Rośnie liczba kobiet i dzieci przekraczających granice Serbii oraz Byłej Jugosłowiańskiej Republiki Macedonii w poszukiwaniu schronienia w Europie

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty.
UNI195362

Skopje/Belgrad/Genewa, 8 września 2015 r. – Od 1 do 6 września 2015 r. niemal 10 000 osób, z czego 40% to kobiety i dzieci zostało zarejestrowanych w mieście Gewgelija, na granicy grecko-macedońskiej. W tym samym czasie ponad 7 720 osób zostało również zarejestrowanych na przejściu granicznym w serbskim mieście Preševo.

Wiele rodzin przemieszcza się jednak bez oficjalnej rejestracji. Szacuje się, że rzeczywista liczba kobiet i dzieci, które zmierzają do punktów rejestracyjnych na granicach obu państw może być nawet dwukrotnie wyższa.

Od czerwca tego roku ponad 64 000 osób zostało zarejestrowanych w mieście Gewgelija, w Byłej Jugosłowiańskiej Republice Macedonii. W tym samym czasie 89 161 osób przekraczających granicę z Serbią wyraziło chęć ubiegania się o azyl.

Uchodźcy, którzy przekroczyli granicę z Serbią i chcą złożyć wniosek o azyl mają 72 godziny na dokończenie procedury. Większość z nich kontynuuje podróż przemieszczając się autobusem na północ kraju. Zmierzają do stolicy Serbii, Belgradu, a potem dalej na Węgry oraz do państw leżących na zachodzie i północy Europy. Wiele z nich ucieka przed przemocą w Syrii, Afganistanie i Iraku.

UNICEF wraz z organizacjami partnerskimi kontynuuje dostarczanie pomocy w punktach rejestracji na terenie obu państw.

W Gewgeliji UNICEF bardzo szybko zaczął dostarczać niezbędną pomoc dla kobiet i dzieci. Umożliwił im dostęp do wody, żywności i zabawek. UNICEF utworzył również kilka Miejsc Przyjaznych Dzieciom, gdzie jednocześnie 50 dzieci może się bawić i korzystać z pomocy psychologicznej, a kobiety mogą odpocząć i zaopiekować się dziećmi. Zainstalowano także trzy składane zbiorniki, które mogą pomieścić nawet 10 000 litrów czystej i pitnej wody.

UNI195500

Po stronie serbskiej, w mieście Preševo UNICEF utworzył Miejsce Przyjazne Dzieciom wyposażone w materiały edukacyjne i zabawki. Miejsce to oferuje również dzieciom zajęcia rekreacyjne i edukacyjne. Rodzice wkrótce otrzymają także podstawowe informacje na temat zasad opieki, higieny, wyżywienia i bezpieczeństwa dzieci. Niebawem dodatkowe Miejsca Przyjazne Dzieciom pojawią się również w Belgradzie i w mieście Kanjiža, blisko granicy z Węgrami. Będą mogli z nich skorzystać uchodźcy i migranci przemieszczający się przez Serbię.

UNICEF wspiera instytucje opieki zdrowotnej w Serbii w określaniu wytycznych na temat karmienia niemowląt i małych dzieci, a także przygotowuje informacje dla matek karmiących piersią. W razie potrzeby UNICEF jest gotowy zapewnić dodatkowe wsparcie w zakresie karmienia i higieny niemowląt oraz małych dzieci.

Zobacz również

Jak rozmawiać z dzieckiem o zmianie klimatu

Jak rozmawiać z dzieckiem o zmianie klimatu

Rozmowa o zmianie klimatu z dzieckiem może być trudna dla wielu rodziców. To naturalne, że chcemy chronić dzieci przed stresem i zmartwieniami. Jednak jest ona niezbędna, aby nasze pociechy nie czerpały informacji z niepewnych źródeł.

Więcej
Śmiercionośny atak na Ukrainę

Śmiercionośny atak na Ukrainę

Podczas śmiercionośnego ataku rakietowego na Ukrainę zginęło lub zostało rannych co najmniej 150 osób. Poważnym uszkodzeniom uległ szpital dziecięcy Okhmatdyt w Kijowie - największy w kraju ośrodek medyczny dla najmłodszych. 

Więcej
Zmiana klimatu to coraz więcej dzieci żyjących w ekstremalnych warunkach

Zmiana klimatu to coraz więcej dzieci żyjących w ekstremalnych warunkach

Z powodu zmiany klimatu świat staje się coraz bardziej niebezpiecznym miejscem dla dzieci. Powoduje ona odwrócenie ciężko wypracowanego postępu w zakresie poprawy warunków życia i zdrowia najmłodszych. 

Więcej