Sprawozdanie z postępu działań interwencyjnych Biura UNICEF ds. Reagowania Kryzysowego w Polsce

Ten tekst przeczytasz w 1 minutę.
Sprawozdanie z postępu działań interwencyjnych Biura UNICEF ds. Reagowania Kryzysowego w Polsce

© UNICEF

Od pierwszych dni wojny w Ukrainie UNICEF działa na rzecz dzieci. Po ponad 8 miesiącach od wybuchu wojny i w obliczu nadchodzącej zimy, Biuro UNICEF ds. Reagowania Kryzysowego w Polsce opublikowało sprawozdanie ze swojej dotychczasowej działalności. 

Wojna w Ukrainie doprowadziła do relokacji rodzin z prędkością i na skalę niespotykaną od czasów II wojny światowej. Na dzień 30 września w całej Europie odnotowano ponad 7,5 miliona uchodźców z Ukrainy, z czego 4,2 miliona zarejestrowało się w ramach ochrony tymczasowej lub podobnych krajowych programów osłonowych. Polska przyjęła ogromną większość kobiet i dzieci poszukujących ochrony tymczasowej, z których dotychczas 1,4 miliona zarejestrowało się jej ramach (uzyskując numer PESEL), ale bliższą prawdy jest szacowana liczba uchodźców na poziomie ponad 2 milionów osób.

Sprawozdanie podsumowuje działania interwencyjne w okresie od marca do października 2022 roku w następujących obszarach:

  • Wsparcia noworodków
  • Wsparcia wczesnego rozwoju dziecka
  • Wsparcia dzieci w wieku szkolnym
  • Wsparcia młodzieży 
  • Zdrowia
  • Zdrowia psychicznego
  • Ochrony
  • Zmian społecznych i behawioralnych

Link do raportu: Sprawozdanie z postępu działań interwencyjnych Biura UNICEF ds. Reagowania Kryzysowego w Polsce

Zobacz również

3 choroby, które nadal zagrażają dzieciom

3 choroby, które nadal zagrażają dzieciom

Szczepionki są jednym z największych osiągnięć w dziedzinie medycyny. Za ich pomocą możemy chronić dzieci m.in. przed cholerą, malarią i polio. Dzięki szczepieniom najmłodsi mogą dorastać w zdrowiu i prawidłowo się rozwijać. Mimo to po raz pierwszy od 30 lat jesteśmy świadkami największego trwałego spadku wyszczepialności wśród dzieci.

Więcej
Jak radzić sobie z lękiem separacyjnym u dziecka?

Jak radzić sobie z lękiem separacyjnym u dziecka?

Rozłąki z dzieckiem mogą być bolesne zarówno dla dziecka, jak i rodzica. Czasami jednak rozstanie może wywoływać u dziecka niepokój i uczucie zmartwienia. 

Więcej
Jak rozmawiać z dziećmi o mowie nienawiści

Jak rozmawiać z dziećmi o mowie nienawiści

Mowa nienawiści ma długą historię, ale rozwój internetu przyczynił się do tego, jak duży może mieć ona zasięg. Czy to osobiście, czy w przestrzeni online, prawie wszystkie dzieci i młodzież zetkną się kiedyś z mową nienawiści. Warto, abyś jako rodzic porozmawiał z dzieckiem o mowie nienawiści, aby pomóc mu ją rozpoznać i uświadomić go, co może zrobić, gdy się z nią zetknie.

Więcej