Pożar w obozie dla uchodźców Rohingja w Bangladeszu

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty.
Pożar w obozie dla uchodźców Rohingja w Bangladeszu

© UNICEF/Saeed

UNICEF składa najgłębsze wyrazy współczucia rodzinom ofiar pożaru, który miał miejsce w obozie dla uchodźców Rohingja w Koks Badźar w Bangladeszu. Na skutek katastrofy 50 000 osób zostało bez dachu nad głową. Połowa z nich to dzieci.

W pożarze, który wybuch 22 marca zginęło co najmniej 11 osób, w tym 3 dzieci. Ponad 50 najmłodszych zostało rozdzielonych z rodzinami, a 300 osób uznaje się za zaginione.

Pracownicy UNICEF są na miejscu, niosąc pomoc dzieciom i ich rodzinom. Niestety, na skutek pożaru ponad 140 ośrodków edukacyjnych zostało zniszczonych, a system kanalizacji i zaopatrzenia w wodę, nie funkcjonują prawidłowo.

Naszym priorytetem jest zapewnienie dzieciom bezpieczeństwa i ochrony, we współpracy z lokalnymi władzami. Pracujemy nad połączeniem dzieci z ich opiekunami i wspieramy wysiłki na rzecz relokacji rodzin, które straciły schronienie. UNICEF zorganizował także Miejsca Przyjazne Dzieciom, zapewniając setkom dzieci wsparcie psychologiczne.

Organizacje partnerskie UNICEF dostarczyły czystą wodę oraz urządzenia sanitarne i higieniczne. Nasze mobilne zespoły medyczne udzielają pierwszej pomocy osobom, które doznały poparzeń, skaleczeń i innych urazów.

Ten pożar to tylko jedna z tragedii, która dotknęła uchodźców Rohingja. Mijają już prawie cztery lata, odkąd 725 000 ludzi zostało zmuszonych do opuszczenia swoich domów w Mjanmie.

UNICEF apeluje do społeczności międzynarodowej o większe wsparcie finansowe dla uchodźców Rohingja, aby zaspokoić zarówno ich natychmiastowe, jak i długofalowe potrzeby.

UNICEF ponawia również swój apel do wszystkich zainteresowanych stron i rządów państw, aby zapewnić długoterminowe rozwiązanie, umożliwiające dzieciom Rohingja i ich rodzinom funkcjonowanie jako pełnoprawnym członkom społeczeństwa i życie w pokoju z sąsiadami w Mjanmie.

Zobacz również

Cholera - zapomniana choroba, czy śmiertelne zagrożenie

Cholera - zapomniana choroba, czy śmiertelne zagrożenie

Epidemie cholery w XIX wieku zdziesiątkowały ludność świata. W 1854 roku, gdy choroba zbierała swoje żniwo w Londynie, John Snow udowodnił, że jej źródłem była jedna z miejskich pomp, a więc skażona woda pochodząca z Tamizy. 

Więcej
Dostęp do czystej wody to prawo każdego dziecka

Dostęp do czystej wody to prawo każdego dziecka

10 krajów Afryki Zachodniej i Środkowej: Benin, Burkina Faso, Kamerun, Czad, Wybrzeże Kości Słoniowej, Gwinea, Mali, Niger, Nigeria i Somalia to obszary dotknięte poważnym zagrożeniem związanym z negatywnym wpływem zmian klimatycznych i brakiem dostępu do bezpiecznych źródeł wody pitnej.

Więcej
W Jemenie ponad 10 mln dzieci potrzebuje wsparcia w zakresie edukacji

W Jemenie ponad 10 mln dzieci potrzebuje wsparcia w zakresie edukacji

Jemen to kraj dotknięty złożonym kryzysem humanitarnym. Od 8 lat trwa tu wojna domowa, która eskalowała na przestrzeni ostatnich dwóch lat. 

Więcej