Światowy Dzień Mycia Rąk: Moc jest w Twoich rękach!

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty.
Dzień Mycia Rąk

Każdego dnia 1,4 tys. dzieci poniżej piątego roku życia umiera na skutek chorób biegunkowych spowodowanych brakiem dostępu do czystej wody, urządzeń sanitarnych i nieprzestrzeganiem podstawowych zasad higieny. To najnowsze dane, które podał UNICEF z okazji 6. Światowego Dnia Mycia Rąk.

Z danych UNICEF wynika, że biegunka jest nadal drugą, najczęstszą przyczyną śmierci dzieci poniżej piątego roku życia. Każdego roku umiera na nią 600 tys. dzieci. Ponad 1,7 mld dzieci dotkniętych tą chorobą boryka się z problemami zahamowania wzrostu (niska waga ciała w stosunku do wieku, opóźnienia w rozwoju dziecka).

UNICEF przypomina, że jedną z najprostszych i najtańszych metod ograniczenia liczby zachorowań jest mycie rąk za pomocą mydła. Organizowane na całym świecie wydarzenia związane ze Światowym Dniem Mycia Rąk pomagają promować tę prostą czynność i uświadamiać kluczową rolę, jaką odgrywa ona w ochronie zdrowia i życia dzieci.

Z okazji Światowego Dnia Mycia Rąk na całym świecie odbędą się specjalne obchody - pokazy i warsztaty mycia rąk, w których będzie uczestniczyć:

  • 5 mln dzieci w Etiopii
  • 1,4 mln dzieci z 3300 szkół w Jemenie
  • 1 tys. dzieci w Wietnamie
  • 450 szkół podstawowych w Sierra Leone
  • 424 szkoły podstawowe w Mali
  • 200 szkół w 50. wspólnotach w Gambii
  • 12 miast w Indonezji
  • 22 placówki oświatowe w kilku gminach w Boliwii. 

Mycie rąk mydłem to bardzo prosta czynność, która jest jednym z najbardziej skutecznych sposobów ratowania życia dzieci – mówi Sanjay Wijesekera z UNICEF. Mycie rąk przed jedzeniem i po wizycie w toalecie drastycznie ogranicza rozprzestrzenianie się chorób biegunkowych. Prosty sposób, który ma pozytywny wpływ na zdrowie i samopoczucie nie tylko dzieci, ale całego społeczeństwa.

Każdy z nas, każda matka, każde dziecko, każdy nauczyciel i każdy członek danej społeczności myjąc ręce wodą z mydłem może pomóc w budowie zdrowego społeczeństwa. Jeśli wiedziałbyś, jak uczynić świat lepszym, to z pewnością byś to zrobił. Okazuje się, że każdy z nas ma taką możliwość – po prostu trzeba myć ręce wodą, dodać mydło, spienić i spłukać czystą wodą - mówi Sanjay Wijesekera z UNICEF.

Obchodzony 15 października Światowy Dzień Mycia Rąk został ustanowiony przez ONZ w 2008 roku, aby podkreślić ogromne znaczenia mycia rąk wodą i mydłem. To jedna z najbardziej efektywnych i dostępnych metod profilaktyki zdrowotnej. Tegoroczne hasło przewodnie Światowego Dnia Mycia Rąk brzmi: „Moc jest w Twoich rękach”. Każdy z nas ma prawo do tworzenia zdrowego społeczeństwa poprzez mycie rąk wodą z mydłem.

Więcej informacji o Światowym Dniu Mycia Rąk: www.globalhandwashingday.org

Zobacz również

Cholera - zapomniana choroba, czy śmiertelne zagrożenie

Cholera - zapomniana choroba, czy śmiertelne zagrożenie

Epidemie cholery w XIX wieku zdziesiątkowały ludność świata. W 1854 roku, gdy choroba zbierała swoje żniwo w Londynie, John Snow udowodnił, że jej źródłem była jedna z miejskich pomp, a więc skażona woda pochodząca z Tamizy. 

Więcej
Dostęp do czystej wody to prawo każdego dziecka

Dostęp do czystej wody to prawo każdego dziecka

10 krajów Afryki Zachodniej i Środkowej: Benin, Burkina Faso, Kamerun, Czad, Wybrzeże Kości Słoniowej, Gwinea, Mali, Niger, Nigeria i Somalia to obszary dotknięte poważnym zagrożeniem związanym z negatywnym wpływem zmian klimatycznych i brakiem dostępu do bezpiecznych źródeł wody pitnej.

Więcej
W Jemenie ponad 10 mln dzieci potrzebuje wsparcia w zakresie edukacji

W Jemenie ponad 10 mln dzieci potrzebuje wsparcia w zakresie edukacji

Jemen to kraj dotknięty złożonym kryzysem humanitarnym. Od 8 lat trwa tu wojna domowa, która eskalowała na przestrzeni ostatnich dwóch lat. 

Więcej