Pożar w obozie dla uchodźców Rohingja w Bangladeszu

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty.
Pożar w obozie dla uchodźców Rohingja w Bangladeszu

© UNICEF/Saeed

UNICEF składa najgłębsze wyrazy współczucia rodzinom ofiar pożaru, który miał miejsce w obozie dla uchodźców Rohingja w Koks Badźar w Bangladeszu. Na skutek katastrofy 50 000 osób zostało bez dachu nad głową. Połowa z nich to dzieci.

W pożarze, który wybuch 22 marca zginęło co najmniej 11 osób, w tym 3 dzieci. Ponad 50 najmłodszych zostało rozdzielonych z rodzinami, a 300 osób uznaje się za zaginione.

Pracownicy UNICEF są na miejscu, niosąc pomoc dzieciom i ich rodzinom. Niestety, na skutek pożaru ponad 140 ośrodków edukacyjnych zostało zniszczonych, a system kanalizacji i zaopatrzenia w wodę, nie funkcjonują prawidłowo.

Naszym priorytetem jest zapewnienie dzieciom bezpieczeństwa i ochrony, we współpracy z lokalnymi władzami. Pracujemy nad połączeniem dzieci z ich opiekunami i wspieramy wysiłki na rzecz relokacji rodzin, które straciły schronienie. UNICEF zorganizował także Miejsca Przyjazne Dzieciom, zapewniając setkom dzieci wsparcie psychologiczne.

Organizacje partnerskie UNICEF dostarczyły czystą wodę oraz urządzenia sanitarne i higieniczne. Nasze mobilne zespoły medyczne udzielają pierwszej pomocy osobom, które doznały poparzeń, skaleczeń i innych urazów.

Ten pożar to tylko jedna z tragedii, która dotknęła uchodźców Rohingja. Mijają już prawie cztery lata, odkąd 725 000 ludzi zostało zmuszonych do opuszczenia swoich domów w Mjanmie.

UNICEF apeluje do społeczności międzynarodowej o większe wsparcie finansowe dla uchodźców Rohingja, aby zaspokoić zarówno ich natychmiastowe, jak i długofalowe potrzeby.

UNICEF ponawia również swój apel do wszystkich zainteresowanych stron i rządów państw, aby zapewnić długoterminowe rozwiązanie, umożliwiające dzieciom Rohingja i ich rodzinom funkcjonowanie jako pełnoprawnym członkom społeczeństwa i życie w pokoju z sąsiadami w Mjanmie.

Zobacz również

Raport Roczny 2024 UNICEF Polska

Raport Roczny 2024 UNICEF Polska

W 2024 roku konflikty zbrojne, zagrożenia klimatyczne, przesiedlenia i przemoc miały niszczycielski wpływ na dzieci. Mimo to, dzięki wsparciu Darczyńców i firm mogliśmy skutecznie nieść pomoc tam, gdzie była ona najbardziej potrzebna. W Raporcie Rocznym 2024 podsumowaliśmy nasze działania.

Więcej
Miliony dzieci w niebezpieczeństwie. Trzęsienia ziemi w Mjanmie

Miliony dzieci w niebezpieczeństwie. Trzęsienia ziemi w Mjanmie

W Mjanmie doszło do dwóch poważnych trzęsień ziemi o sile 7,7 w skali Richtera. To niewyobrażalna tragedia oraz pogłębienie trwającego w tym kraju kryzysu. Jeszcze przed trzęsieniami ziemi ponad 6,4 mln dzieci potrzebowało pilnej pomocy humanitarnej.

Więcej
Tworzymy Radę Dzieci i Młodzieży przy UNICEF Polska

Tworzymy Radę Dzieci i Młodzieży przy UNICEF Polska

Grupa Robocza ds. Rady Dzieci i Młodzieży przy UNICEF Polska to inicjatywa powołana przez projekt ParTYcypacja oraz UNICEF Polska. Jej celem jest wypracowanie fundamentów do stworzenia Rady Dzieci i Młodzieży przy UNICEF Polska, która będzie autentycznym głosem młodego pokolenia w działaniach organizacji dotyczących praw dzieci. 

Więcej