Raport „Wykluczenie transportowe dzieci i młodzieży w Polsce” w Sejmie

Ten tekst przeczytasz w 3 minuty.

Podczas spotkania parlamentarnego Zespołu ds. Walki z Wykluczeniem Transportowym w Sejmie zaprezentwaliśmy raport pt. „Wykluczenie transportowe dzieci i młodzieży w Polsce”. Kluczowym  elementem spotkania było omówienie wypracowanych rekomendacji oraz dyskusja z młodymi osobami.

Raport „Wykluczenie transportowe dzieci i młodzieży w Polsce” w Sejmie 1.png

W ostatnich latach w Polsce coraz częściej podejmuje się kwestię wykluczenia transportowego dzieci i młodzieży. Choć to właśnie młode osoby w tym zakresie są szczególnie zagrożone, to problem nie był w pełni rozpoznany. Z tego względu podjęliśmy się realizacji badania ankietowego, aby zdiagnozować tę sytuację.

Pobierz raport

Wykluczenie transportowe – dane

Wykluczenie transportowe dotyczy 14% dzieci i młodzieży w wieku 12-19 lat, a odsetek ten rośnie do 20%, gdy mówimy kwestii wyboru szkoły. Badanie pokazuje też, że wykluczenie w większym stopniu zagraża uczniom szkół średnich oraz dziewczętom, a także jest poważniejszym problemem na wsiach i w powiatach peryferyjnych. Co więcej, odsetek zagrożonych wykluczeniem wzrasta wraz z liczbą członków gospodarstwa domowego. Samo posiadanie auta w rodzinie nie jest też gwarantem zaspokojenia wszystkich potrzeb transportowych. Jak wynika z badania, konsekwencje tego problemu dla społeczeństwa mogą okazać się większe w sferze społecznej, kulturowej i obywatelskiej, aniżeli w edukacji, zwłaszcza podstawowej.

Zobacz spot #TransportDlaMłodych

Nasze rekomendacje

W planowanych rozwiązaniach należy uwzględnić odmienną specyfikę małych i średnich miast w kontekście dostępu dzieci i młodzieży do usług i innych celów ich podróży. Kluczowe jest też dostosowanie rozkładów jazdy do potrzeb młodych oraz podniesienie poziomu bezpieczeństwa w transporcie publicznym. Ponadto warto zwiększyć poziom partycypacji społecznej młodych osób przy organizacji przewozów, a także poprawić dostęp do informacji o siatce połączeń.

Raport „Wykluczenie transportowe dzieci i młodzieży w Polsce” w Sejmie 2.png

Jak wskazywał w rekomendacjach ekspert współpracujący z UNICEF Polska, prof. dr hab. Tomasz Komornicki z Polskiej Akademii Nauk, polityka przeciwdziałania wykluczeniu transportowemu musi uwzględniać uwarunkowania lokalne, a organizacja transportu powinna być koordynowana na szczeblu wyższym niż gminny, co pozwoliłoby na integrację z innymi politykami.  

Jednym z kluczowych zadań UNICEF Polska jest monitorowanie sytuacji dzieci i młodzieży w naszym kraju. W ramach tych działań identyfikujemy obszary i problemy, które mają wpływ na jakość ich życia. Istotna dla nas jest realizacja praw dziecka w jego najbliższym otoczeniu, na poziomie lokalnym – od domu rodzinnego, przez szkołę, a skończywszy na dostępie do usług społecznych w miejscowości zamieszkania oraz możliwościach partycypacji w życiu społecznym czy kulturalnym. Oczywiście, Konwencja o prawach dziecka nie mówi bezpośrednio o prawie do transportu, ale wskazuje na prawo młodych ludzi do rozwoju, do realizacji pełnego potencjału, wspomina o dostępie do usług kulturalnych i rozrywkowych, a także prawie do wypoczynku i czasu wolnego. Kluczowe jednak jest, że realizacja tych praw nie może być uzależniona od dostępu do transportu publicznego – a wyniki naszego raportu pokazują, że często tak się właśnie dzieje – mówiła Renata Bem, Dyrektor Generalna UNICEF Polska, prezentując raport w Sejmie.

Do rekomendacji wynikających z raportu odnosili się również czestnicy spotkania parlamentarnego Zespołu ds. Walki z Wykluczeniem Transportowym. Obok przedstawicieli Ministerstwa Infrastruktury wzięli w nim udział także liczni reprezentanci młodzieżowych organizacji i młodzieżowych sejmików województw z całej Polski, m.in. Parlamentu Młodych RP.  

Pełna relacja z posiedzenia Zespołu dostępna jest na stronach Sejmu

Zobacz również

Jak UNICEF wykorzystuje drony, aby pomagać dzieciom?

Jak UNICEF wykorzystuje drony, aby pomagać dzieciom?

W UNICEF od 2016 roku wykorzystujemy drony, które umożliwiają nam dostarczanie niezbędnych produktów zdrowotnych, takich jak szczepionki, leki czy próbki diagnostyczne, do odległych obszarów, w tym wysp czy regionów górskich.

Więcej
Eskalacja przemocy seksualnej w Sudanie

Eskalacja przemocy seksualnej w Sudanie

Od 2 lat w Sudanie trwa brutalny, ogólnokrajowy konflikt zbrojny. Dzieci są ofiarami przemocy – w tym gwałtów i napaści na tle seksualnym. Od początku 2024 roku odnotowano 221 gwałtów na niepełnoletnich.

Więcej
Sprawdzamy, jak realizowane są zalecenia Komitetu Praw Dziecka ONZ dla Polski

Sprawdzamy, jak realizowane są zalecenia Komitetu Praw Dziecka ONZ dla Polski

Przeciwdziałanie przemocy wobec dzieci, kwestia pieczy zastępczej i sytuacja dzieci z doświadczeniem uchodźczym – to główne zagadnienia z raportu zaprezentowanego podczas spotkania sejmowej Komisji ds. Dzieci i Młodzieży w Sejmie RP. 

Więcej