Rośnie liczba noworodków karmionych piersią

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty.

Globalne wskaźniki wyłącznego karmienia piersią bardzo wyraźnie wzrosły w ciągu ostatniej dekady. Oznacza to, że miliony dzieci więcej korzysta z bezpiecznego i pożywnego mleka matki w pierwszych miesiącach życia. Rozpowszechnienie wyłącznego karmienia naturalnego to oznaka postępu w walce z brakiem bezpieczeństwa żywnościowego. W pierwszym tygodniu sierpnia obchodzimy Światowy Tydzień Karmienia Piersią.

Rośnie liczba noworodków karmionych piersią

© UNICEF/Leonardo Fernandez

Mleko matki zawiera niezbędne przeciwciała chroniące dzieci przed chorobami. Jest bezpiecznym, pożywnym i zrównoważonym źródłem dobrego pokarmu dla dzieci.

Pomimo znanych korzyści, miliony dzieci na całym świecie nadal nie są jednak karmione wyłącznie piersią przez pierwsze sześć miesięcy życia, co naraża je na zwiększone ryzyko chorób, śmierci, obniżonego potencjału uczenia się i komplikacji zdrowotnych w dorosłym życiu. UNICEF i WHO zalecają, aby niemowlęta były karmione piersią w ciągu pierwszej godziny po urodzeniu i wyłącznie piersią przez pierwsze sześć miesięcy życia, bez podawania innych pokarmów i płynów. Potem powinny zacząć jeść bezpieczne, odpowiednie i zróżnicowane pokarmy uzupełniające, kontynuując przyjmowanie naturalnego pokarmu do dwóch lat lub dłużej.

Rośnie liczba noworodków karmionych piersią

© UNICEF/Panjwani

W krytycznym okresie wczesnego wzrostu i rozwoju, przeciwciała zawarte w mleku matki chronią dzieci przed chorobami i śmiercią.

Kluczowe statystyki na temat karmienia piersią

  • W 2022 r. na całym świecie 48% dzieci poniżej szóstego miesiąca życia było karmionych wyłącznie piersią – to wzrost z 37% w ciągu 10 lat.
  • To niewiele poniżej zakładanej połowy tak karmionych najmłodszych do 2025 r., jednak do 2030 r. świat nie będzie w stanie osiągnąć docelowych 70% – jeśli utrzyma się obecne tempo postępów, za sześć lat będzie to 59%
  • Gdyby wszystkie dzieci w wieku do 23 miesięcy były optymalnie karmione piersią, można by uratować ponad 820 tys. najmłodszych rocznie.
  • Skala karmienia piersią na poziomie zbliżonym do powszechnego mogłaby zapobiec 16% rocznych zgonów dzieci poniżej 5. r.ż.

Aby poprawić wskaźniki karmienia piersią, kluczowe jest monitorowanie postępów – im więcej wiemy, tym więcej działań możemy podjąć. Tymczasem, tylko połowa krajów zbiera dane na temat wyłącznego karmienia piersią, brakuje informacji o rządowych inwestycjach w tym obszarze, a kontrolowanie i egzekwowanie przepisów dotyczących marketingu substytutów mleka matki nie wszędzie jest wystarczające.

Rośnie liczba noworodków karmionych piersią

© UNICEF/Leonardo Fernandez

Karmienie piersią zmniejsza obciążenie chorobami wieku dziecięcego oraz ryzyko wystąpienia niektórych rodzajów nowotworów i chorób niezakaźnych u matek.

Zapoznaj się z materiałami poradnikowymi dla rodziców dot. karmienia piersią:

Zobacz również

Wojna i chłód. Historia rodziny Katii z Ukrainy

Wojna i chłód. Historia rodziny Katii z Ukrainy

Wołczańsk w obwodzie charkowskim był kiedyś przemysłowym miastem. Po sześciu miesiącach walk, toczących się w jego obrębie, leży w gruzach. Według lokalnych władz, 60% budynków zostało całkowicie zniszczonych, a reszta poważnie uszkodzona.

Więcej
CREATON Polska czwarty rok w programie „Przyjaciel UNICEF”

CREATON Polska czwarty rok w programie „Przyjaciel UNICEF”

CREATON Polska sp. z o.o. jako wieloletni partner UNICEF Polska, ponownie przekazuje środki finansowe na rzecz dzieci w trudnych sytuacjach życiowych. 

Więcej
Wykluczenie transportowe utrudnia polskim dzieciom edukację

Wykluczenie transportowe utrudnia polskim dzieciom edukację

44% młodych osób, które wzięły udział w badaniu UNICEF Polska, dotyczącym wykluczenie transportowego, przyznaje, że kierowało się dostępnością transportu publicznego podczas podejmowania decyzji o wyborze szkoły ponadpodstawowej.

Więcej