Syria: po 11 latach wojny dzieci zmagają się z cierpieniem fizycznym i psychicznym

Ten tekst przeczytasz w 3 minuty.
Syria: po 11 latach wojny dzieci zmagają się z cierpieniem fizycznym i psychicznym

© UNICEF/Awad

Tylko wczoraj w Aleppo niewybuch zabił trójkę dzieci. Jedenaście lat od rozpoczęcia wojny w Syrii przemoc, przesiedlenia i brak dostępu do podstawowych usług nadal utrudniają życie najmłodszym. 

W ubiegłym roku prawie 900 dzieci w Syrii straciło życie lub zostało rannych. Łączna liczba dzieci zabitych i rannych od początku tego kryzysu zbliża się do 13 000. Miny, niewybuchy i pozostałości wojny były głównymi przyczynami zgonów dzieci w 2021 r. Wielu najmłodszych na skutek obrażeń będzie się zmagać z niepełnosprawnością do końca życia.

Od 2022 r. w Syrii urodziło się niemal pięć milionów dzieci. Nie znają one innej rzeczywistości niż wojna i konflikt. W wielu regionach kraju dzieci nadal żyją w obawie przed przemocą, minami i niewybuchami, powiedział Bo Viktor Nylund, przedstawiciel UNICEF w Syrii. 

Konflikt w Syrii ma też ogromny wpływ na kondycję psychiczną dzieci. W zeszłym roku 1/3 dzieci w Syrii wykazywała oznaki niepokoju psychicznego, w tym smutku, zmęczenia czy kłopotów ze snem.

Choć UNICEF nie dysponuje dokładnymi danymi na temat dzieci z niepełnosprawnościami w Syrii, to oczywiste jest, że są one bardziej narażone na przemoc, nadużycia, głód czy brak edukacji. Brak mobilności i trudności w ucieczce przed skrzywdzeniem dodatkowo potęgują ryzyko przemocy. Ograniczone możliwości zatrudnienia osób dorosłych, gwałtownie rosnące ceny, bezprecedensowy poziom ubóstwa, poważne niedobory podstawowych towarów i usług utrudniają codzienne funkcjonowanie rodzin w Syrii, zwłaszcza tych, w których żyją dzieci z niepełnosprawnościami.

W Syrii i krajach ościennych, które przyjęły ok. 5,8 mln dzieci potrzebujących pomocy, UNICEF wraz z organizacjami partnerskimi niesie wsparcie i pomaga radzić sobie z codziennymi wyzwaniami. Pomoc UNICEF obejmuje wsparcie psychologiczne dzieci i ich opiekunów oraz dostarczanie ratujących życie produktów dla najmłodszych zmagających się z cierpieniem fizycznym i psychicznym. 

 

Syria: po 11 latach wojny dzieci zmagają się z cierpieniem fizycznym i psychicznym

© UNICEF/Bilal

Cieszę się, że znów mogę pójść do szkoły, bawić się z przyjaciółmi i uczyć się, powiedział 12-letni Azzam. Chłopiec stracił nogę i uczęszcza teraz do szkoły wspieranej przez UNICEF. Rodzina Azzama została także objęta programem pomocy finansowej. Program ten pozwala najbardziej potrzebującym rodzinom pokryć wydatki związane z potrzebami dzieci z niepełnosprawnością.

Przed nami długa droga, aby pomóc jeszcze większej liczbie dzieci dotkniętych przez wojnę, aby mogły w pełni rozwinąć swój potencjał, zdobyć wykształcenie i dorastać w poczuciu bezpieczeństwa, powiedział Bo Viktor Nylund.

Więcej informacji

Ponad 14,6 mln Syryjczyków potrzebuje pomocy humanitarnej. Wśród nich 5,3 mln to osoby wewnętrznie przesiedlone.

W 2021 r. UNICEF dotarł z pomocą humanitarną do 11,3 mln osób, w tym 7,3 mln dzieci w Syrii.

UNICEF wraz z organizacjami partnerskimi objął 220 892 dzieci wsparciem psychologicznym poprzez Miejsca Przyjazne Dzieciom i zespoły mobilne.

Informacje na temat min i niewybuchów dotarły do ponad 874 400 dzieci i 176 300 opiekunów.

Program pomocy dzieciom z niepełnosprawnościami, który został zapoczątkowany w 2016 r. objął pomocą 11 639 dzieci w 2021 r.

Zobacz również

Prawa dziecka to nasz priorytet – spotkanie organizacji pozarządowych

Prawa dziecka to nasz priorytet – spotkanie organizacji pozarządowych

Ratyfikując Konwencję o prawach dziecka polski rząd zobowiązał się do przestrzegania zapisów tego dokumentu oraz regularnego raportowania postępów z ich realizacji. UNICEF Polska i inne organizacje pozarządowe spotkały się, aby omówić wspólne działania niezbędne do prowadzenia skutecznej polityki na rzecz dzieci.

Więcej
Jak radzić sobie ze stresem

Jak radzić sobie ze stresem

Roli rodzica może towarzyszyć prawdziwy rollercoaster uczuć — od poczucia szczęścia i miłości przez zmartwienie, niepokój, a potem znowu radość. Taka zmienność nastrojów potrafi być stresująca. Poznaj proste i sprawdzone sposoby na zmniejszenie negatywnego wpływ stresu.

Więcej
Jak rodzic może zadbać o siebie

Jak rodzic może zadbać o siebie

Rodzicielstwo jest trudne. To praca na pełen etat i wielu rodziców przedkłada dobro rodziny nad swoje własne. Warto być jednak świadomym, że zaspokojenie swoich własnych potrzeb psychicznych i fizycznych korzystnie wpływa nie tylko na nasze samopoczucie, ale także na samopoczucie naszych dzieci.

Więcej