Ponad pół miliona dzieci na Ukrainie zostało poszkodowanych w rejonie konfliktu

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty.
_DSC8486

Genewa/Nowy Jork/Kijów, 19 lutego 2016 r. – 580 000 dzieci mieszkających na obszarach niekontrolowanych przez rząd oraz w pobliżu linii frontu zostało poszkodowanych na skutek konfliktu na Ukrainie. Spośród nich 200 000, czyli co trzecie dziecko, wymaga wsparcia psychologicznego.

Dwa lata przemocy, ostrzału i strachu pozostawiły niezatarty ślad w psychice tysięcy dzieci we wschodniej Ukrainie, powiedziała Giovanna Barberis, przedstawicielka UNICEF na Ukrainie. Konflikt trwa, dlatego musimy natychmiast dotrzeć do tych dzieci z niezbędną pomocą.

Ponad 215 000 dzieci zostało przesiedlonych z obszarów dotkniętych konfliktem.

Co najmniej 1 na 5 szkół została uszkodzona lub zniszczona. W ubiegłym roku ponad 20 dzieci zostało zabitych, a ponad 40 rannych. Spośród nich, 28 dzieci zostało rannych od min i niewybuchów. Ponadto, po 19 latach od wystąpienia ostatniego zachorowania na polio na Ukrainie, potwierdzono nowe przypadki tej choroby.

Uszkodzona infrastruktura i wodociągi utrudniają dostęp do wody dla ponad 2 mln ludzi mieszkających na linii frontu.

Spadek temperatur, niedobór paliwa i wysokie ceny węgla powodują wzrost zagrożenia infekcjami oddechowymi u dzieci. Sytuację pogarsza brak dostępu do opieki medycznej i niedobór leków.

UNICEF apeluje do wszystkich stron konfliktu na Ukrainie o zapewnienie organizacjom humanitarnym bezpiecznego i niezakłóconego dostępu do poszkodowanych dzieci, powiedziała Barberis.

UNICEF wraz z organizacjami partnerskimi robi wszystko, aby dotrzeć do dzieci z niezbędną pomocą. Do tej pory UNICEF:

  • Zapewnił wsparcie psychologiczne dla ponad 46 000 dzieci oraz przeszkolił ponad 5000 nauczycieli i psychologów pracujących z dziećmi. Dostarczył czystą wodę do 1,6 mln ludzi, a ponad 164 000 dzieci i osób dorosłych otrzymało zestawy sanitarne.
  • Dostarczył zestawy edukacyjne i przybory szkolne dla ponad 200 000 dzieci.
  • Dotarł z informacją o zagrożeniu minami i niewybuchami do niemal 280 000 dzieci.
  • Dostarczył leki antyretrowirusowe dla 8000 osób dorosłych i dzieci zakażonych wirusem HIV mieszkających na terenach niekontrolowanych przez rząd oraz testy na obecność wirusa HIV dla ponad 31 000 kobiet w ciąży.
  • Pozyskał szczepionki przeciwko polio dla 4,7 mln dzieci.

UNICEF zaapelował o dodatkowe fundusze w wysokości 54,3 mln dolarów, które pozwolą na zapewnienie niezbędnej pomocy dzieciom najbardziej poszkodowanym na skutek konfliktu we wschodniej Ukrainie.

Banner528x230

Zobacz również

Polio zagraża dzieciom w Strefie Gazy. Ruszyła kampania szczepień UNICEF.

Polio zagraża dzieciom w Strefie Gazy. Ruszyła kampania szczepień UNICEF.

Wirus polio typu 2 został wykryty w Strefie Gazy w lipcu 2024 roku. Spowodowało to konieczność uruchomienia pilnej kampanii szczepień prowadzonej przez UNICEF, WHO, UNRWA i partnerów. Jej celem jest zaszczepienie ponad 640 tys. dzieci poniżej dziesiątego roku życia.  

Więcej
9 miejsc, w których kryzysy humanitarne utrudniają dzieciom edukację

9 miejsc, w których kryzysy humanitarne utrudniają dzieciom edukację

W obliczu kryzysów humanitarnych edukacja jest dla dzieci szansą na normalną przyszłość. Zachowanie ciągłości nauki musi zawsze być priorytetem, ale niestety szacuje się, że na całym świecie 224 mln najmłodszych wymaga pilnego wsparcia edukacyjnego.

Więcej
Powstał Zespół ds. Partycypacji Dzieci i Młodzieży, wspólna inicjatywa RPD i UNICEF Polska

Nic o nas bez nas. Powstał Zespół ds. Partycypacji Dzieci i Młodzieży, wspólna inicjatywa RPD i UNICEF Polska

26 sierpnia w Biurze Rzeczniczki Praw Dziecka zostanie uroczyście zainaugurowana działalność Zespołu. Tworzą go młodzi aktywiści, ich rodzice, eksperci z różnych dziedzin, redaktorzy poruszający tematykę społeczną, w tym praw dzieci, a przewodniczy mu prof. Ewa Jarosz. 

Więcej