Przeczucie, które uratowało życie. 3 miesiące po trzęsieniu ziemi w Turcji

Ten tekst przeczytasz w 4 minuty.
Elanur przeżyła trzęsienia ziemi w Turcji

© UNICEF/UN0823431/Ergen

Elanur przeżyła trzęsienia ziemi w Turcji. Jej matka opowiedziała nam, jak upór jej córki i łut szczęścia pomogły im odzyskać ocalić życie.

Przeczucie na wagę życia

„Musiała coś przeczuwać” – mówi Zeynep, wspominając noc trzęsienia. Jej córka, 5-letnia Elanur zwykle uwielbiała spać we własnym łóżku. „Nigdy nie miała problemów ze snem, jak to zdarza się u innych dzieci”. Jednak tej nocy Elanur urządziła sobie łóżko na podłodze. Jej matka do końca życia będzie za to wdzięczna. Kiedy potężne trzęsienie ziemi uderzyło w Turcję nad ranem 6 lutego, ciężka szafa przewróciła się na łóżko dziewczynki, roztrzaskując je na kawałki. 

„Gdyby nie zrobiła sobie łóżka na podłodze, zginęłaby”. – mówi Zeynep. „Jak gdyby coś przeczuwała” – powtarza. 

3 miesiące po tragedii

Po prawie 3 miesiącach od tych tragicznych wydarzeń, dramatyczne skutki trzęsień ziemi dalej są odczuwalne dla dzieci i ich rodzin w regionie. Wiele z nich, tak jak rodzina Elanur, straciło swoje domy i mieszka teraz w tymczasowych miejscach zakwaterowania. Do 24 marca, ponad 2.7 mln ludzi w Turcji zostało przesiedlonych, z czego większość zamieszkała w tymczasowych osiedlach z ograniczonym dostępem do wody, opieki medycznej i infrastruktury sanitarnej.

Po prawie 3 miesiącach od tych tragicznych wydarzeń, dramatyczne skutki trzęsień ziemi dalej są odczuwalne dla dzieci i ich rodzin w regionie.

© UNICEF/UN0792503/Ergen

Zeynep opowiada, że przywiozła Elanur do tymczasowego centrum zakwaterowania w Kahramanmaraş, w południowo-wschodniej Turcji tuż po trzęsieniach ziemi. Centrum wspierane przez UNICEF oferuje bezpieczną przestrzeń dla dzieci – mogą się tam bawić, uczyć. Po prostu być dziećmi. Szansa na spotykanie się z rówieśnikami pomaga zbudować poczucie normalności i porządku w trakcie kryzysów.

„Elanur na początku bardzo się bała. Nie chciała nawet wyjść na zewnątrz. Po kilku tygodniach w tymczasowym centrum zakwaterowania, moja córka jest o wiele bardziej zaangażowana i ciągle dopytuje, jakie zajęcia odbędą się w jej tymczasowej szkole. Cieszy mnie to, że spędza tam miło czas i wraca szczęśliwa”. – mówi nam Zeynep.

Byliśmy na miejscu już kilka godzin od zdarzenia, współpracując z partnerami i dystrybuując niezbędne zasoby

© UNICEF/UN0823976/Kiliç

Dzięki współpracy z rządem i partnerami, w centrach, takich jak ten w Kahramanmaraş, UNICEF zapewnia niezbędne wsparcie tysiącom dzieci dotkniętym przez skutki trzęsienia ziemi. Ale to tylko jedno z działań, które wdrożyliśmy po trzęsieniach ziemi. Byliśmy na miejscu już kilka godzin od zdarzenia, współpracując z partnerami i dystrybuując niezbędne zasoby – zestawy higieniczne, ciepłe ubrania, grzejniki elektryczne i koce. UNICEF zapewnia również szkolenia psychospołeczne dla setek pracowników społecznych. Z pomocą naszych partnerów, dotarliśmy do ponad 130 tys. dzieci i ich opiekunów ze wsparciem w zakresie zdrowia psychicznego. 

Patrząc w przyszłość

UNICEF pracuje również nad tym, aby zapewnić dzieciom bezpieczny powrót do szkół tak szybko, jak to tylko możliwe. Dzięki współpracy z partnerami docieramy do zniszczonych szkół, oceniamy szkody, przygotowujemy się do dokonania najpilniejszych napraw oraz kontynuujemy wspieranie tymczasowych miejsc nauki. Umożliwienie dzieciom powrotu do szkoły i codziennej rutyny będzie kluczowym krokiem w pomocy tym rodzinom w odzyskaniu poczucia normalności.  

Jesteśmy na miejscu, pracujemy na rzecz poprawy jakości życia dzieci i całych rodzin w Turcji i Syrii.

© UNICEF/UN0826691/Karacan

Zeynep opowiada nam, że Elanur nigdy nie zapomni o tym, co przeszła ich rodzina, ale pomimo niewyobrażalnego stresu i wszystkiego, co się stało, jej córka jest niezwykłym źródłem siły. „Dzieci czują wszystko. Jestem pewna, że uda jej się dojść do siebie, ale nigdy nie zapomni. To właśnie Elanur była tą, która uspokajała mnie tuż po trzęsieniu ziemi, kiedy byłam w szoku i płakałam. Przytulała mnie mocno, szepcząc: już się skończyło, mamo, to już koniec”. – opowiada Zeynep.

Kobieta przypomina córce każdego dnia, że „Wszystko będzie dobrze. Będzie nam lepiej i zbudujemy razem nowe życie. Kiedy będziemy miały nowy dom, będziemy mogły wrócić”. 

Zeynep zamilkła na chwilę, zastanawiając się nad katastrofą, która odebrała życie tak wielu ludzi. „To przypomina nam, że tak naprawdę nic na świecie nie jest nam dane na zawsze. Jesteśmy tu tylko tymczasowymi mieszkańcami; biedni czy bogaci – to nie ma znaczenia. Domy wszystkich zostały zniszczone”.

Jesteśmy na miejscu, pracujemy na rzecz poprawy jakości życia dzieci i całych rodzin w Turcji i Syrii. Możesz wesprzeć nasze działania. Podaruj pomoc dla Turcji i Syrii.

Zobacz również

Jak radzić sobie z lękiem separacyjnym u dziecka?

Jak radzić sobie z lękiem separacyjnym u dziecka?

Rozłąki z dzieckiem mogą być bolesne zarówno dla dziecka, jak i rodzica. Czasami jednak rozstanie może wywoływać u dziecka niepokój i uczucie zmartwienia. 

Więcej
Jak rozmawiać z dziećmi o mowie nienawiści

Jak rozmawiać z dziećmi o mowie nienawiści

Mowa nienawiści ma długą historię, ale rozwój internetu przyczynił się do tego, jak duży może mieć ona zasięg. Czy to osobiście, czy w przestrzeni online, prawie wszystkie dzieci i młodzież zetkną się kiedyś z mową nienawiści. Warto, abyś jako rodzic porozmawiał z dzieckiem o mowie nienawiści, aby pomóc mu ją rozpoznać i uświadomić go, co może zrobić, gdy się z nią zetknie.

Więcej
Młodzi pytają o zdrowie psychiczne

WIDEO - Młodzi pytają o zdrowie psychiczne

Doktor Hina, ze Szpitala Dziecięcego w Nowym Jorku, odpowiada na pytania młodych osób dotyczące profilaktyki zdrowia psychicznego.

Więcej