Raport UNICEF: Polska zajmuje dopiero 21 miejsce w rankingu dotyczącym warunków i jakości życia dzieci spośród 29 krajów objętych badaniem.

Ten tekst przeczytasz w 3 minuty.

Raport UNICEF:  Polska zajmuje dopiero 21 miejsce w rankingu dotyczącym warunków i jakości życia dzieci spośród 29 krajów objętych badaniem.

Holandia oraz cztery kraje nordyckie tj. Finlandia, Islandia, Norwegia i Szwecja są liderami w rankingu UNICEF dot. warunków i jakości życia dzieci w krajach rozwiniętych. Polska zajmuje 21 pozycję, na ostatnich czterech miejscach znajdują się trzy najuboższe kraje tj. Łotwa, Litwa, Rumunia, oraz jeden z najzamożniejszych krajów – Stany Zjednoczone.

W swoim najnowszym raporcie „Warunki i jakość życia dzieci w krajach rozwiniętych”  UNICEF analizował pięć obszarów: warunki materialne, zdrowie i bezpieczeństwo, edukację, zachowania prozdrowotne  i zachowania ryzykowne, warunki mieszkaniowe oraz środowisko. Najniżej zostały ocenione w Polsce warunki mieszkaniowe, zanieczyszczenie środowiska oraz warunki materialne, najwyżej zaś edukacja.

Na podstawie raportu można wnioskować, że nie istnieje silna zależność pomiędzy wartością PKB przypadającą na jednego mieszkańca a warunkami i jakością życia dzieci. Republika Czeska znajduje się w rankingu wyżej niż Austria, Słowenia jest wyżej niż Kanada a Polska wyżej niż Stany Zjednoczone.

Według raportu UNICEF, w pierwszej dekadzie XXI wieku w krajach rozwiniętych nastąpiła poprawa większości wskaźników służących do oceny warunków i jakości życia dzieci. Podobnie sytuacja wygląda w Polsce, gdzie w ciągu ostatnich dziesięciu lat obniżył się poziom niskiej zamożności rodzin deklarowany przez dzieci, spadła umieralność niemowląt, a nasze dzieci uzyskują lepsze wyniki w testach PISA w zakresie czytania, matematyki i nauk przyrodniczych.

Z raportu UNICEF można również wnioskować, że zmienił się styl życia dzieci i młodzieży w Polsce: mniej z nich pali papierosy, pije alkohol i sięga po narkotyki. Niestety zmiana ta ma również swoje złe strony ponieważ, znacząco zwiększył się u nas odsetek dzieci z nadwagą i wynosi już blisko 17%. Daleko nam jeszcze do Stanów Zjednoczonych, gdzie blisko 30% dzieci ma nadwagę, ale też do Holandii, gdzie problemy z wagą ma tylko około 8% dzieci – mówi Marek Krupiński, Dyrektor Generalny UNICEF Polska.

Pomimo poprawy większości wskaźników pozycja Polski na tle innych krajów rozwiniętych pogorszyła się, co przekłada się na spadek o 3 miejsca w rankingu w porównaniu z raportem opracowanym na początku dekady.

Ocena warunków i jakości życia dzieci dokonana przez ekspertów w przypadku niektórych krajów,  znacząco rozmija się z oceną satysfakcji z życia dokonaną przez same dzieci. I tak, prawie 90% dzieci w Grecji i Hiszpanii, choć ich kraje w rankingu znajdują się na niskich pozycjach, oceniały, że żyje im się dobrze lub bardzo dobrze.  Odwrotna sytuacja miała miejsce w przypadku Niemiec i Luksemburga. W Polsce około 80% dzieci zadeklarowało wysoką satysfakcję z życia, co i tak na tle Europy stawia nas na przedostatnim miejscu, obok Rumunii – mówi Ewa Falkowska, Dyrektor ds. Advocacy w UNICEF Polska.

Raport UNICEF pokazuje, że choć monitoring sytuacji dzieci na poziomie krajowym jest najważniejszy, to porównania na poziomie międzynarodowym są również bardzo istotne. To właśnie one pokazują, jakie wyniki osiągnęły kraje o zbliżonym poziomie rozwoju gospodarczego, gdzie plasuje się nasz kraj na tle innych i oceniając nasze dotychczasowe działania wskazują kierunki koniecznych zmian.

Pełna treść raportu „Warunki i jakość życia dzieci w krajach rozwiniętych” dostępna jest na stronie http://unicef.pl/Co-robimy/Publikacje.

Zobacz również

Polio zagraża dzieciom w Strefie Gazy. Ruszyła kampania szczepień UNICEF.

Polio zagraża dzieciom w Strefie Gazy. Ruszyła kampania szczepień UNICEF.

Wirus polio typu 2 został wykryty w Strefie Gazy w lipcu 2024 roku. Spowodowało to konieczność uruchomienia pilnej kampanii szczepień prowadzonej przez UNICEF, WHO, UNRWA i partnerów. Jej celem jest zaszczepienie ponad 640 tys. dzieci poniżej dziesiątego roku życia.  

Więcej
9 miejsc, w których kryzysy humanitarne utrudniają dzieciom edukację

9 miejsc, w których kryzysy humanitarne utrudniają dzieciom edukację

W obliczu kryzysów humanitarnych edukacja jest dla dzieci szansą na normalną przyszłość. Zachowanie ciągłości nauki musi zawsze być priorytetem, ale niestety szacuje się, że na całym świecie 224 mln najmłodszych wymaga pilnego wsparcia edukacyjnego.

Więcej
Powstał Zespół ds. Partycypacji Dzieci i Młodzieży, wspólna inicjatywa RPD i UNICEF Polska

Nic o nas bez nas. Powstał Zespół ds. Partycypacji Dzieci i Młodzieży, wspólna inicjatywa RPD i UNICEF Polska

26 sierpnia w Biurze Rzeczniczki Praw Dziecka zostanie uroczyście zainaugurowana działalność Zespołu. Tworzą go młodzi aktywiści, ich rodzice, eksperci z różnych dziedzin, redaktorzy poruszający tematykę społeczną, w tym praw dzieci, a przewodniczy mu prof. Ewa Jarosz. 

Więcej