Robert Lewandowski użyczył swojego głosu dziecku z Syrii

Ten tekst przeczytasz w 4 minuty.
1_fot.Adam_Rostkowski

„GŁOS DZIECI” -  KAMPANIA UNICEF I UNII EUROPEJSKIEJ

UNICEF i Unia Europejska rozpoczynają właśnie kampanię „Głos Dzieci”, w której Robert Lewandowski, Ambasador Dobrej Woli UNICEF, apeluje o wsparcie dla dzieci dotkniętych kryzysami humanitarnymi. Piłkarz odwiedził obóz dla uchodźców w Jordanii i użyczył głosu chłopcu, który stał się ofiarą wojny w Syrii.

W spocie promującym kampanię „Głos Dzieci” Robert Lewandowski, Ambasador Dobrej Woli UNICEF, wystąpił wspólnie z Mustafą, syryjskim chłopcem, dla którego wojna, strach i przemoc to codzienność. Piłkarz apeluje do wszystkich, aby wysłuchali, co ma do powiedzenia mały chłopiec z Syrii. Podkreśla, że każde dziecko ma prawo głośno mówić o swoim dramatycznym losie i powinno być wysłuchane. Robert Lewandowski apeluje, aby nie zostawiać potrzebujących dzieci bez pomocy.

Pod koniec maja byłem w obozie dla syryjskich uchodźców w Zaatari. Rozmawiałem z dziećmi i ich matkami, które musiały uciekać z Syrii w poszukiwaniu schronienia. Niestety, zazwyczaj tych dzieci nikt nie słucha albo nie chce usłyszeć. Ich dramatyczne historie i apele o pomoc pozostają niezauważone – mówi Robert Lewandowski, Ambasador Dobrej Woli UNICEF.

Kampania „Głos Dzieci” jest wspólną inicjatywą UNICEF i Unii Europejskiej. Jej celem jest zwrócenie uwagi na sytuację milionów dzieci dotkniętych skutkami katastrof naturalnych lub konfliktów. Kampania ta ma zachęcić użytkowników serwisów społecznościowych do udostępniania i publikowania historii dzieci, które wołają o pomoc.

Musimy być otwarci na wołanie dzieci. Użyczcie im swojego głosu, powiedzcie swoim bliskim i znajomym, że na całym świecie są dzieci, które czekają na naszą pomoc i zainteresowanie. Pomóżcie nam opowiedzieć ich historię. Wasz głos jest dla tych dzieci bezcenny – dodał Robert Lewandowski, Ambasador Dobrej Woli UNICEF.

Każdego roku setki katastrof i różnego rodzaju kryzysów humanitarnych zagrażają życiu i zdrowiu milionów dzieci na całym świecie. W czasie kryzysu humanitarnego to właśnie dzieci cierpią najbardziej. To one najczęściej walczą z niedożywieniem, chorują, są wykorzystywane i cierpią psychicznie.

Niemal każdego dnia jesteśmy świadkami tragicznych wydarzeń, takich jak susze, trzęsienia ziemi, tajfuny czy konflikty zbrojne, które w jednej chwili rujnują życie setek tysięcy dzieci w różnych częściach świata. Bardzo często jedno z takich wydarzeń pociąga za sobą następne, sprawiając, że pomoc humanitarna staje się jeszcze trudniejszym zadaniem. Kryzysy humanitarne na ogromną skalę dotknęły w ostatnim czasie, między innymi, Syrię, Republikę Środkowoafrykańską czy Sudan Południowy. Musimy jednak pamiętać, że w wielu innych krajach toczą się one poza uwagą świata, a potrzeby żyjących tam dzieci są tak samo pilne i stale rosną - powiedział Marek Krupiński, Dyrektor Generalny UNICEF Polska.

