Światowy Dzień Wody

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty.
UNI151083

UNICEF w Światowy Dzień Wody: Na świecie co minutę jedno dziecko umiera z powodu braku dostępu do czystej wody i urządzeń sanitarnych.

UNICEF i WHO opublikowały w 2013 roku dane, z których wynika, że 768 mln ludzi na świecie nie ma dostępu do czystej wody. Każdego dnia 1,4 tys. dzieci poniżej piątego roku życia umiera z powodu chorób biegunkowych wywołanych brakiem dostępu do czystej wody oraz odpowiednich warunków sanitarnych i higienicznych.

Z okazji Światowego Dnia Wody, który obchodzony jest 22 marca, UNICEF podkreśla, że brak dostępu do czystej wody w nieproporcjonalnym stopniu dotyka kobiety i dziewczęta. Szacuje się, że 71% ciężaru pozyskiwania czystej wody spoczywa właśnie na nich.

UNICEF i WHO informują, że aż 2/3 populacji, która nie posiada dostępu do bezpiecznych źródeł wody pitnej, żyje w 10 krajach: Chinach (108 mln), Indiach (99 mln), Nigerii (63 mln), Etiopii (43 mln), Indonezji (39 mln), Demokratycznej Republice Konga (37 mln), Bangladeszu (26 mln), Tanzanii (22 mln), Kenii (16 mln) i Pakistanie (16 mln).

Każde dziecko, bez względu na status materialny, ma prawo do życia, zdrowia i bezpiecznej przyszłości. Nie możemy ustawać w działaniach, dopóki nie będziemy mieli pewności, że każda kobieta, mężczyzna i dziecko mają dostęp do czystej wody i do urządzeń sanitarnych. To prawo każdego człowieka - mówi Sanjay Wijesekera, koordynator programu ds. wody, warunków sanitarnych i higieny w UNICEF.

Świat osiągnął Milenijny Cel Rozwoju dotyczący wody pitnej w 2010 roku, kiedy 89% ludności na świecie miało dostęp do ulepszonych źródeł wody pochodzącej z odpowiednio zabezpieczonych studni, wody doprowadzanej rurami i specjalnymi otworami wyposażonymi w pompy. W 2010 roku Zgromadzenie Ogólne ONZ przyjęło rezolucję, w której uznano, że każdy człowiek ma prawo do bezpiecznej, czystej wody zdatnej do picia oraz do urządzeń sanitarnych. Niestety, w dalszym ciągu odmawia się tego prawa najbiedniejszym ludziom na świecie.

Uderzające, a może nawet szokujące jest to, że nawet w krajach o średnich dochodach żyją miliony biednych ludzi, którzy nie mają czystej wody do picia. W swoich działaniach musimy koncentrować się na marginalizowanych i często zapomnianych grupach ludzi, czyli tych, którzy żyją w biednych i trudno dostępnych regionach świata - dodaje Sanjay Wijesekera z UNICEF.

W ponad 100 krajach UNICEF realizuje program o nazwie WASH (Water, Sanitation and Hygiene). Nowe inicjatywy, takie jak efektywne kosztowo wiercenie otworów oraz planowanie bezpieczeństwa wodnego w porozumieniu ze społecznością lokalną, zapewniają dostęp do czystej wody rodzinom mieszkającym w niektórych z najbardziej odizolowanych zakątków świata. UNICEF prowadzi odwierty np. w Pakistanie, dzięki którym w 2012 roku dostęp do czystej wody uzyskało 100 tys. osób. UNICEF wspiera także program „WASH in Schools”, który zapewnił dostęp do urządzeń wodnych, sanitarnych i higienicznych dla milionów dzieci w wieku szkolnym na całym świecie.

Zobacz również

Dołącz do zespołu UNICEF Polska jako Koordynator ds. F2F

Koordynator ds. F2F

UNICEF Polska poszukuje Koordynatora ds. F2F

Więcej
Jak rozbudzić w dziecku miłość do czytania?

Jak rozbudzić w dziecku miłość do czytania?

Czytanie otwiera drzwi do przygód, nauki nowych rzeczy i kształtowania szeregu kluczowych umiejętności językowych, takich jak rozwój mowy czy poszerzanie zasobu słownictwa. Wspólna lektura to też wyjątkowa okazja do nawiązania więzi z dzieckiem i cieszenia się ze swojego towarzystwa. 

Więcej
UNICEF Polska - Edukacja dziewcząt jest ich prawem!

Edukacja dziewcząt jest ich prawem!

Dobrobyt i postęp każdego społeczeństwa zależy od równego traktowania wszystkimi jego członków.

Więcej