Pożar w obozie dla uchodźców Rohingja w Bangladeszu

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty.
Pożar w obozie dla uchodźców Rohingja w Bangladeszu

© UNICEF/Saeed

UNICEF składa najgłębsze wyrazy współczucia rodzinom ofiar pożaru, który miał miejsce w obozie dla uchodźców Rohingja w Koks Badźar w Bangladeszu. Na skutek katastrofy 50 000 osób zostało bez dachu nad głową. Połowa z nich to dzieci.

W pożarze, który wybuch 22 marca zginęło co najmniej 11 osób, w tym 3 dzieci. Ponad 50 najmłodszych zostało rozdzielonych z rodzinami, a 300 osób uznaje się za zaginione.

Pracownicy UNICEF są na miejscu, niosąc pomoc dzieciom i ich rodzinom. Niestety, na skutek pożaru ponad 140 ośrodków edukacyjnych zostało zniszczonych, a system kanalizacji i zaopatrzenia w wodę, nie funkcjonują prawidłowo.

Naszym priorytetem jest zapewnienie dzieciom bezpieczeństwa i ochrony, we współpracy z lokalnymi władzami. Pracujemy nad połączeniem dzieci z ich opiekunami i wspieramy wysiłki na rzecz relokacji rodzin, które straciły schronienie. UNICEF zorganizował także Miejsca Przyjazne Dzieciom, zapewniając setkom dzieci wsparcie psychologiczne.

Organizacje partnerskie UNICEF dostarczyły czystą wodę oraz urządzenia sanitarne i higieniczne. Nasze mobilne zespoły medyczne udzielają pierwszej pomocy osobom, które doznały poparzeń, skaleczeń i innych urazów.

Ten pożar to tylko jedna z tragedii, która dotknęła uchodźców Rohingja. Mijają już prawie cztery lata, odkąd 725 000 ludzi zostało zmuszonych do opuszczenia swoich domów w Mjanmie.

UNICEF apeluje do społeczności międzynarodowej o większe wsparcie finansowe dla uchodźców Rohingja, aby zaspokoić zarówno ich natychmiastowe, jak i długofalowe potrzeby.

UNICEF ponawia również swój apel do wszystkich zainteresowanych stron i rządów państw, aby zapewnić długoterminowe rozwiązanie, umożliwiające dzieciom Rohingja i ich rodzinom funkcjonowanie jako pełnoprawnym członkom społeczeństwa i życie w pokoju z sąsiadami w Mjanmie.

Zobacz również

W 2023 roku głodu doświadczyło 733 mln osób

W 2023 roku głodu doświadczyło 733 mln osób

Pogłębiające się globalne kryzysy przyczyniają się do utrzymującego się trzeci rok z rzędu wysokiego poziomu niedożywienia. W 2023 r. głodu doświadczyła co 11 osoba na świecie i co 5 w Afryce – wynika z najnowszego raportu o stanie bezpieczeństwa żywnościowego i żywienia na świecie (SOFI), opublikowanego przez pięć wyspecjalizowanych agend Organizacji Narodów Zjednoczonych.

Więcej
Jak rozmawiać z dzieckiem o zmianie klimatu

Jak rozmawiać z dzieckiem o zmianie klimatu

Rozmowa o zmianie klimatu z dzieckiem może być trudna dla wielu rodziców. To naturalne, że chcemy chronić dzieci przed stresem i zmartwieniami. Jednak jest ona niezbędna, aby nasze pociechy nie czerpały informacji z niepewnych źródeł.

Więcej
Śmiercionośny atak na Ukrainę

Śmiercionośny atak na Ukrainę

Podczas śmiercionośnego ataku rakietowego na Ukrainę zginęło lub zostało rannych co najmniej 150 osób. Poważnym uszkodzeniom uległ szpital dziecięcy Okhmatdyt w Kijowie - największy w kraju ośrodek medyczny dla najmłodszych. 

Więcej