Raport UNICEF: Od 2000 r. udało się uratować życie niemal 50 milionów dzieci

Ten tekst przeczytasz w 3 minuty.
UNI189210

Nowy Jork, 9 września 2015 r. – W ciągu jednego pokolenia wskaźnik umieralności wśród najmłodszych dzieci na świecie zmniejszył się o ponad połowę. Jeśli ta tendencja się utrzyma, do 2030 r. będzie można uratować dodatkowo 38 milionów dzieci.

Raport UNICEF „A Promise Renewed” wskazuje, że odkąd w 2000 r. rządy państw zdecydowały się na realizację Milenijnych Celów Rozwoju, udało się uratować życie 48 milionów dzieci poniżej 5. roku życia.

Choć nadal 5,9 mln dzieci poniżej 5. roku życia umiera każdego roku na choroby, którym potrafimy zapobiegać, to nastąpił spadek umieralności o 53% w stosunku do 1990 r. W latach 2000-2015 wskaźnik umieralności dzieci poniżej 5. roku życia zmniejszał się o 3,9% w skali roku. To ponad dwukrotnie szybciej niż w latach 90.

Niektóre najuboższe państwa świata udowodniły, że zmniejszenie wskaźnika umieralności wśród dzieci może zostać osiągnięte pomimo ogromnych przeszkód:

  • 24 z 81 państw o niskim i średnim poziomie dochodów (w tym Kambodża, Etiopia, Bangladesz i Uganda) zmniejszyły wskaźnik umieralności dzieci poniżej 5. roku życia o 2/3 lub więcej*
  • między 2000, a 2015 r. 21 państw subsaharyjskich odwróciło tendencję wzrostową wskaźnika umieralności lub co najmniej trzykrotnie zwiększyło tempo zmian w porównaniu do lat 90.

Uratowanie życia milionów dzieci na obszarach miejskich i wiejskich, w państwach o wysokim i niskim poziomie dochodów jest jednym z pierwszych, wspaniałych osiągnięć nowego milenium. Jednocześnie przyspieszenie tego procesu będzie jednym z największych wyzwań nadchodzących 15 lat, powiedziała Yoka Brandt, Zastępca Dyrektora Generalnego UNICEF. Dane statystyczne wskazują, że miliony dzieci na świecie nie muszą umierać, jeśli tylko skupimy nasze wysiłki na dotarciu do każdego z nich.

UNI180317

Działania, które miały wpływ na zmniejszenie wskaźnika umieralności dzieci poniżej 5. roku życia są szybkie, opłacalne i efektywne. To m.in.:

  • zapewnienie wykwalifikowanej opieki okołoporodowej,
  • karmienie piersią,
  • szczepienia,
  • moskitiery nasączone środkami owadobójczymi,
  • leczenie doustnymi solami nawadniającymi w przypadku chorób biegunkowych,
  • stosowanie antybiotyków przy zapaleniu płuc czy żywności terapeutycznej w leczeniu niedożywienia.

Mimo tak ogromnego postępu, nie osiągnęliśmy jeszcze Milenijnego Celu Rozwoju mówiącego o redukcji o 2/3 wskaźnika umieralności dzieci poniżej 5. roku życia.

Szacuje się, że między 1990 r., a końcem 2015 r. liczba dzieci poniżej 5. roku życia, które zmarły z powodu chorób, którym potrafimy zapobiegać osiągnie 236 milionów.

Obecnie głównymi przyczynami śmierci dzieci przed ukończeniem 5. urodzin są: zapalenie płuc, komplikacje okołoporodowe, choroby biegunkowe i malaria. Z kolei niedożywienie jest przyczyną niemal połowy zgonów dzieci poniżej 5. roku życia.

W tym miesiącu światowi przywódcy wyznaczą Cele Zrównoważonego Rozwoju. Mają zmobilizować państwa do zwiększenia wysiłków na rzecz obniżenia do 2030 r. wskaźnika umieralności wśród dzieci do poziomu 25 zgonów (lub mniej) na 1000 urodzeń. Dzięki tym działaniom, podejmowanym szczególnie w państwach o niskim poziomie dochodów, będzie można uratować dodatkowych 38 milionów dzieci poniżej 5. roku życia.

Pełny tekst raportu „A Promise Renewed”: http://www.unicef.org/publications/index_83078.html

*Państwa o niskim poziomie dochodów: Kambodża, Etiopia, Erytrea, Liberia, Madagaskar, Malawi, Mozambik, Nepal, Niger, Rwanda, Uganda, Tanzania. Państwa o średnim poziomie dochodów: Armenia, Bangladesz, Bhutan, Boliwia, Egipt, Salwador, Gruzja, Indonezja, Kirgistan, Nikaragua, Jemen, Timor Wschodni.

banner

Zobacz również

Miesiąc rodzicielstwa. O co chodzi z self-care?

Miesiąc rodzicielstwa. O co chodzi z self-care?

Self-care można tłumaczyć jako dbanie, troskę o siebie lub samoopiekę. Bez względu jaką nazwą się posługujemy, to oznacza ona każdą czynność, którą wykonujemy celowo, aby zadbać o nasze zdrowie psychiczne, emocjonalne i fizyczne. Potrzebuje jej każdy – zarówno rodzic, jak i dziecko. 

Więcej
Miesiąc rodzicielstwa. Proste i skuteczne sposoby na zarządzanie stresem

Miesiąc rodzicielstwa. Proste i skuteczne sposoby na zarządzanie stresem

Bycie rodzicem to istny rollercoaster uczuć - od radości i miłości, przez złość, aż do obojętności. Wychowywaniu towarzyszy także stres związany z ciągłym niedoczasem, godzeniem życia zawodowego z rodzinnym, a także troską o małe pociechy. Jest on jednak nieodłącznym elementem życia i naturalną reakcją organizmu.

Więcej
Rok działalności UNICEF na świecie

Rok działalności UNICEF na świecie

Wielopłaszczyznowy kryzys obserwowany na całym świecie powoduje, że w minionym roku liczba osób wymagających pomocy humanitarnej wzrosła do ok. 274 mln. UNICEF nie ustaje w staraniach o poprawę sytuacji dzieci wszędzie tam, gdzie jest to niezbędne. 

Więcej