Styczeń tragiczny dla dzieci na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty.
UN069963

Oświadczenie Geerta Cappelaere, Dyrektora Regionalnego UNICEF na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej

Amman, 5 lutego 2018 r. – Dla dzieci na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej styczeń był miesiącem tragicznym. Konflikt i przemoc po raz kolejny odebrały im zdrowie i życie. Dzieci były zabijane, ginęły na skutek samobójczych ataków lub zamarzały uciekając przed wojną.

Jest niedopuszczalne, aby każdego dnia najmłodsi byli zabijani i kaleczeni. Tylko w styczniu, co najmniej 83 dzieci zginęło na skutek eskalacji przemocy w Iraku, Libii, Palestynie, Syrii i Jemenie. Te dzieci zapłaciły najwyższą cenę za wojny, za które nie ponoszą absolutnie żadnej odpowiedzialności. To dzieci. Dzieci! Ich życie zostało przerwane, a rodziny pogrążyły się w smutku.

Wkrótce minie 7 lat wojny w Syrii. Intensyfikacja walk w tym kraju doprowadziła do śmierci 59 dzieci w ciągu ostatnich 4 tygodni.

W Jemenie, Organizacja Narodów Zjednoczonych potwierdziła śmierć 16 dzieci. Najmłodsi zginęli na skutek ataków przeprowadzonych na terenie całego kraju. Każdego dnia UNICEF otrzymuje doniesienia o zabitych i rannych dzieciach.

W Bengazi, we wschodniej Libii 3 dzieci zginęło na skutek zamachu samobójczego. Z kolei czworo innych dzieci bawiło się obok niewybuchu. Ładunek eksplodował. Troje z nich zginęło na miejscu, a czwarte walczy o życie. 

W Mosulu dziecko zginęło w domu, w którym była mina-pułapka. W Palestynie chłopiec został postrzelony w wiosce obok Ramallah.

W czasie burzy śnieżnej w Libanie, 16 uchodźców, w tym 4 dzieci, zamarzło, kiedy próbowali uciec przed wojną w sąsiedniej Syrii. Wiele dzieci było hospitalizowanych z powodu odmrożeń.

Miliony dzieci na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej zostały okradzione z dzieciństwa, okaleczone na całe życie, wykorzystywane, aresztowane i przetrzymywane. Najmłodsi przeżyli traumę, uniemożliwiono im chodzenie do szkoły i dostęp do opieki medycznej, a nawet odmówiono prawa do zabawy.

Dzieci zostały uciszone, ale ich głosy nadal będą słyszane. Ich przesłanie jest naszym przesłaniem. Zgodnie z prawem konfliktów zbrojnych, ochrona dzieci jest najważniejsza w każdych okolicznościach. Łamanie tego prawa jest najbardziej odrażającą zbrodnią i zagraża przyszłości nie tylko dzieci.

###

Więcej informacji:

30 stycznia UNICEF zaapelował o 3,6 mld dolarów niezbędnych, aby w 2018 r. nieść pomoc humanitarną dla dzieci. To największa kwota, o jaką w swojej historii apeluje organizacja. Środki na pomoc humanitarną przewidzianą dla 27 mln dzieci na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej stanowią ponad połowę apelu, czyli niemal 1,9 mld dolarów. Wsparcie jest przewidziane dla dzieci w Dżibuti, Iraku, Libii, Palestynie, Sudanie, Syrii oraz dla uchodźców syryjskich w Egipcie, Iraku, Jordanii, Libanie i Turcji.

536x228px Banner

Zobacz również

Iga Świątek wspiera działania UNICEF Polska na rzecz zdrowia psychicznego dzieci

Iga Świątek wspiera działania UNICEF Polska na rzecz zdrowia psychicznego dzieci

10 października 2024, z okazji Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego, Iga Świątek ogłosiła wsparcie dla UNICEF Polska, przekazując naszej organizacji 200 tys. złotych na programy wspierające zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży.  

Więcej
Ponad 370 milionów dziewcząt i kobiet na świecie doświadczyło przemocy seksualnej w dzieciństwie

Ponad 370 milionów dziewcząt i kobiet na świecie doświadczyło przemocy seksualnej w dzieciństwie

Przemoc seksualna wobec dzieci to problem globalny, który nie zna granic – geograficznych, kulturowych czy ekonomicznych. Z najnowszych danych UNICEF wynika, że jedna na osiem dziewcząt i kobiet doświadczyła gwałtu lub napaści na tle seksualnym przed ukończeniem 18. roku życia.

Więcej
Konflikt w Libanie – co warto wiedzieć

Konflikt w Libanie – co warto wiedzieć

Warunki humanitarne w Libanie pogarszają się z każdą godziną. W wyniku nasilenia konfliktu potwierdzono śmierć 104 dzieci, a 350 tys. musiało opuścić swoje domy. 

Więcej