Ruszają kampanie rutynowych szczepień, ale zdrowie milionów dzieci jest wciąż zagrożone

Ten tekst przeczytasz w 3 minuty.
UNICEF Polska: Trwa Światowy Tydzień Szczepień

© UNICEF/Panjwani

Po przerwach spowodowanych pandemią COVID-19, kampanie szczepień dzieci na świecie znów są realizowane. Niestety, życie najmłodszych jest wciąż w niebezpieczeństwie - ostrzega WHO, UNICEF i Gavi. Z okazji Światowego Tygodnia Szczepień organizacje podkreślają pilną potrzebę poprawy dostępu dzieci do szczepień. 

Ponad 1/3 państw na świecie zgłasza problem w realizacji kampanii rutynowych szczepień. Pomimo poprawy sytuacji w stosunku do tej z 2020 r., warunki są wciąż bardzo trudne. Według najnowszych danych, w 50 krajach wstrzymano 60 kampanii masowych szczepień, tym samym narażając życie około 228 milionów ludzi - głównie dzieci. Ponad połowa tych państw znajduje się w Afryce, co wskazuje na utrzymujące się nierówności w dostępie do szczepień.

Szczepionki pomogą nam zakończyć pandemię COVID-19 tylko wtedy, gdy zapewnimy do nich sprawiedliwy dostęp dla wszystkich krajów i zbudujemy solidne systemy ich dystrybucji. Jeśli chcemy uniknąć epidemii innych chorób takich jak odra, żółta gorączka czy błonica, musimy zapewnić rutynowe szczepienia w każdym kraju na świecie, powiedział dr Tedros Adhanom Ghebreyesus, Dyrektor Generalny WHO.

Pandemia może zniweczyć dwie dekady postępu w rutynowym szczepieniu dzieci. Musimy zrobić wszystko, aby szczepienia dzieci przeciwko najgroźniejszym chorobom zakaźnym były priorytetem, mówi Dr Seth Berkley, Dyrektor Generalny Gavi, Vaccine Alliance.

Odra znów groźna 

W wielu krajach szczepienia przeciwko odrze zostały przesunięte o ponad rok. To bardzo niebezpieczna sytuacja. Odra jest jedną z najbardziej zakaźnych chorób, która może skutkować epidemią wszędzie tam, gdzie ludzie są niezaszczepieni. Doniesienia o wzroście zachorowań na odrę w Kongo, Pakistanie i Jemenie potwierdzają tezę o dramatycznych skutkach przerw w kampaniach szczepień. 

W Polsce również drastycznie spada liczba szczepień, zwłaszcza przeciwko odrze. Coraz więcej rodziców nie szczepi swoich dzieci. W ciągu ostatnich 10 lat liczba takich przypadków w Polsce wzrosła blisko czternastokrotnie. Doprowadziło to już do utraty odporności populacyjnej na odrę. Sytuacja jest na tyle poważna, że o podjęcie zdecydowanych działań zaapelował niedawno do Ministra Zdrowia UNICEF Polska: unicef.pl/apel-szczepienia

Jeszcze przed pandemią COVID-19, ponad 20 milionów dzieci na świecie nie otrzymało rutynowych szczepień. Pandemia tylko pogorszyła już i tak złą sytuację. Teraz musimy nadrobić zaległości w szczepieniu dzieci przeciwko odrze, polio i innym chorobom. Nie mamy czasu do stracenia, powiedziała Henrietta Fore, Dyrektor Generalna UNICEF.

Według nowej globalnej strategii, szczepienia mają uratować ponad 50 milionów ludzkich istnień.

UNICEF Polska: Trwa Światowy Tydzień Szczepień

© UNICEF/Andrade

WHO, UNICEF i Gavi zainaugurowały dziś Agendę Szczepień 2030 („Immunization Agenda 2030”). Celem Agendy jest wsparcie kampanii rutynowych szczepień po pandemii COVID-19 i wyznaczenie nowej globalnej strategii. 
Agenda koncentruje się na szczepieniach przyjmowanych zarówno w dzieciństwie, okresie dojrzewania, jaki i w wieku dorosłym. Jeśli zostanie w pełni wdrożona, może zapobiec ok. 50 milionom zgonów, głównie w krajach najuboższych.

Cele, które według Agendy Szczepień mają być osiągnięte do 2030 r. obejmują:

  • zapewnienie 90% wyszczepialności dzieci i młodzieży (szczepienia na choroby takie jak błonica, tężec, krztusiec, odra, HPV i pneumokoki);
  • zmniejszenie o połowę liczby dzieci na świecie, które nie otrzymują żadnej szczepionki;
  • wprowadzenie szczepionek, które do tej pory nie były dostępne w wielu krajach, np. przeciwko COVID-19, rotawirusom czy wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV).

Światowy Tydzień Szczepień przypada co roku w ostatnim tygodniu kwietnia. Celem obchodów jest podkreślenie korzyści płynących z ratujących życie szczepień.

Zobacz również

Dołącz do naszego Zespołu w UNICEF Polska - Wsparcie Działu Obsługi Darczyńców

Wsparcie Działu Obsługi Darczyńców

Dołącz do naszego Zespołu w UNICEF Polska - Wsparcie Działu Obsługi Darczyńców

Więcej
Raport Roczny UNICEF Polska. Sprawdź, jak działaliśmy w 2023 roku

Raport Roczny 2023 UNICEF Polska

Pomimo rosnących wyzwań dzięki ogromnemu wsparciu i zaangażowaniu Darczyńców docieraliśmy wszędzie tam, gdzie najmłodsi najbardziej nas potrzebowali. Efekty naszej pracy oraz obszary działań podsumowaliśmy w Raporcie Rocznym 2023 UNICEF Polska.

Więcej
10 faktów o wodzie, które warto znać

10 faktów o wodzie, które warto znać

Woda odgrywa bardzo ważną rolę w naszym życiu. Szczególnie wrażliwe na jej brak są dzieci, które coraz częściej nie mają do niej dostępu. Bez wody nie da się przeżyć. Potrzebujemy nie tylko jej źródeł, ale także tego, aby były one bezpieczne i sprawdzone.

Więcej