Raport ONZ: Co 5 sekund na świecie umiera dziecko poniżej 15 roku życia

Ten tekst przeczytasz w 3 minuty.
UN017141_edited

Dzieci żyjące w krajach o najwyższym wskaźniku umieralności są nawet 60 razy bardziej narażone na śmierć w ciągu pierwszych pięciu lat życia niż dzieci z krajów o najniższym wskaźniku umieralności. 

Nowy Jork/Genewa/Waszyngton, 18 września 2018 r. – W 2017 r. zmarło około 6,3 mln dzieci poniżej 15 roku życia. To 1 dziecko co 5 sekund. Większość z nich poniosła śmierć z przyczyn, którym potrafimy zapobiegać, wynika z raportu opublikowanego dziś przez UNICEF, Światową Organizację Zdrowia (WHO), Wydział ONZ ds. Ludności oraz Bank Światowy.

Większość dzieci (5,4 mln) zmarła przed 5 urodzinami, z czego połowa w pierwszym miesiącu życia.

Bez podjęcia natychmiastowych działań do 2030 r. umrze 56 mln dzieci poniżej 5. roku życia, z czego połowa to noworodki, powiedział Laurence Chandy, Dyrektor UNICEF ds. Badań. Od 1990 r. osiągnęliśmy ogromny postęp w ratowaniu życia dzieci, ale wciąż miliony z nich umierają z powodu tego kim są i gdzie przyszły na świat. Dzięki prostym rozwiązaniom takim jak leki, czysta woda, elektryczność i szczepienia możemy zmienić tę rzeczywistość dla każdego dziecka.

W 2017 r. na całym świecie połowa zgonów dzieci poniżej 5. roku życia miała miejsce w krajach Afryki Subsaharyjskiej, a kolejne 30% w Azji Południowej. W Afryce Subsaharyjskiej 1 na 13 dzieci zmarło przez ukończeniem 5 urodzin. W krajach bogatych ten wskaźnik wynosi 1 na 185.

Miliony dzieci nie powinny wciąż umierać z powodu braku dostępu do wody, sanitariatów, żywności i opieki medycznej, powiedziała dr Princess Nono Simelela z WHO. Powinniśmy przede wszystkim zapewnić powszechny dostęp do dobrej jakości opieki medycznej dla każdego dziecka, szczególnie w okresie okołoporodowym i w pierwszych latach życia.

UN07782_edited

Większość dzieci poniżej 5. roku życia umiera z przyczyn takich jak: komplikacje okołoporodowe, zapalenie płuc, choroby biegunkowe, sepsa czy malaria. Dla porównania, wśród dzieci w grupie wiekowej 5-14 lat wśród przyczyn zgonów dominują te o charakterze zewnętrznym, szczególnie utonięcia i wypadki drogowe.

Dla dzieci na całym świecie najbardziej newralgicznym okresem jest pierwszy miesiąc życia. W 2017 r. zmarło 2,5 mln noworodków. Dzieci urodzone w krajach Afryki Subsaharyjskiej lub w Azji Południowej są 9 razy bardziej narażone na śmierć w ciągu pierwszego miesiąca życia niż dzieci w krajach bogatych. 

Dysproporcje utrzymują się także w obrębie krajów. Wskaźnik umieralności dzieci poniżej 5. roku życia na obszarach wiejskich jest średnio o 50% wyższy niż wśród dzieci na obszarach miejskich. Ponadto dzieci urodzone przez matki nieposiadające wykształcenia są ponad dwa razy bardziej narażone na śmierć przed piątymi urodzinami niż te urodzone przez matki ze średnim lub wyższym wykształceniem.

Pomimo tych wyzwań, na całym świecie rocznie umiera coraz mniej dzieci. Liczba dzieci umierających poniżej 5. roku życia spadła zdecydowanie z 12,6 mln w 1990 r. do 5,4 mln w 2017 r. Liczba zgonów u starszych dzieci w wieku od 5 do 14 lat spadła z 1,7 miliona do poziomu poniżej miliona w tym samym okresie.

Wg raportu w Polsce na przestrzeni lat również spadła umieralność dzieci poniżej 5. roku życia. W 1990 r. wskaźnik ten wynosił 17 zgonów na 1000 żywych urodzeń, a w 2017 r. – zaledwie 5. 

Więcej informacji oraz treść raportu w języku angielskim dostępne TUTAJ.

UN04230_edited

Podaruj dziecku więcej niż dzień! Dowiedz się więcej na unicef.pl/ratujedziecko.

 

banerWiecejNizDzien

Zobacz również

O zdrowiu psychicznym dzieci i młodzieży

WIDEO - O zdrowiu psychicznym dzieci i młodzieży

Jaka jest rola rodziców w ochronie zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży? Czy kryzysom można przeciwdziałać? Kiedy szukać wsparcia specjalisty? 

Więcej
Rozstrzygnięcie konkursu grantowego „Młodzi dla Klimatu w Wielkopolsce”

Rozstrzygnięcie konkursu grantowego „Młodzi dla Klimatu w Wielkopolsce”

Konkurs grantowy „Młodzi dla Klimatu w Wielkopolsce”, organizowany przez UNICEF Polska i firmę Symbase, został rostrzygnięty.

Więcej
Dołącz do naszego Zespołu w UNICEF Polska - Wsparcie Działu Obsługi Darczyńców

Wsparcie Działu Obsługi Darczyńców

Dołącz do naszego Zespołu w UNICEF Polska - Wsparcie Działu Obsługi Darczyńców

Więcej