Stanowisko UNICEF wobec decyzji Unii Europejskiej dotyczącej kryzysu związanego z uchodźcami i migrantami

Ten tekst przeczytasz w 1 minutę.
UNI196241

UNICEF z zadowoleniem przyjmuje decyzję Unii Europejskiej o stawianiu najlepszego interesu dzieci na pierwszym miejscu przy podejmowaniu decyzji o ich relokacji w obrębie państw Unii Europejskiej. Ochrona i opieka zdrowotna dzieci powinny być zawsze priorytetem.

Cieszymy się, że zwrócono szczególną uwagę na potrzeby dzieci uchodźców i migrantów oraz apelujemy o zwiększenie wysiłków w zapewnieniu opieki i wsparcia dzieciom, które po długiej podróży są wyczerpane i zdezorientowane.

UNICEF przypomina, że prawa dzieci i poszanowanie ich godności powinny być w pełni respektowane.

Wsparciem i ochroną powinny być objęte szczególnie dzieci podróżujące samodzielnie bądź rozdzielone z rodzicami. Dzieci nie powinny być kryminalizowane tylko z tego powodu, że są uchodźcami lub migrantami.

W tym roku dzieci stanowią około jednej czwartej osób szukających azylu w Europie. Powinny zostać podjęte wszelkie wysiłki na rzecz ochrony i zabezpieczenia praw dzieci uchodźców i migrantów – nie tylko w momencie, kiedy docierają do Europy, ale także w krajach, z których pochodzą - zwłaszcza w Syrii i państwach ościennych, gdzie około 2 milionów dzieci musiało opuścić swoje domy.

Zobacz również

Zawieszenie broni w Strefie Gazy

Zawieszenie broni w Strefie Gazy

Zawieszenie broni w Strefie Gazy to długo oczekiwane rozwiązanie dla dzieci i rodzin, które przez ponad rok znosiły bombardowania i niedostatki, a także dla zakładników w Gazie oraz ich rodzin w Izraelu, którzy również wiele wycierpieli.

Więcej
Nowy rok nie przyniósł zmiany dzieciom w Strefie Gazy

Nowy rok nie przyniósł zmiany dzieciom w Strefie Gazy

W pierwszym tygodniu 2025 roku w Strefie Gazy zginęło co najmniej 74 dzieci, które zostały zabite podczas nocnych ataków w Gazie i Khan Younis, a także na południu, w Al Mawasi – w strefie wskazanej jako „bezpieczna”.

Więcej
5 miejsc, gdzie w 2025 r. potrzeby dzieci będą największe

5 miejsc, gdzie w 2025 r. potrzeby dzieci będą największe

Skala potrzeb humanitarnych dzieci osiągnęła historyczne maksimum. Szacujemy, że ponad 210 mln dzieci w 146 krajach i terytoriach będzie potrzebować pomocy humanitarnej w 2025 roku, m.in. w Afganistanie, Sudanie, Demokratycznej Republice Konga, Strefie Gazy i Libanie, gdzie potrzeby są największe.

Więcej