Obszary ogarnięte wojną, strefy kryzysów humanitarnych i klęsk żywiołowych – wszędzie tam pracownicy humanitarni z narażeniem zdrowia i życia niosą pomoc potrzebującym. W Światowym Dniu Pomocy Humanitarnej (19 sierpnia) oddajemy hołd tym, którzy niosąc pomoc stracili życie oraz tym, którzy pomimo dużego ryzyka, nadal towarzyszą poszkodowanym dzieciom w najniebezpieczniejszych miejscach na świecie.
W 2014 r. na skutek 310 incydentów zostało poszkodowanych 382 pracowników UNICEF.
W ubiegłym roku pracownicy humanitarni ginęli m.in.
- w Sudanie Południowym zaatakowani przez grupy zbrojne w trakcie niesienia pomocy niedożywionym dzieciom
- w Strefie Gazy, gdzie stracili życie na skutek ostrzału niosąc pomoc chorym, rannym i umierającym
- w Sierra Leone, Liberii i Gwinei, gdzie ratując życie ludzi dotkniętych ebolą – sami padli ofiarą zabójczego wirusa
To tylko wybrane przypadki, których w ciągu roku jest o wiele więcej. Śmierć tych osób jest stratą dla całej społeczności humanitarnej.
UNICEF apeluje o zapewnienie ochrony tam, gdzie tylko jest to możliwe. Ochroną powinny być objęte dzieci, które najbardziej cierpią w czasie katastrofy humanitarnej oraz ci, którzy niosą im pomoc z narażeniem własnego zdrowia i życia.
Światowy Dzień Pomocy Humanitarnej powinien być inspiracją do podjęcia działań na rzecz wyrażenia solidarnego sprzeciwu wobec konfliktów, tortur, głodu, chorób i cierpienia. Możemy to osiągnąć poprzez budowanie poczucia odpowiedzialności i społeczności globalnej. Ten dzień jest też okazją do zaangażowania się i pomocy tym, którzy jej najbardziej potrzebują.
W 2008 r. Zgromadzenie Ogólne ONZ ustanowiło 19 sierpnia Światowym Dniem Pomocy Humanitarnej. 19 sierpnia jest to dzień, w którym w 2003 r. przeprowadzono zamach terrorystyczny na siedzibę ONZ w Bagdadzie. Na skutek zamachu zginęło wówczas 22 pracowników humanitarnych. Światowy Dzień Pomocy Humanitarnej jest to dzień, w którym oddajemy hołd wszystkim ludziom dotkniętym przez kryzysy humanitarne oraz tym, którzy z narażeniem życia niosą im pomoc.