Światowy Dzień Pomocy Humanitarnej

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty.
UNI169167

Obszary ogarnięte wojną, strefy kryzysów humanitarnych i klęsk żywiołowych – wszędzie tam pracownicy humanitarni z narażeniem zdrowia i życia niosą pomoc potrzebującym. W Światowym Dniu Pomocy Humanitarnej (19 sierpnia) oddajemy hołd tym, którzy niosąc pomoc stracili życie oraz tym, którzy pomimo dużego ryzyka, nadal towarzyszą poszkodowanym dzieciom w najniebezpieczniejszych miejscach na świecie.

W 2014 r. na skutek 310 incydentów zostało poszkodowanych 382 pracowników UNICEF.

W ubiegłym roku pracownicy humanitarni ginęli m.in.

  • w Sudanie Południowym zaatakowani przez grupy zbrojne w trakcie niesienia pomocy niedożywionym dzieciom
  • w Strefie Gazy, gdzie stracili życie na skutek ostrzału niosąc pomoc chorym, rannym i umierającym
  • w Sierra Leone, Liberii i Gwinei, gdzie ratując życie ludzi dotkniętych ebolą – sami padli ofiarą zabójczego wirusa

To tylko wybrane przypadki, których w ciągu roku jest o wiele więcej. Śmierć tych osób jest stratą dla całej społeczności humanitarnej.

UNICEF apeluje o zapewnienie ochrony tam, gdzie tylko jest to możliwe. Ochroną powinny być objęte dzieci, które najbardziej cierpią w czasie katastrofy humanitarnej oraz ci, którzy niosą im pomoc z narażeniem własnego zdrowia i życia.

Światowy Dzień Pomocy Humanitarnej powinien być inspiracją do podjęcia działań na rzecz wyrażenia solidarnego sprzeciwu wobec konfliktów, tortur, głodu, chorób i cierpienia. Możemy to osiągnąć poprzez budowanie poczucia odpowiedzialności i społeczności globalnej. Ten dzień jest też okazją do zaangażowania się i pomocy tym, którzy jej najbardziej potrzebują.

W 2008 r. Zgromadzenie Ogólne ONZ ustanowiło 19 sierpnia Światowym Dniem Pomocy Humanitarnej. 19 sierpnia jest to dzień, w którym w 2003 r. przeprowadzono zamach terrorystyczny na siedzibę ONZ w Bagdadzie. Na skutek zamachu zginęło wówczas 22 pracowników humanitarnych. Światowy Dzień Pomocy Humanitarnej jest to dzień, w którym oddajemy hołd wszystkim ludziom dotkniętym przez kryzysy humanitarne oraz tym, którzy z narażeniem życia niosą im pomoc.

Zobacz również

Jak rozmawiać z dzieckiem o zmianie klimatu

Jak rozmawiać z dzieckiem o zmianie klimatu

Rozmowa o zmianie klimatu z dzieckiem może być trudna dla wielu rodziców. To naturalne, że chcemy chronić dzieci przed stresem i zmartwieniami. Jednak jest ona niezbędna, aby nasze pociechy nie czerpały informacji z niepewnych źródeł.

Więcej
Śmiercionośny atak na Ukrainę

Śmiercionośny atak na Ukrainę

Podczas śmiercionośnego ataku rakietowego na Ukrainę zginęło lub zostało rannych co najmniej 150 osób. Poważnym uszkodzeniom uległ szpital dziecięcy Okhmatdyt w Kijowie - największy w kraju ośrodek medyczny dla najmłodszych. 

Więcej
Zmiana klimatu to coraz więcej dzieci żyjących w ekstremalnych warunkach

Zmiana klimatu to coraz więcej dzieci żyjących w ekstremalnych warunkach

Z powodu zmiany klimatu świat staje się coraz bardziej niebezpiecznym miejscem dla dzieci. Powoduje ona odwrócenie ciężko wypracowanego postępu w zakresie poprawy warunków życia i zdrowia najmłodszych. 

Więcej