Prawa dzieci na świecie są wciąż naruszane i łamane

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty.
W Międzynarodowym Dniu Dzieci Będących Ofiarami Agresji, UNICEF przypomina o podstawowych prawach dzieci.

© UNICEF/Fazel

Co czwarte dziecko na świecie żyje w krajach i regionach dotkniętych kryzysem humanitarnym, nierzadko wywołanym przez wojnę. Niejednokrotnie dzieci tracą zdrowie i życie w brutalnych konfliktach zbrojnych, a prawa najmłodszych są regularnie naruszane i łamane. W przypadającym w czerwcu Międzynarodowym Dniu Dzieci Będących Ofiarami Agresji, UNICEF przypomina o podstawowych prawach dzieci. 

Międzynarodowy Dzień Dzieci Będących Ofiarami Agresji jest obchodzony co roku 4 czerwca. Pierwotnie obchody tego dnia upamiętniały dzieci-ofiary wojny libańskiej z 1982 r. Z czasem cel obchodów został rozszerzony. Obecnie dzień ten zwraca uwagę na sytuację wszystkich dzieci, które są ofiarami przemocy fizycznej, psychicznej i emocjonalnej na całym świecie. 

Najmłodsi niestety płacą najwyższą cenę za toczące się konflikty. To właśnie podczas wojny dochodzi do najpoważniejszych naruszeń praw dziecka. Należą do nich: zabójstwa i okaleczanie, przemoc seksualna, uprowadzenia, odmowa dostępu do pomocy humanitarnej, rekrutacja do grup zbrojnych oraz ataki na szkoły i szpitale. Niestety dla wielu dzieci jest to brutalna rzeczywistość.

Od 2005 roku ONZ zweryfikowała 266 000 przypadków poważnych naruszeń praw dzieci w ponad 30 konfliktach zbrojnych w Afryce, Azji, na Bliskim Wschodzie i w Ameryce Łacińskiej. Ponad 104 000 dzieci zostało zabitych i okaleczonych, 93 000 zrekrutowano do grup zbrojnych, 25 700 uprowadzono, a 14 200 wykorzystano seksualnie.

Mimo zobowiązań, jakie wynikają z międzynarodowego prawa humanitarnego i Konwencji o prawach dziecka, strony konfliktów dokonują ataków na dzieci, wykorzystują broń palną i materiały wybuchowe na terenach zaludnionych oraz wykorzystują szkoły czy szpitale do celów militarnych. Z takimi sytuacjami mamy do czynienia chociażby w Syrii, Jemenie czy Ukrainie. 

Żadne dziecko nie powinno tracić dzieciństwa przez wojnę. Niestety wielu najmłodszych nie ma już bezpiecznego domu, zdrowia czy rodziny. Uciekają w strachu przed bombardowaniem oraz tracą dostęp do żywności i wody, od których zależy ich życie. Wiele dzieci nie jest w stanie tego przetrwać. Te, które przeżyją, czeka ubóstwo i niepewna przyszłość. 

UNICEF niesie pomoc najbardziej potrzebującym dzieciom. Tylko w ubiegłym roku organizacja dostarczyła pomoc w 483 nowych i trwających kryzysach humanitarnych w 153 krajach świata. UNICEF może to robić tylko dzięki wsparciu Darczyńców indywidualnych i biznesowych. Aby wesprzeć działania organizacji można przekazać darowiznę jednorazowo lub miesięcznie poprzez stronę: www.unicef.pl/dzieci-w-strefach-konfliktu.

Zobacz również

Czego potrzebują dzieci po 2 latach wojny w Ukrainie?

Czego potrzebują dzieci po 2 latach wojny w Ukrainie?

Ukraińskie dzieci cierpią z powodu konfliktu zbrojnego, który trwa już 2 lata. Najmłodsi ze wschodniej części kraju (okolice Doniecka i Ługańska) żyją w ciągłym strachu od 2014 r. 

Więcej
Strach, samotność i zimno. Historie dzieci ze Strefy Gazy

Strach, samotność i zimno. Historie dzieci ze Strefy Gazy

Ciągłe poczucie zagrożenia, brak dostępu do wody, jedzenia i opieki medycznej, przerwana edukacja - tak wygląda codzienność dzieci ze Strefy Gazy.

Więcej
Minął rok od trzęsień ziemi w Turcji i Syrii

Minął rok od trzęsień ziemi w Turcji i Syrii

6 lutego 2023 r. dwa niszczycielskie trzęsienia ziemi i liczne wstrząsy wtórne nawiedziły południowo-wschodnią Turcję i Syrię. Byliśmy i jesteśmy na miejscu w obu krajach, aby nieść pomoc humanitarną poszkodowanym dzieciom i ich rodzinom.

Więcej