Światowy Dzień Pomocy Humanitarnej

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty.
UNI169167

Obszary ogarnięte wojną, strefy kryzysów humanitarnych i klęsk żywiołowych – wszędzie tam pracownicy humanitarni z narażeniem zdrowia i życia niosą pomoc potrzebującym. W Światowym Dniu Pomocy Humanitarnej (19 sierpnia) oddajemy hołd tym, którzy niosąc pomoc stracili życie oraz tym, którzy pomimo dużego ryzyka, nadal towarzyszą poszkodowanym dzieciom w najniebezpieczniejszych miejscach na świecie.

W 2014 r. na skutek 310 incydentów zostało poszkodowanych 382 pracowników UNICEF.

W ubiegłym roku pracownicy humanitarni ginęli m.in.

  • w Sudanie Południowym zaatakowani przez grupy zbrojne w trakcie niesienia pomocy niedożywionym dzieciom
  • w Strefie Gazy, gdzie stracili życie na skutek ostrzału niosąc pomoc chorym, rannym i umierającym
  • w Sierra Leone, Liberii i Gwinei, gdzie ratując życie ludzi dotkniętych ebolą – sami padli ofiarą zabójczego wirusa

To tylko wybrane przypadki, których w ciągu roku jest o wiele więcej. Śmierć tych osób jest stratą dla całej społeczności humanitarnej.

UNICEF apeluje o zapewnienie ochrony tam, gdzie tylko jest to możliwe. Ochroną powinny być objęte dzieci, które najbardziej cierpią w czasie katastrofy humanitarnej oraz ci, którzy niosą im pomoc z narażeniem własnego zdrowia i życia.

Światowy Dzień Pomocy Humanitarnej powinien być inspiracją do podjęcia działań na rzecz wyrażenia solidarnego sprzeciwu wobec konfliktów, tortur, głodu, chorób i cierpienia. Możemy to osiągnąć poprzez budowanie poczucia odpowiedzialności i społeczności globalnej. Ten dzień jest też okazją do zaangażowania się i pomocy tym, którzy jej najbardziej potrzebują.

W 2008 r. Zgromadzenie Ogólne ONZ ustanowiło 19 sierpnia Światowym Dniem Pomocy Humanitarnej. 19 sierpnia jest to dzień, w którym w 2003 r. przeprowadzono zamach terrorystyczny na siedzibę ONZ w Bagdadzie. Na skutek zamachu zginęło wówczas 22 pracowników humanitarnych. Światowy Dzień Pomocy Humanitarnej jest to dzień, w którym oddajemy hołd wszystkim ludziom dotkniętym przez kryzysy humanitarne oraz tym, którzy z narażeniem życia niosą im pomoc.

Zobacz również

Wojna i chłód. Historia rodziny Katii z Ukrainy

Wojna i chłód. Historia rodziny Katii z Ukrainy

Wołczańsk w obwodzie charkowskim był kiedyś przemysłowym miastem. Po sześciu miesiącach walk, toczących się w jego obrębie, leży w gruzach. Według lokalnych władz, 60% budynków zostało całkowicie zniszczonych, a reszta poważnie uszkodzona.

Więcej
CREATON Polska czwarty rok w programie „Przyjaciel UNICEF”

CREATON Polska czwarty rok w programie „Przyjaciel UNICEF”

CREATON Polska sp. z o.o. jako wieloletni partner UNICEF Polska, ponownie przekazuje środki finansowe na rzecz dzieci w trudnych sytuacjach życiowych. 

Więcej
Wykluczenie transportowe utrudnia polskim dzieciom edukację

Wykluczenie transportowe utrudnia polskim dzieciom edukację

44% młodych osób, które wzięły udział w badaniu UNICEF Polska, dotyczącym wykluczenie transportowego, przyznaje, że kierowało się dostępnością transportu publicznego podczas podejmowania decyzji o wyborze szkoły ponadpodstawowej.

Więcej