Prawa dzieci na świecie są wciąż naruszane i łamane

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty.
W Międzynarodowym Dniu Dzieci Będących Ofiarami Agresji, UNICEF przypomina o podstawowych prawach dzieci.

© UNICEF/Fazel

Co czwarte dziecko na świecie żyje w krajach i regionach dotkniętych kryzysem humanitarnym, nierzadko wywołanym przez wojnę. Niejednokrotnie dzieci tracą zdrowie i życie w brutalnych konfliktach zbrojnych, a prawa najmłodszych są regularnie naruszane i łamane. W przypadającym w czerwcu Międzynarodowym Dniu Dzieci Będących Ofiarami Agresji, UNICEF przypomina o podstawowych prawach dzieci. 

Międzynarodowy Dzień Dzieci Będących Ofiarami Agresji jest obchodzony co roku 4 czerwca. Pierwotnie obchody tego dnia upamiętniały dzieci-ofiary wojny libańskiej z 1982 r. Z czasem cel obchodów został rozszerzony. Obecnie dzień ten zwraca uwagę na sytuację wszystkich dzieci, które są ofiarami przemocy fizycznej, psychicznej i emocjonalnej na całym świecie. 

Najmłodsi niestety płacą najwyższą cenę za toczące się konflikty. To właśnie podczas wojny dochodzi do najpoważniejszych naruszeń praw dziecka. Należą do nich: zabójstwa i okaleczanie, przemoc seksualna, uprowadzenia, odmowa dostępu do pomocy humanitarnej, rekrutacja do grup zbrojnych oraz ataki na szkoły i szpitale. Niestety dla wielu dzieci jest to brutalna rzeczywistość.

Od 2005 roku ONZ zweryfikowała 266 000 przypadków poważnych naruszeń praw dzieci w ponad 30 konfliktach zbrojnych w Afryce, Azji, na Bliskim Wschodzie i w Ameryce Łacińskiej. Ponad 104 000 dzieci zostało zabitych i okaleczonych, 93 000 zrekrutowano do grup zbrojnych, 25 700 uprowadzono, a 14 200 wykorzystano seksualnie.

Mimo zobowiązań, jakie wynikają z międzynarodowego prawa humanitarnego i Konwencji o prawach dziecka, strony konfliktów dokonują ataków na dzieci, wykorzystują broń palną i materiały wybuchowe na terenach zaludnionych oraz wykorzystują szkoły czy szpitale do celów militarnych. Z takimi sytuacjami mamy do czynienia chociażby w Syrii, Jemenie czy Ukrainie. 

Żadne dziecko nie powinno tracić dzieciństwa przez wojnę. Niestety wielu najmłodszych nie ma już bezpiecznego domu, zdrowia czy rodziny. Uciekają w strachu przed bombardowaniem oraz tracą dostęp do żywności i wody, od których zależy ich życie. Wiele dzieci nie jest w stanie tego przetrwać. Te, które przeżyją, czeka ubóstwo i niepewna przyszłość. 

UNICEF niesie pomoc najbardziej potrzebującym dzieciom. Tylko w ubiegłym roku organizacja dostarczyła pomoc w 483 nowych i trwających kryzysach humanitarnych w 153 krajach świata. UNICEF może to robić tylko dzięki wsparciu Darczyńców indywidualnych i biznesowych. Aby wesprzeć działania organizacji można przekazać darowiznę jednorazowo lub miesięcznie poprzez stronę: www.unicef.pl/dzieci-w-strefach-konfliktu.

Zobacz również

5 prostych sposobów na interakcje z dzieckiem poprzez zabawę

5 prostych sposobów na interakcje z dzieckiem poprzez zabawę

W trakcie pierwszego 1000 dni życia dziecka (3 lata) mózg rozwija się szybciej niż w jakimkolwiek innym okresie. Jeszcze zanim małe dzieci opanują naukę mówienia, możemy pomóc wpływać pozytywnie na rozwój ich mózgu.

Więcej
Zabawa to podstawa rozwoju dziecka

Zabawa to podstawa rozwoju dziecka

Może się wydawać, że w zabawie chodzi wyłącznie o radość, ale dla niemowląt i małych dzieci zabawa to coś znacznie więcej. Pozwala na uczenie się i rozwijanie ważnych umiejętności życiowych — od rozwiązywania problemów po wyrażanie pomysłów. 

Więcej
10 zdrowych nawyków cyfrowych dla całej rodziny

10 zdrowych nawyków cyfrowych dla całej rodziny

Wychowywanie dzieci w erze cyfrowej nie jest proste. Czasem ciężko nadążyć za rozwojem technologii i pojawiającymi się wraz z nim zagrożeniami i udogodnieniami.

Więcej