„Przystań w sieci” – projekt UNICEF Polska, Facebook i NASK zdobył srebrne wyróżnienie w konkursie „Złote Spinacze”

Ten tekst przeczytasz w 3 minuty.
Złote Spinacze 2021

© UNICEF

3 grudnia 2021 r. w Warszawie odbyła się uroczysta Gala XIX edycji konkursu „Złote Spinacze” organizowanego przez Związek Firm Public Relations. Jury przyznało łącznie 100 nagród, a wśród wyróżnionych znalazł się ogólnopolski program edukacyjny „Przystań w sieci” zrealizowany przez UNICEF Polska, Facebook i NASK. Projekt otrzymał „Srebrnego Spinacza” w kategorii „NGO i sektor publiczny”.

Do tegorocznej edycji konkursu „Złote Spinacze” wpłynęło aż 397 zgłoszeń. Wśród nich był projekt „Przystań w sieci”. O nominacjach i przyznanych nagrodach zdecydowało ponad 90-osobowe jury, obradujące w sześciu grupach jurorskich.

W kategorii „NGO i sektor publiczny” laureatem została kampania „Stop kobietobójstwu!” zrealizowana przez Fundację Centrum Praw Kobiet i agencję reklamową „Dziadek do orzechów”. Srebrne wyróżnienie otrzymały ex aequo „Przystań w sieci” oraz „#zglos.to! Lekcje z mowy nienawiści? Widzisz - reaguj!”. Realizację obu projektów wyróżnionych „Srebrnym Spinaczem” wspierała agencja Hill+Knowlton Strategies Poland.

Bezpieczna „Przystań w sieci”

„Przystań w sieci” to projekt edukacyjny zrealizowany w roku szkolnym 2020-2021. W jego ramach, ponad 51 tys. uczniów oraz 3,7 tys. nauczycieli z 1920 placówek skorzystało z kursów e-learningowych, podnoszących kompetencje cyfrowe i uczących bezpiecznych zachowań w internecie. Celem projektu było przede wszystkim wyposażenie odbiorców w kompetencje niezbędne do radzenia sobie z niebezpiecznymi sytuacjami w sieci, a także wykształcenie w nich umiejętności krytycznej oceny dostępnych treści.

Osią programu „Przystań w sieci” była platforma e-learningowa z sześcioma dedykowanymi modułami edukacyjnymi. Dla nauczycieli i uczniów przygotowano dodatkowe materiały pogłębiające wiedzę, m.in. podręcznik ze scenariuszami zajęć o bezpieczeństwie w sieci czy materiały pozwalające zorganizować Dzień Świadomego Korzystania z Internetu. Nauczyciele mieli również szansę rozszerzyć swoją wiedzę, biorąc udział w ogólnopolskich konferencjach online „Przystań w sieci. Jak pomóc uczniom w bezpiecznym korzystaniu z internetu?”. Spotkania cieszyły się ogromną popularnością: wzięło w nich udział ponad 3,5 tys. uczestników.

Ważną częścią projektu był także ogólnopolski konkurs dla szkół na projekt kampanii społeczno-informacyjnej dotyczącej świadomego korzystania z internetu. Mimo pandemii, w konkursie wzięło udział ponad 100 szkół. 
Projekt „Przystań w sieci” był objęty patronatem honorowym Prezesa Rady Ministrów. Najbardziej zaangażowane szkoły, które zrealizowały projekt zgodnie z jego założeniami, otrzymały Certyfikat Szkoły Promującej Świadome Korzystanie z Internetu w roku szkolnym 2020/2021.

„Srebrny Spinacz” jest dużym wyróżnieniem dla projektu „Przystań w sieci”, który wpisał się w potrzeby edukacyjne uczniów i nauczycieli w Polsce, zwłaszcza w czasie pandemii COVID-19 i związanej z nią edukacji zdalnej. Cieszymy się, że projekt „Przystań w sieci” skłonił tak wiele osób do zastanowienia się nad swoimi postawami online oraz że dał młodzieży oraz towarzyszącym im nauczycielom konkretną wiedzę i narzędzia do dbania o własne bezpieczeństwa w internecie, powiedziała Małgorzata Połowniak-Dąbrowska, Manager Projektów Edukacyjnych w UNICEF Polska.

Zobacz również

Miesiąc rodzicielstwa. O co chodzi z self-care?

Miesiąc rodzicielstwa. O co chodzi z self-care?

Self-care można tłumaczyć jako dbanie, troskę o siebie lub samoopiekę. Bez względu jaką nazwą się posługujemy, to oznacza ona każdą czynność, którą wykonujemy celowo, aby zadbać o nasze zdrowie psychiczne, emocjonalne i fizyczne. Potrzebuje jej każdy – zarówno rodzic, jak i dziecko. 

Więcej
Miesiąc rodzicielstwa. Proste i skuteczne sposoby na zarządzanie stresem

Miesiąc rodzicielstwa. Proste i skuteczne sposoby na zarządzanie stresem

Bycie rodzicem to istny rollercoaster uczuć - od radości i miłości, przez złość, aż do obojętności. Wychowywaniu towarzyszy także stres związany z ciągłym niedoczasem, godzeniem życia zawodowego z rodzinnym, a także troską o małe pociechy. Jest on jednak nieodłącznym elementem życia i naturalną reakcją organizmu.

Więcej
Rok działalności UNICEF na świecie

Rok działalności UNICEF na świecie

Wielopłaszczyznowy kryzys obserwowany na całym świecie powoduje, że w minionym roku liczba osób wymagających pomocy humanitarnej wzrosła do ok. 274 mln. UNICEF nie ustaje w staraniach o poprawę sytuacji dzieci wszędzie tam, gdzie jest to niezbędne. 

Więcej