Sprawozdanie z postępu działań interwencyjnych Biura UNICEF ds. Reagowania Kryzysowego w Polsce

Ten tekst przeczytasz w 1 minutę.
Sprawozdanie z postępu działań interwencyjnych Biura UNICEF ds. Reagowania Kryzysowego w Polsce

© UNICEF

Od pierwszych dni wojny w Ukrainie UNICEF działa na rzecz dzieci. Po ponad 8 miesiącach od wybuchu wojny i w obliczu nadchodzącej zimy, Biuro UNICEF ds. Reagowania Kryzysowego w Polsce opublikowało sprawozdanie ze swojej dotychczasowej działalności. 

Wojna w Ukrainie doprowadziła do relokacji rodzin z prędkością i na skalę niespotykaną od czasów II wojny światowej. Na dzień 30 września w całej Europie odnotowano ponad 7,5 miliona uchodźców z Ukrainy, z czego 4,2 miliona zarejestrowało się w ramach ochrony tymczasowej lub podobnych krajowych programów osłonowych. Polska przyjęła ogromną większość kobiet i dzieci poszukujących ochrony tymczasowej, z których dotychczas 1,4 miliona zarejestrowało się jej ramach (uzyskując numer PESEL), ale bliższą prawdy jest szacowana liczba uchodźców na poziomie ponad 2 milionów osób.

Sprawozdanie podsumowuje działania interwencyjne w okresie od marca do października 2022 roku w następujących obszarach:

  • Wsparcia noworodków
  • Wsparcia wczesnego rozwoju dziecka
  • Wsparcia dzieci w wieku szkolnym
  • Wsparcia młodzieży 
  • Zdrowia
  • Zdrowia psychicznego
  • Ochrony
  • Zmian społecznych i behawioralnych

Link do raportu: Sprawozdanie z postępu działań interwencyjnych Biura UNICEF ds. Reagowania Kryzysowego w Polsce

Zobacz również

Jak zmiany klimatyczne wpływają na dzieci?

Jak zmiany klimatyczne wpływają na dzieci?

Kryzys klimatyczny nie tylko zmienia planetę, ale także dzieci. Wpływa na ich zdrowie i rozwój. Uprzywilejowane położenie geograficzne nie chroni przed zmianami klimatu - również w krajach rozwiniętych skutki kryzysu klimatycznego są odczuwalne. 

Więcej
UNICEF szczepi przeciwko malarii w Kamerunie

UNICEF szczepi przeciwko malarii w Kamerunie

Po programie pilotażowym w trzech afrykańskich krajach, ponad 330 tys. dawek zatwierdzonej przez WHO szczepionki dotarło do Kamerunu. 

Więcej
Każde dziecko powinno znać swoje prawa

Każde dziecko powinno znać swoje prawa

Wraz z Teatrem Muzycznym ROMA przygotowaliśmy dwa filmy edukacyjne dla najmłodszych, ale także dla dorosłych, ponieważ to właśnie my - dorośli jesteśmy odpowiedzialni za to, aby prawa dziecka były przestrzegane, a dzieci były ich świadome.

Więcej