UNICEF i Unia Europejska współpracują, aby ocalić życie dzieci poszkodowanych w wyniku kryzysów humanitarnych. Tylko w 2013 roku, przeznaczając kwotę około 100 mln euro, UNICEF i departament Komisji Europejskiej ds. Pomocy Humanitarnej i Ochrony Ludności (ECHO) pomogły dzieciom dotkniętym kryzysami humanitarnymi w 33 krajach.

Każdego roku Unia Europejska i UNICEF pomagają milionom dzieci będących ofiarami różnego rodzaju kryzysów humanitarnych. Zapewniamy im pomoc, której pilnie potrzebują. Dajemy im nadzieję. Jest to możliwe tylko wtedy, gdy lęki, obawy, walka o przetrwanie, marzenia i aspiracje tych dziewcząt i chłopców są słyszalne. Pomóżmy im i sprawmy, aby wszyscy usłyszeli ich wołanie o pomoc! -powiedziała Kristalina Georgieva, komisarz UE ds. współpracy międzynarodowej, pomocy humanitarnej i reagowania kryzysowego.

Więcej informacji o kampanii „Głos Dzieci w Sytuacjach Kryzysowych” na www.glosdzieci.pl.

***

UNICEF to organizacja humanitarna i rozwojowa działająca na rzecz dzieci. Od ratujących życie szczepień, przez budowę szkół, po natychmiastową pomoc w sytuacji klęski humanitarnej - UNICEF robi wszystko,  aby dzieciom żyło się lepiej. Pracuje w małych wioskach i z rządami państw, bo uważa, że każde dziecko, niezależnie od miejsca urodzenia, koloru skóry czy religii, ma prawo do zdrowego i bezpiecznego dzieciństwa. www.unicef.pl

Departament Komisji Europejskiej ds. Pomocy Humanitarnej i Ochrony Ludności (ECHO) finansuje pomoc humanitarną dla ofiar klęsk żywiołowych i konfliktów na całym świecie. Pomoc ECHO opiera się na zasadach humanitarnych: neutralności, bezstronności, niezależności i humanitaryzmu. ECHO jest jednym z największych darczyńców pomocy humanitarnej dla UNICEF. www.ec.europa.eu/echo

Więcej informacji (także o dostępnym materiale fotograficznym i filmowym):

Martyna Markun
Specjalista ds. współpracy z mediami
UNICEF Polska
mmarkun@unicef.pl, 22568 03 81

David Sharrock
Rzecznik Komisji Europejskiej
david.sharrock@ec.europa.eu, + 32 2 296 89 09

Zobacz również

Jak pomóc dzieciom zabrać głos w sprawie ich przyszłości?

Jak pomóc dzieciom zabrać głos w sprawie ich przyszłości?

Wsłuchując się w dziecięce marzenia, związane z przyszłością, pomagamy najmłodszym w realizacji tych planów. Obowiązkiem rodziców, opiekunów i społeczeństwa jest wspieranie młodych osób, które powinny mieć możliwość nie tylko wyrażania swoich opinii na temat świata, w którym żyją, ale także proponowania zmian.

Więcej
Przyszłość dzieciństwa w zmieniającym się świecie

Przyszłość dzieciństwa w zmieniającym się świecie

Raport UNICEF “The State of the World's Children 2024” to próba odpowiedzi na pytanie, jak zadbać o przyszłość dzieci, w której ich wszystkie prawa będą respektowane. 

Więcej
Debata z okazji 35-lecia Konwencji o prawach dziecka. Wokół zaleceń Komitetu Praw Dziecka dla Polski

Debata z okazji 35-lecia Konwencji o prawach dziecka. Wokół zaleceń Komitetu Praw Dziecka dla Polski

Debata wokół stanu realizacji zaleceń Komitetu Praw Dziecka to wspólne przedsięwzięcie UNICEF Polska, Koalicji Organizacji Pozarządowych monitorujących wdrażanie Konwencji o prawach dziecka w Polsce oraz Rzeczniczki Praw Dziecka.

Więcej