Skutki pandemii mogą zaprzepaścić postęp w ograniczaniu liczby zgonów wśród dzieci

Ten tekst przeczytasz w 3 minuty.
UNICEF Polska - Skutki pandemii

© UNICEF/Poveda

W 2019 r. liczba zgonów wśród dzieci poniżej 5. roku życia była rekordowo niska. Niestety, zakłócenia w opiece medycznej spowodowane przez COVID-19 mogą zagrozić życiu milionów dzieci.

W latach 90. ubiegłego wieku, na całym świecie każdego roku umierało ok. 12,5 mln dzieci poniżej 5. roku życia. W 2019 r. liczba ta osiągnęła najniższy poziom od 30 lat i wyniosła 5,2 mln, informuje UNICEF, WHO, Bank Światowy oraz Departament Spraw Gospodarczych i Społecznych ONZ. Niestety, przerwy w dostępie do usług medycznych od początku pandemii mogą zaprzepaścić dekady postępu.

Kiedy dzieciom odmawia się dostępu do usług medycznych z powodu przeciążenia systemu, a kobiety boją się rodzić w szpitalu z obawy przed infekcją, one również mogą stać się ofiarami COVID-19. Bez pilnych inwestycji w ponowne uruchomienie globalnego systemu zdrowia, miliony dzieci poniżej piątego roku życia, zwłaszcza noworodki, mogą umrzeć, powiedziała Henrietta Fore, Dyrektor Generalna UNICEF.

W ciągu ostatnich 30 lat, opieka medyczna odegrała ogromną rolę w ratowaniu życia milionów dzieci na całym świecie. Przedwczesne rozwiązanie, niska masa urodzeniowa, komplikacje okołoporodowe, sepsa, zapalenie płuc, biegunka i malaria to najczęstsze wyzwania zdrowotne stojące przed najmłodszymi już od pierwszych chwil życia. Dzięki szczepieniom i opiece medycznej na odpowiednim poziomie, nauczyliśmy się zapobiegać wielu chorobom oraz leczyć je.

Obecnie kraje na całym świecie doświadczają zakłóceń w usługach zdrowotnych dla dzieci i matek, takich jak badania kontrolne stanu zdrowia, szczepienia oraz opieka prenatalna i poporodowa. Zakłócenia te są spowodowane ograniczeniem zasobów i ogólnym niepokojem związanym z korzystaniem z usług zdrowotnych w czasie pandemii COVID-19.

Z badania przeprowadzonego przez UNICEF w 77 krajach wynika, że 68% państw zadeklarowało jakąś formę ograniczenia w dostępie dzieci do badań kontrolnych i szczepień. Ponadto, 63% krajów zgłosiło zakłócenia w opiece prenatalnej, a 59% - w opiece poporodowej.

Z kolei z badania WHO przeprowadzonego w 105 krajach wynika, że 52% z nich miało trudności w zapewnieniu opieki medycznej dla chorych dzieci, a 51% - w leczeniu niedożywienia.

Fakt, że dziś więcej dzieci dożywa swoich pierwszych urodzin niż kiedykolwiek wcześniej w historii, jest prawdziwym wyznacznikiem tego, co można osiągnąć, gdy świat stawia w centrum swoich wysiłków zdrowie i dobrostan najmłodszych, powiedział dr Tedros Adhanom Ghebreyesus, Dyrektor Generalny WHO.

Przyczyny zakłóceń w dostępie do opieki medycznej

W oparciu o odpowiedzi z krajów, które wzięły udział w ankietach UNICEF i WHO, najczęściej wymienianymi przyczynami zakłóceń w świadczeniu opieki zdrowotnej były: ograniczenia transportowe, zawieszenie lub zamknięcie usług i placówek medycznych oraz trudności finansowe. Ponadto, wielu rodziców unikało ośrodków zdrowia w obawie przed zakażeniem, a liczba pracowników medycznych zmniejszyła się na skutek braku wystarczającej ilości środków ochrony osobistej, takich jak rękawiczki czy maseczki. Afganistan, Boliwia, Kamerun, Republika Środkowoafrykańska, Libia, Madagaskar, Pakistan, Sudan i Jemen należą do krajów najbardziej dotkniętych zakłóceniami w opiece medycznej.

W 2019 r., siedem powyższych krajów miało wysokie wskaźniki umieralności dzieci, wynoszące ponad 50 zgonów na 1000 żywych urodzeń wśród dzieci poniżej 5. roku życia. W Afganistanie, gdzie w ubiegłym roku 1 na 17 dzieci zmarło przed piątymi urodzinami, Ministerstwo Zdrowia odnotowało w ostatnim czasie znaczny spadek liczby wizyt w placówkach medycznych.

Jeszcze przed pandemią, najbardziej narażone na śmierć były noworodki. W 2019 r. noworodek umierał średnio co 13 sekund. Ponadto, 47% wszystkich zgonów dzieci poniżej 5.vroku życia miało miejsce w okresie noworodkowym. Przy poważnych zakłóceniach w świadczeniu podstawowych usług zdrowotnych, noworodki mogą być znacznie bardziej narażone na śmierć.

Te raporty i ankiety podkreślają potrzebę podjęcia pilnych działań w celu przywrócenia opieki okołoporodowej na odpowiednim poziomie, w tym pracy wykwalifikowanych pracowników ochrony zdrowia, którzy zajmą się matką i dzieckiem po narodzinach. Ważna jest również praca z rodzicami, aby złagodzić ich lęk i strach.

Zobacz również

W 2023 roku głodu doświadczyło 733 mln osób

W 2023 roku głodu doświadczyło 733 mln osób

Pogłębiające się globalne kryzysy przyczyniają się do utrzymującego się trzeci rok z rzędu wysokiego poziomu niedożywienia. W 2023 r. głodu doświadczyła co 11 osoba na świecie i co 5 w Afryce – wynika z najnowszego raportu o stanie bezpieczeństwa żywnościowego i żywienia na świecie (SOFI), opublikowanego przez pięć wyspecjalizowanych agend Organizacji Narodów Zjednoczonych.

Więcej
Jak rozmawiać z dzieckiem o zmianie klimatu

Jak rozmawiać z dzieckiem o zmianie klimatu

Rozmowa o zmianie klimatu z dzieckiem może być trudna dla wielu rodziców. To naturalne, że chcemy chronić dzieci przed stresem i zmartwieniami. Jednak jest ona niezbędna, aby nasze pociechy nie czerpały informacji z niepewnych źródeł.

Więcej
Śmiercionośny atak na Ukrainę

Śmiercionośny atak na Ukrainę

Podczas śmiercionośnego ataku rakietowego na Ukrainę zginęło lub zostało rannych co najmniej 150 osób. Poważnym uszkodzeniom uległ szpital dziecięcy Okhmatdyt w Kijowie - największy w kraju ośrodek medyczny dla najmłodszych. 

Więcej