Światowy Tydzień Karmienia Piersią

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty.
Światowy Tydzień Karmienia Piersią

© UNICEF/Chikondi

Z okazji Światowego Tygodnia Karmienia Piersią przypadającego w dniach 1-7 sierpnia 2021 r., Henrietta Fore - Dyrektor Generalna UNICEF oraz dr Tedros Adhanom Ghebreyesus - Dyrektor Generalny WHO, opublikowali wspólne oświadczenie.

Na początku tego roku rządy państw, społeczeństwo obywatelskie i sektor prywatny zjednoczyły się, aby zainicjować rok działania na rzecz żywienia. To historyczna okazja do zmiany sposobu, w jaki świat podchodzi do walki z niedożywieniem u dzieci. Karmienie piersią ma kluczowe znaczenie dla realizacji tego celu.

Rozpoczęcie karmienia piersią w ciągu pierwszej godziny po porodzie, a następnie karmienie wyłącznie piersią przez sześć miesięcy i kontynuowanie przez dwa lata (lub dłużej), jest niezwykle istotne w walce ze wszystkimi formami niedożywienia i otyłością. Karmienie piersią działa również jak „pierwsza szczepionka” dla niemowląt, chroniąc je przed wieloma chorobami wieku dziecięcego.

W ciągu ostatnich czterech dekad częstotliwość wyłącznego karmienia piersią zwiększyła się o połowę. Niestety pandemia COVID-19 może zaprzepaścić to osiągnięcie. W wielu krajach pandemia spowodowała zakłócenia w dostępie do usług wspierających karmienie piersią. Wzrosło także ryzyko niedożywienia i braku bezpieczeństwa żywnościowego. Kilka krajów poinformowało, że producenci żywności dla niemowląt w ostatnim czasie jeszcze bardziej reklamowali swoje produkty jako bezpieczną alternatywę dla karmienia piersią. Podsycali tym samym nieuzasadnione obawy, że karmienie piersią może przenosić wirus COVID-19.

Tegoroczny Światowy Tydzień Karmienia Piersią, którego tematem przewodnim jest „Chroń karmienie piersią: wspólna odpowiedzialność”, to czas na ponowne przyjrzenie się zobowiązaniom podjętym na początku tego roku. Priorytetem jest zapewnienie, że:

  • Międzynarodowy Kodeks Marketingu Produktów Zastępujących Mleko Kobiece jest w pełni wdrożony i stosowany przez rządy państw, pracowników medycznych i przemysł;
  • pracownicy medyczni mają dostęp do zasobów i informacji, które pomogą im we wspieraniu matek w karmieniu piersią;
  • pracodawcy zagwarantują kobietom czas i przestrzeń potrzebne do karmienia piersią.

Rządy państw, darczyńcy, społeczeństwo obywatelskie i sektor prywatny mają szansę na zwiększenie swoich wysiłków w walce z niedożywieniem, w tym poprzez ochronę, promowanie i wspieranie karmienia piersią.

Teraz nadszedł czas, aby mierzyć wysoko. Chcemy zapewnić każdemu dziecku dostęp do pożywnej, bezpiecznej i niedrogiej żywności od samego początku oraz wspierać każdą kobietę w karmieniu piersią.

Zobacz również

Wojna i chłód. Historia rodziny Katii z Ukrainy

Wojna i chłód. Historia rodziny Katii z Ukrainy

Wołczańsk w obwodzie charkowskim był kiedyś przemysłowym miastem. Po sześciu miesiącach walk, toczących się w jego obrębie, leży w gruzach. Według lokalnych władz, 60% budynków zostało całkowicie zniszczonych, a reszta poważnie uszkodzona.

Więcej
CREATON Polska czwarty rok w programie „Przyjaciel UNICEF”

CREATON Polska czwarty rok w programie „Przyjaciel UNICEF”

CREATON Polska sp. z o.o. jako wieloletni partner UNICEF Polska, ponownie przekazuje środki finansowe na rzecz dzieci w trudnych sytuacjach życiowych. 

Więcej
Wykluczenie transportowe utrudnia polskim dzieciom edukację

Wykluczenie transportowe utrudnia polskim dzieciom edukację

44% młodych osób, które wzięły udział w badaniu UNICEF Polska, dotyczącym wykluczenie transportowego, przyznaje, że kierowało się dostępnością transportu publicznego podczas podejmowania decyzji o wyborze szkoły ponadpodstawowej.

Więcej