Sudan Południowy ratyfikował Konwencję o prawach dziecka

Ten tekst przeczytasz w 1 minutę.
_SEB58512

Dżuba, 5 maja 2015 roku – UNICEF z zadowoleniem przyjął informację o ratyfikacji przez Sudan Południowy Konwencji o prawach dziecka. Tym samym kraj ten został 195. państwem-stroną Konwencji. UNICEF wezwał władze Sudanu Południowego, aby uczyniły prawa dziecka podstawą funkcjonowania tego najmłodszego państwa świata.

Konwencja została uchwalona ponad 25 lat temu przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych. Jest najważniejszym i najbardziej uniwersalnym dokumentem mówiącym o prawach człowieka.

Jonathan Veitch, przedstawiciel UNICEF w Sudanie Południowym, z zadowoleniem przyjął zobowiązanie rządu do przestrzegania zapisów Konwencji. Jednocześnie zastrzegł, że jeśli prawa dzieci wciąż będą naruszane, to przyszłość tego najmłodszego państwa świata jest poważnie zagrożona.

Musimy wykorzystać ten historyczny moment, aby zwrócić uwagę świata na sytuację setek tysięcy dzieci w Sudanie Południowym, które ucierpiały na skutek konfliktu,powiedział Veitch.

Te dzieci walczą o przetrwanie. Są rekrutowane do oddziałów zbrojnych i zmuszane do przerwania nauki. Wszystkie dzieci w Sudanie Południowym mają prawo do ochrony, opieki medycznej, rozwoju, edukacji, a także dostępu do czystej wody i sanitariatów. Wprowadzenie w życie zapisów Konwencji może odmienić życie dzieci w Sudanie Południowym.

Na skutek trwającego 16 miesięcy konfliktu w Sudanie Południowym to właśnie dzieci cierpią najbardziej:

  • 680 dzieci zostało zabitych
  • tylko w tym roku 235 000 dzieci jest narażonych na niedożywienie
  • 400 000 dzieci musiało przerwać edukację
  • 600 000 dzieci wymaga wsparcia psychologicznego
  • ponad 13 000 dzieci było rekrutowanych przez siły zbrojne obu stron konfliktu

UNICEF apeluje o dodatkową pomoc w wysokości 27 mln dolarów. Kwota ta pozwoli na kontynuowanie działań w zakresie ochrony dzieci w Sudanie Południowym.  

Zobacz również

Cholera - zapomniana choroba, czy śmiertelne zagrożenie

Cholera - zapomniana choroba, czy śmiertelne zagrożenie

Epidemie cholery w XIX wieku zdziesiątkowały ludność świata. W 1854 roku, gdy choroba zbierała swoje żniwo w Londynie, John Snow udowodnił, że jej źródłem była jedna z miejskich pomp, a więc skażona woda pochodząca z Tamizy. 

Więcej
Dostęp do czystej wody to prawo każdego dziecka

Dostęp do czystej wody to prawo każdego dziecka

10 krajów Afryki Zachodniej i Środkowej: Benin, Burkina Faso, Kamerun, Czad, Wybrzeże Kości Słoniowej, Gwinea, Mali, Niger, Nigeria i Somalia to obszary dotknięte poważnym zagrożeniem związanym z negatywnym wpływem zmian klimatycznych i brakiem dostępu do bezpiecznych źródeł wody pitnej.

Więcej
W Jemenie ponad 10 mln dzieci potrzebuje wsparcia w zakresie edukacji

W Jemenie ponad 10 mln dzieci potrzebuje wsparcia w zakresie edukacji

Jemen to kraj dotknięty złożonym kryzysem humanitarnym. Od 8 lat trwa tu wojna domowa, która eskalowała na przestrzeni ostatnich dwóch lat. 

Więcej