Susza w Rogu Afryki to katastrofa dla dzieci

Ten tekst przeczytasz w 4 minuty.
Susza w Rogu Afryki to katastrofa dla dzieci

© UNICEF/Fazel

W Somalii, Etiopii i Kenii panuje najgorsza od 40 lat susza. Ponad milion ludzi musiało opuścić swoje domy w poszukiwaniu żywności i wody. Dzieciom brakuje jedzenia, opieki medycznej i edukacji. Jeśli świat nie podejmie natychmiastowych działań, w Rogu Afryki niedługo dojdzie do masowych zgonów dzieci.

Takiej sytuacji w Rogu Afryki nie widzieliśmy od lat. Skutki suszy i wojny na Ukrainie dramatycznie wpływają na zdrowie i życie dzieci w tej części świata. Głównym zagrożeniem dla najmłodszych jest niedożywienie i brak wody. O realiach w Rogu Afryki opowiada Rania Dagash, Zastępca Dyrektora Regionalnego UNICEF ds. Afryki Wschodniej i Południowej.

Obecnie około 386 tysięcy dzieci w Somalii potrzebuje natychmiastowej terapii leczenia ciężkiego ostrego niedożywienia. To o 40 tysięcy więcej niż podczas pamiętnej klęski głodu w tym kraju w 2011 r., mówi Rania Dagash.

W ciągu zaledwie pięciu miesięcy liczba dzieci dotkniętych niedożywieniem zagrażającym ich życiu wzrosła o ponad 15 procent. W Etiopii, Kenii i Somalii 1,7 mln dzieci cierpi głód i potrzebuje natychmiastowej pomocy.

Przez ostatnie dwa lata aż cztery pory deszczowe nie przyniosły spodziewanych rezultatów. Źródła wody wyschły, plony były nieudane, a zwierzęta gospodarskie padły. Prognozy sugerują, że kolejna pora deszczowa od października do grudnia również nie będzie obfita w opady. 

W pierwszym kwartale 2022 roku wszystkie trzy kraje odnotowały większą liczbę niedożywionych dzieci przyjętych na leczenie niż w pierwszych trzech miesiącach ubiegłego roku. W Etiopii liczba niedożywionych dzieci przyjętych do szpitali i ośrodków zdrowia wzrosła o 27 procent, w Somalii o 48 procent, a w Kenii aż o 71 procent.

Wskaźniki zgonów są również niepokojące. Tylko w ciągu pierwszych sześciu miesięcy 2022 r., w najbardziej poszkodowanych obszarach Rogu Afryki, trzy razy więcej dzieci zmarło z powodu ciężkiego ostrego niedożywienia niż w całym zeszłym roku, alarmuje Rania Dagash.

Alarmujący jest również brak wody. Od lutego do maja br. podwoiła się liczba gospodarstw domowych pozbawionych bezpiecznego źródła wody – z 5,6 mln do 10,5 mln.

Wojna na Ukrainie, a głód w Rogu Afryki

Wojna na Ukrainie bardzo dotkliwie odcisnęła piętno na dzieciach w Rogu Afryki. Somalia do tej pory importowała aż 92 procent pszenicy z Rosji i Ukrainy. Niestety transport zbóż jest teraz zablokowany. Wojna nakręca globalną spiralę cen żywności i paliw, co oznacza, że wiele osób w Etiopii, Kenii i Somalii nie stać już na zakup podstawowych artykułów spożywczych, które są niezbędne do przetrwania.

Wzrost cen produktów dotyka i nas. Szacujemy, że koszt ratującej życie żywności terapeutycznej, którą UNICEF stosuje w leczeniu dzieci dotkniętych ciężkim ostrym niedożywieniem, wzrośnie o 16 procent w ciągu najbliższych sześciu miesięcy. To oznacza, że tylko na działania w Rogu Afryki UNICEF będzie potrzebował o 12 milionów dolarów więcej niż przewidywał, mówi Rania Dagash.

Dzieci w Somalii żyją na pierwszej linii frontu walki ze skutkami zmian klimatu. Nie możemy czekać na samoistne zakończenie suszy. Musimy działać tu i teraz, inaczej w tej części świata setki tysięcy najmłodszych stracą zdrowie i życie. Konieczne jest także wdrożenie długofalowych planów działania, które będą wspierać społeczności w obliczu kolejnych kryzysów.

Obawiam się niestety, że najgorsze jeszcze przed nami

Wróciłam właśnie z Somalii. W ośrodku zdrowia w przygranicznym mieście Dollow poznałem Ismayel i jej rocznych bliźniaków – Salmana i Libaana. Ismayel jest w ciąży, ale dramatyczne skutki suszy zmusiły ją do pokonania pieszo 120 km do najbliższego szpitala, gdzie jej niedożywione dzieci otrzymały wsparcie. Wielu najmłodszych nie da rady pokonać tak długiego dystansu. Słyszałam o dzieciach chowanych przez rodziców na poboczach dróg, którymi zmierzają w poszukiwaniu pomocy. Są w desperacji. Obawiam się niestety, że najgorsze jeszcze przed nami, mówi ze smutkiem Rania Dagash.

Każdy może wesprzeć dzieci w Rogu Afryki przekazując darowiznę UNICEF Polska: https://unicef.pl/rog-afryki.

Zobacz również

Miesiąc rodzicielstwa. Proste i skuteczne sposoby na zarządzanie stresem

Miesiąc rodzicielstwa. Proste i skuteczne sposoby na zarządzanie stresem

Bycie rodzicem to istny rollercoaster uczuć - od radości i miłości, przez złość, aż do obojętności. Wychowywaniu towarzyszy także stres związany z ciągłym niedoczasem, godzeniem życia zawodowego z rodzinnym, a także troską o małe pociechy. Jest on jednak nieodłącznym elementem życia i naturalną reakcją organizmu.

Więcej
Rok działalności UNICEF na świecie

Rok działalności UNICEF na świecie

Wielopłaszczyznowy kryzys obserwowany na całym świecie powoduje, że w minionym roku liczba osób wymagających pomocy humanitarnej wzrosła do ok. 274 mln. UNICEF nie ustaje w staraniach o poprawę sytuacji dzieci wszędzie tam, gdzie jest to niezbędne. 

Więcej
Na całym świecie matki cierpią z powodu niedożywienia

Na całym świecie matki cierpią z powodu niedożywienia

Globalnie ponad miliard nastolatek i kobiet cierpi z powodu niedożywienia (w tym niedowagi i niskiego wzrostu), niedoborów podstawowych mikroelementów oraz anemii, co ma katastrofalne skutki dla ich życia i samopoczucia. Epicentrum kryzysu żywieniowego stanowią Azja Południowa i Afryka Subsaharyjska.

Więcej