowanego postępu w zakresie poprawy warunków życia i zdrowia najmłodszych. 

Więcej