Raport Roczny 2024 UNICEF Polska

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty.

W 2024 roku konflikty zbrojne, zagrożenia klimatyczne, przesiedlenia i przemoc miały niszczycielski wpływ na dzieci. Mimo to, dzięki wsparciu Darczyńców i firm mogliśmy skutecznie nieść pomoc tam, gdzie była ona najbardziej potrzebna. W Raporcie Rocznym 2024 podsumowaliśmy nasze działania.

Raport Roczny 2024 UNICEF Polska

© UNICEF/Andriy Vashkiv

Raport Roczny 2024 UNICEF Polska jest dostępny na stronie: https://raportunicef.pl/2024

W 2024 roku pomocy humanitarnej wymagało więcej młodych osób niż kiedykolwiek wcześniej. Przeprowadziliśmy wiele akcji humanitarnych, odpowiadając na długotrwałe kryzysy, z którymi mierzą się najmłodsi. Nasza systemowa i długofalowa pomoc obejmowała i obejmuje wsparcie w trakcie i po wystąpieniu kryzysu oraz aktywne przeciwdziałanie nowym zagrożeniom.

Przeczytaj artykuł na temat sytuacji dzieci w 2024 roku.

Szanowni Państwo, Drodzy Przyjaciele i Sympatycy, miniony rok był pod wieloma względami czasem niechlubnych rekordów. Jeszcze nigdy toczące się konflikty zbrojne nie wywarły na dzieci tak niszczycielskiego wpływu. Więcej dzieci niż kiedykolwiek wcześniej mieszka w strefach konfliktów lub zostało przymusowo przesiedlonych z powodu grożących im kryzysów i przemocy. Jeszcze nigdy tak wielu pracowników humanitarnych nie zginęło, niosąc pomoc potrzebującym. W wielu miejscach na świecie najmłodsi ponosili konsekwencje niszczycielskiego wpływu niestabilnego klimatu i katastrof naturalnych, których skala stale przybiera na sile. To wszystko spowodowało, że także dla UNICEF Polska rok 2024 był czasem intensywnej pracy, złożonych zadań i wielu skomplikowanych wyzwań - mówi Renata Bem, Dyrektor Generalna UNICEF Polska.

Raport Roczny 2024 UNICEF Polska

© UNICEF/Fouad Choufany

W Polsce skupiliśmy się na najpilniejszych potrzebach dzieci. Zdiagnozowaliśmy sytuację młodych Polaków w kontekście wykluczenia transportowego, a także organizowaliśmy warsztaty, projekty grantowe i edukacyjne, głównie dotyczące troski o klimat. Rozwijaliśmy program Miasto Przyjazne Dzieciom, do którego dołączyły kolejne miasta, oraz angażowaliśmy placówki edukacyjne w Klubie Szkół UNICEF. Promowaliśmy realizację praw dziecka i edukowaliśmy o ich sytuacji, m.in. podczas Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka, kiedy cała Polska zaświeciła na niebiesko, przypominając o rocznicy uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. Rozbudowaliśmy bazę wiedzy o zdrowiu psychicznym dla rodziców i nastolatków oraz udostępniliśmy podcast na ten temat.

Chcielibyśmy serdecznie podziękować wszystkim Darczyńcom – zarówno osobom prywatnym, jak i firmom – za ich nieocenioną pomoc w momentach, gdy dzieci najbardziej jej potrzebowały.

Raport Roczny 2024 UNICEF Polska

© UNICEF/Rindra Ramasomanana

Pamiętajmy, że razem możemy skutecznie chronić dzieci przed chorobami, przemocą i wykorzystywaniem, zapewniając im prawidłowy rozwój w bezpiecznym środowisku z dostępem do podstawowych usług, w tym edukacji.  

W UNICEF nigdy się nie poddajemy i zawsze niesiemy pomoc dzieciom, niezależnie od okoliczności. Nasza determinacja i zaangażowanie są niezłomne, a każde wsparcie, które otrzymujemy, dodaje nam sił do dalszej walki o lepszą przyszłość dla najmłodszych.

Raport Roczny 2024 UNICEF Polska

© UNICEF

Zobacz również

W Sudanie podwoiła się liczba dzieci potrzebujących pomocy humanitarnej

W Sudanie podwoiła się liczba dzieci potrzebujących pomocy humanitarnej

W Sudanie już ponad 15 mln dzieci potrzebuje pomocy humanitarnej ze względu na powszechną przemoc, głód i problemy zdrowotne. Dostęp do nich jest coraz bardziej utrudniony, co zwiększa nie tylko koszty pomocy, ale także związane z nią wyzwania.

Więcej
Miliony dzieci w niebezpieczeństwie. Trzęsienia ziemi w Mjanmie

Miliony dzieci w niebezpieczeństwie. Trzęsienia ziemi w Mjanmie

W Mjanmie doszło do dwóch poważnych trzęsień ziemi o sile 7,7 w skali Richtera. To niewyobrażalna tragedia oraz pogłębienie trwającego w tym kraju kryzysu. Jeszcze przed trzęsieniami ziemi ponad 6,4 mln dzieci potrzebowało pilnej pomocy humanitarnej.

Więcej
Tworzymy Radę Dzieci i Młodzieży przy UNICEF Polska

Tworzymy Radę Dzieci i Młodzieży przy UNICEF Polska

Grupa Robocza ds. Rady Dzieci i Młodzieży przy UNICEF Polska to inicjatywa powołana przez projekt ParTYcypacja oraz UNICEF Polska. Jej celem jest wypracowanie fundamentów do stworzenia Rady Dzieci i Młodzieży przy UNICEF Polska, która będzie autentycznym głosem młodego pokolenia w działaniach organizacji dotyczących praw dzieci. 

Więcej