„Przystań w sieci” – projekt UNICEF Polska, Facebook i NASK zdobył srebrne wyróżnienie w konkursie „Złote Spinacze”

Ten tekst przeczytasz w 3 minuty.
Złote Spinacze 2021

© UNICEF

3 grudnia 2021 r. w Warszawie odbyła się uroczysta Gala XIX edycji konkursu „Złote Spinacze” organizowanego przez Związek Firm Public Relations. Jury przyznało łącznie 100 nagród, a wśród wyróżnionych znalazł się ogólnopolski program edukacyjny „Przystań w sieci” zrealizowany przez UNICEF Polska, Facebook i NASK. Projekt otrzymał „Srebrnego Spinacza” w kategorii „NGO i sektor publiczny”.

Do tegorocznej edycji konkursu „Złote Spinacze” wpłynęło aż 397 zgłoszeń. Wśród nich był projekt „Przystań w sieci”. O nominacjach i przyznanych nagrodach zdecydowało ponad 90-osobowe jury, obradujące w sześciu grupach jurorskich.

W kategorii „NGO i sektor publiczny” laureatem została kampania „Stop kobietobójstwu!” zrealizowana przez Fundację Centrum Praw Kobiet i agencję reklamową „Dziadek do orzechów”. Srebrne wyróżnienie otrzymały ex aequo „Przystań w sieci” oraz „#zglos.to! Lekcje z mowy nienawiści? Widzisz - reaguj!”. Realizację obu projektów wyróżnionych „Srebrnym Spinaczem” wspierała agencja Hill+Knowlton Strategies Poland.

Bezpieczna „Przystań w sieci”

„Przystań w sieci” to projekt edukacyjny zrealizowany w roku szkolnym 2020-2021. W jego ramach, ponad 51 tys. uczniów oraz 3,7 tys. nauczycieli z 1920 placówek skorzystało z kursów e-learningowych, podnoszących kompetencje cyfrowe i uczących bezpiecznych zachowań w internecie. Celem projektu było przede wszystkim wyposażenie odbiorców w kompetencje niezbędne do radzenia sobie z niebezpiecznymi sytuacjami w sieci, a także wykształcenie w nich umiejętności krytycznej oceny dostępnych treści.

Osią programu „Przystań w sieci” była platforma e-learningowa z sześcioma dedykowanymi modułami edukacyjnymi. Dla nauczycieli i uczniów przygotowano dodatkowe materiały pogłębiające wiedzę, m.in. podręcznik ze scenariuszami zajęć o bezpieczeństwie w sieci czy materiały pozwalające zorganizować Dzień Świadomego Korzystania z Internetu. Nauczyciele mieli również szansę rozszerzyć swoją wiedzę, biorąc udział w ogólnopolskich konferencjach online „Przystań w sieci. Jak pomóc uczniom w bezpiecznym korzystaniu z internetu?”. Spotkania cieszyły się ogromną popularnością: wzięło w nich udział ponad 3,5 tys. uczestników.

Ważną częścią projektu był także ogólnopolski konkurs dla szkół na projekt kampanii społeczno-informacyjnej dotyczącej świadomego korzystania z internetu. Mimo pandemii, w konkursie wzięło udział ponad 100 szkół. 
Projekt „Przystań w sieci” był objęty patronatem honorowym Prezesa Rady Ministrów. Najbardziej zaangażowane szkoły, które zrealizowały projekt zgodnie z jego założeniami, otrzymały Certyfikat Szkoły Promującej Świadome Korzystanie z Internetu w roku szkolnym 2020/2021.

„Srebrny Spinacz” jest dużym wyróżnieniem dla projektu „Przystań w sieci”, który wpisał się w potrzeby edukacyjne uczniów i nauczycieli w Polsce, zwłaszcza w czasie pandemii COVID-19 i związanej z nią edukacji zdalnej. Cieszymy się, że projekt „Przystań w sieci” skłonił tak wiele osób do zastanowienia się nad swoimi postawami online oraz że dał młodzieży oraz towarzyszącym im nauczycielom konkretną wiedzę i narzędzia do dbania o własne bezpieczeństwa w internecie, powiedziała Małgorzata Połowniak-Dąbrowska, Manager Projektów Edukacyjnych w UNICEF Polska.

Zobacz również

Polio zagraża dzieciom w Strefie Gazy. Ruszyła kampania szczepień UNICEF.

Polio zagraża dzieciom w Strefie Gazy. Ruszyła kampania szczepień UNICEF.

Wirus polio typu 2 został wykryty w Strefie Gazy w lipcu 2024 roku. Spowodowało to konieczność uruchomienia pilnej kampanii szczepień prowadzonej przez UNICEF, WHO, UNRWA i partnerów. Jej celem jest zaszczepienie ponad 640 tys. dzieci poniżej dziesiątego roku życia.  

Więcej
9 miejsc, w których kryzysy humanitarne utrudniają dzieciom edukację

9 miejsc, w których kryzysy humanitarne utrudniają dzieciom edukację

W obliczu kryzysów humanitarnych edukacja jest dla dzieci szansą na normalną przyszłość. Zachowanie ciągłości nauki musi zawsze być priorytetem, ale niestety szacuje się, że na całym świecie 224 mln najmłodszych wymaga pilnego wsparcia edukacyjnego.

Więcej
Powstał Zespół ds. Partycypacji Dzieci i Młodzieży, wspólna inicjatywa RPD i UNICEF Polska

Nic o nas bez nas. Powstał Zespół ds. Partycypacji Dzieci i Młodzieży, wspólna inicjatywa RPD i UNICEF Polska

26 sierpnia w Biurze Rzeczniczki Praw Dziecka zostanie uroczyście zainaugurowana działalność Zespołu. Tworzą go młodzi aktywiści, ich rodzice, eksperci z różnych dziedzin, redaktorzy poruszający tematykę społeczną, w tym praw dzieci, a przewodniczy mu prof. Ewa Jarosz. 

Więcej