Syria: po 11 latach wojny dzieci zmagają się z cierpieniem fizycznym i psychicznym

Ten tekst przeczytasz w 3 minuty.
Syria: po 11 latach wojny dzieci zmagają się z cierpieniem fizycznym i psychicznym

© UNICEF/Awad

Tylko wczoraj w Aleppo niewybuch zabił trójkę dzieci. Jedenaście lat od rozpoczęcia wojny w Syrii przemoc, przesiedlenia i brak dostępu do podstawowych usług nadal utrudniają życie najmłodszym. 

W ubiegłym roku prawie 900 dzieci w Syrii straciło życie lub zostało rannych. Łączna liczba dzieci zabitych i rannych od początku tego kryzysu zbliża się do 13 000. Miny, niewybuchy i pozostałości wojny były głównymi przyczynami zgonów dzieci w 2021 r. Wielu najmłodszych na skutek obrażeń będzie się zmagać z niepełnosprawnością do końca życia.

Od 2022 r. w Syrii urodziło się niemal pięć milionów dzieci. Nie znają one innej rzeczywistości niż wojna i konflikt. W wielu regionach kraju dzieci nadal żyją w obawie przed przemocą, minami i niewybuchami, powiedział Bo Viktor Nylund, przedstawiciel UNICEF w Syrii. 

Konflikt w Syrii ma też ogromny wpływ na kondycję psychiczną dzieci. W zeszłym roku 1/3 dzieci w Syrii wykazywała oznaki niepokoju psychicznego, w tym smutku, zmęczenia czy kłopotów ze snem.

Choć UNICEF nie dysponuje dokładnymi danymi na temat dzieci z niepełnosprawnościami w Syrii, to oczywiste jest, że są one bardziej narażone na przemoc, nadużycia, głód czy brak edukacji. Brak mobilności i trudności w ucieczce przed skrzywdzeniem dodatkowo potęgują ryzyko przemocy. Ograniczone możliwości zatrudnienia osób dorosłych, gwałtownie rosnące ceny, bezprecedensowy poziom ubóstwa, poważne niedobory podstawowych towarów i usług utrudniają codzienne funkcjonowanie rodzin w Syrii, zwłaszcza tych, w których żyją dzieci z niepełnosprawnościami.

W Syrii i krajach ościennych, które przyjęły ok. 5,8 mln dzieci potrzebujących pomocy, UNICEF wraz z organizacjami partnerskimi niesie wsparcie i pomaga radzić sobie z codziennymi wyzwaniami. Pomoc UNICEF obejmuje wsparcie psychologiczne dzieci i ich opiekunów oraz dostarczanie ratujących życie produktów dla najmłodszych zmagających się z cierpieniem fizycznym i psychicznym. 

 

Syria: po 11 latach wojny dzieci zmagają się z cierpieniem fizycznym i psychicznym

© UNICEF/Bilal

Cieszę się, że znów mogę pójść do szkoły, bawić się z przyjaciółmi i uczyć się, powiedział 12-letni Azzam. Chłopiec stracił nogę i uczęszcza teraz do szkoły wspieranej przez UNICEF. Rodzina Azzama została także objęta programem pomocy finansowej. Program ten pozwala najbardziej potrzebującym rodzinom pokryć wydatki związane z potrzebami dzieci z niepełnosprawnością.

Przed nami długa droga, aby pomóc jeszcze większej liczbie dzieci dotkniętych przez wojnę, aby mogły w pełni rozwinąć swój potencjał, zdobyć wykształcenie i dorastać w poczuciu bezpieczeństwa, powiedział Bo Viktor Nylund.

Więcej informacji

Ponad 14,6 mln Syryjczyków potrzebuje pomocy humanitarnej. Wśród nich 5,3 mln to osoby wewnętrznie przesiedlone.

W 2021 r. UNICEF dotarł z pomocą humanitarną do 11,3 mln osób, w tym 7,3 mln dzieci w Syrii.

UNICEF wraz z organizacjami partnerskimi objął 220 892 dzieci wsparciem psychologicznym poprzez Miejsca Przyjazne Dzieciom i zespoły mobilne.

Informacje na temat min i niewybuchów dotarły do ponad 874 400 dzieci i 176 300 opiekunów.

Program pomocy dzieciom z niepełnosprawnościami, który został zapoczątkowany w 2016 r. objął pomocą 11 639 dzieci w 2021 r.

Zobacz również

Cholera - zapomniana choroba, czy śmiertelne zagrożenie

Cholera - zapomniana choroba, czy śmiertelne zagrożenie

Epidemie cholery w XIX wieku zdziesiątkowały ludność świata. W 1854 roku, gdy choroba zbierała swoje żniwo w Londynie, John Snow udowodnił, że jej źródłem była jedna z miejskich pomp, a więc skażona woda pochodząca z Tamizy. 

Więcej
Dostęp do czystej wody to prawo każdego dziecka

Dostęp do czystej wody to prawo każdego dziecka

10 krajów Afryki Zachodniej i Środkowej: Benin, Burkina Faso, Kamerun, Czad, Wybrzeże Kości Słoniowej, Gwinea, Mali, Niger, Nigeria i Somalia to obszary dotknięte poważnym zagrożeniem związanym z negatywnym wpływem zmian klimatycznych i brakiem dostępu do bezpiecznych źródeł wody pitnej.

Więcej
W Jemenie ponad 10 mln dzieci potrzebuje wsparcia w zakresie edukacji

W Jemenie ponad 10 mln dzieci potrzebuje wsparcia w zakresie edukacji

Jemen to kraj dotknięty złożonym kryzysem humanitarnym. Od 8 lat trwa tu wojna domowa, która eskalowała na przestrzeni ostatnich dwóch lat. 

Więcej