Rośnie liczba kobiet i dzieci przekraczających granice Serbii oraz Byłej Jugosłowiańskiej Republiki Macedonii w poszukiwaniu schronienia w Europie

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty.
UNI195362

Skopje/Belgrad/Genewa, 8 września 2015 r. – Od 1 do 6 września 2015 r. niemal 10 000 osób, z czego 40% to kobiety i dzieci zostało zarejestrowanych w mieście Gewgelija, na granicy grecko-macedońskiej. W tym samym czasie ponad 7 720 osób zostało również zarejestrowanych na przejściu granicznym w serbskim mieście Preševo.

Wiele rodzin przemieszcza się jednak bez oficjalnej rejestracji. Szacuje się, że rzeczywista liczba kobiet i dzieci, które zmierzają do punktów rejestracyjnych na granicach obu państw może być nawet dwukrotnie wyższa.

Od czerwca tego roku ponad 64 000 osób zostało zarejestrowanych w mieście Gewgelija, w Byłej Jugosłowiańskiej Republice Macedonii. W tym samym czasie 89 161 osób przekraczających granicę z Serbią wyraziło chęć ubiegania się o azyl.

Uchodźcy, którzy przekroczyli granicę z Serbią i chcą złożyć wniosek o azyl mają 72 godziny na dokończenie procedury. Większość z nich kontynuuje podróż przemieszczając się autobusem na północ kraju. Zmierzają do stolicy Serbii, Belgradu, a potem dalej na Węgry oraz do państw leżących na zachodzie i północy Europy. Wiele z nich ucieka przed przemocą w Syrii, Afganistanie i Iraku.

UNICEF wraz z organizacjami partnerskimi kontynuuje dostarczanie pomocy w punktach rejestracji na terenie obu państw.

W Gewgeliji UNICEF bardzo szybko zaczął dostarczać niezbędną pomoc dla kobiet i dzieci. Umożliwił im dostęp do wody, żywności i zabawek. UNICEF utworzył również kilka Miejsc Przyjaznych Dzieciom, gdzie jednocześnie 50 dzieci może się bawić i korzystać z pomocy psychologicznej, a kobiety mogą odpocząć i zaopiekować się dziećmi. Zainstalowano także trzy składane zbiorniki, które mogą pomieścić nawet 10 000 litrów czystej i pitnej wody.

UNI195500

Po stronie serbskiej, w mieście Preševo UNICEF utworzył Miejsce Przyjazne Dzieciom wyposażone w materiały edukacyjne i zabawki. Miejsce to oferuje również dzieciom zajęcia rekreacyjne i edukacyjne. Rodzice wkrótce otrzymają także podstawowe informacje na temat zasad opieki, higieny, wyżywienia i bezpieczeństwa dzieci. Niebawem dodatkowe Miejsca Przyjazne Dzieciom pojawią się również w Belgradzie i w mieście Kanjiža, blisko granicy z Węgrami. Będą mogli z nich skorzystać uchodźcy i migranci przemieszczający się przez Serbię.

UNICEF wspiera instytucje opieki zdrowotnej w Serbii w określaniu wytycznych na temat karmienia niemowląt i małych dzieci, a także przygotowuje informacje dla matek karmiących piersią. W razie potrzeby UNICEF jest gotowy zapewnić dodatkowe wsparcie w zakresie karmienia i higieny niemowląt oraz małych dzieci.

Zobacz również

Młodzi pytają o zdrowie psychiczne

WIDEO - Młodzi pytają o zdrowie psychiczne

Doktor Hina, ze Szpitala Dziecięcego w Nowym Jorku, odpowiada na pytania młodych osób dotyczące profilaktyki zdrowia psychicznego.

Więcej
Dla młodzieży i o młodzieży o zdrowiu psychicznym

WIDEO - Dla młodzieży i o młodzieży o zdrowiu psychicznym

Jak młody człowiek może zadbać o swoje zdrowie psychiczne? Dlaczego relacje rówieśnicze są tak ważne? Jaką rolę pełnią emocje? Czym jest kryzys? Kiedy skorzystać z pomocy innych, w tym specjalisty? 

Więcej
Jak być dla siebie lepszym?

Jak być dla siebie lepszym?

Następnym razem, kiedy powiesz/pomyślisz o sobie w sposób negatywny, zatrzymaj się i zastanów się, czy powiedziałbyś to kiedykolwiek bliskiej ci osobie?

Więcej