Sprawozdanie z postępu działań interwencyjnych Biura UNICEF ds. Reagowania Kryzysowego w Polsce

Ten tekst przeczytasz w 1 minutę.
Sprawozdanie z postępu działań interwencyjnych Biura UNICEF ds. Reagowania Kryzysowego w Polsce

© UNICEF

Od pierwszych dni wojny w Ukrainie UNICEF działa na rzecz dzieci. Po ponad 8 miesiącach od wybuchu wojny i w obliczu nadchodzącej zimy, Biuro UNICEF ds. Reagowania Kryzysowego w Polsce opublikowało sprawozdanie ze swojej dotychczasowej działalności. 

Wojna w Ukrainie doprowadziła do relokacji rodzin z prędkością i na skalę niespotykaną od czasów II wojny światowej. Na dzień 30 września w całej Europie odnotowano ponad 7,5 miliona uchodźców z Ukrainy, z czego 4,2 miliona zarejestrowało się w ramach ochrony tymczasowej lub podobnych krajowych programów osłonowych. Polska przyjęła ogromną większość kobiet i dzieci poszukujących ochrony tymczasowej, z których dotychczas 1,4 miliona zarejestrowało się jej ramach (uzyskując numer PESEL), ale bliższą prawdy jest szacowana liczba uchodźców na poziomie ponad 2 milionów osób.

Sprawozdanie podsumowuje działania interwencyjne w okresie od marca do października 2022 roku w następujących obszarach:

  • Wsparcia noworodków
  • Wsparcia wczesnego rozwoju dziecka
  • Wsparcia dzieci w wieku szkolnym
  • Wsparcia młodzieży 
  • Zdrowia
  • Zdrowia psychicznego
  • Ochrony
  • Zmian społecznych i behawioralnych

Link do raportu: Sprawozdanie z postępu działań interwencyjnych Biura UNICEF ds. Reagowania Kryzysowego w Polsce

Zobacz również

Rok działalności UNICEF na świecie

Rok działalności UNICEF na świecie

Wielopłaszczyznowy kryzys obserwowany na całym świecie powoduje, że w minionym roku liczba osób wymagających pomocy humanitarnej wzrosła do ok. 274 mln. UNICEF nie ustaje w staraniach o poprawę sytuacji dzieci wszędzie tam, gdzie jest to niezbędne. 

Więcej
Na całym świecie matki cierpią z powodu niedożywienia

Na całym świecie matki cierpią z powodu niedożywienia

Globalnie ponad miliard nastolatek i kobiet cierpi z powodu niedożywienia (w tym niedowagi i niskiego wzrostu), niedoborów podstawowych mikroelementów oraz anemii, co ma katastrofalne skutki dla ich życia i samopoczucia. Epicentrum kryzysu żywieniowego stanowią Azja Południowa i Afryka Subsaharyjska.

Więcej
5 sposobów, jak dbać o siebie i innych w świecie online

5 sposobów, jak dbać o siebie i innych w świecie online

Media społecznościowe mają wiele zalet, ale mogą też przyczynić się do odczuwania negatywnych emocji. Stres, zazdrość, samotność, niska samoocena – to tylko niektóre z nich.

Więcej