Syria: po 11 latach wojny dzieci zmagają się z cierpieniem fizycznym i psychicznym

Ten tekst przeczytasz w 3 minuty.
Syria: po 11 latach wojny dzieci zmagają się z cierpieniem fizycznym i psychicznym

© UNICEF/Awad

Tylko wczoraj w Aleppo niewybuch zabił trójkę dzieci. Jedenaście lat od rozpoczęcia wojny w Syrii przemoc, przesiedlenia i brak dostępu do podstawowych usług nadal utrudniają życie najmłodszym. 

W ubiegłym roku prawie 900 dzieci w Syrii straciło życie lub zostało rannych. Łączna liczba dzieci zabitych i rannych od początku tego kryzysu zbliża się do 13 000. Miny, niewybuchy i pozostałości wojny były głównymi przyczynami zgonów dzieci w 2021 r. Wielu najmłodszych na skutek obrażeń będzie się zmagać z niepełnosprawnością do końca życia.

Od 2022 r. w Syrii urodziło się niemal pięć milionów dzieci. Nie znają one innej rzeczywistości niż wojna i konflikt. W wielu regionach kraju dzieci nadal żyją w obawie przed przemocą, minami i niewybuchami, powiedział Bo Viktor Nylund, przedstawiciel UNICEF w Syrii. 

Konflikt w Syrii ma też ogromny wpływ na kondycję psychiczną dzieci. W zeszłym roku 1/3 dzieci w Syrii wykazywała oznaki niepokoju psychicznego, w tym smutku, zmęczenia czy kłopotów ze snem.

Choć UNICEF nie dysponuje dokładnymi danymi na temat dzieci z niepełnosprawnościami w Syrii, to oczywiste jest, że są one bardziej narażone na przemoc, nadużycia, głód czy brak edukacji. Brak mobilności i trudności w ucieczce przed skrzywdzeniem dodatkowo potęgują ryzyko przemocy. Ograniczone możliwości zatrudnienia osób dorosłych, gwałtownie rosnące ceny, bezprecedensowy poziom ubóstwa, poważne niedobory podstawowych towarów i usług utrudniają codzienne funkcjonowanie rodzin w Syrii, zwłaszcza tych, w których żyją dzieci z niepełnosprawnościami.

W Syrii i krajach ościennych, które przyjęły ok. 5,8 mln dzieci potrzebujących pomocy, UNICEF wraz z organizacjami partnerskimi niesie wsparcie i pomaga radzić sobie z codziennymi wyzwaniami. Pomoc UNICEF obejmuje wsparcie psychologiczne dzieci i ich opiekunów oraz dostarczanie ratujących życie produktów dla najmłodszych zmagających się z cierpieniem fizycznym i psychicznym. 

 

Syria: po 11 latach wojny dzieci zmagają się z cierpieniem fizycznym i psychicznym

© UNICEF/Bilal

Cieszę się, że znów mogę pójść do szkoły, bawić się z przyjaciółmi i uczyć się, powiedział 12-letni Azzam. Chłopiec stracił nogę i uczęszcza teraz do szkoły wspieranej przez UNICEF. Rodzina Azzama została także objęta programem pomocy finansowej. Program ten pozwala najbardziej potrzebującym rodzinom pokryć wydatki związane z potrzebami dzieci z niepełnosprawnością.

Przed nami długa droga, aby pomóc jeszcze większej liczbie dzieci dotkniętych przez wojnę, aby mogły w pełni rozwinąć swój potencjał, zdobyć wykształcenie i dorastać w poczuciu bezpieczeństwa, powiedział Bo Viktor Nylund.

Więcej informacji

Ponad 14,6 mln Syryjczyków potrzebuje pomocy humanitarnej. Wśród nich 5,3 mln to osoby wewnętrznie przesiedlone.

W 2021 r. UNICEF dotarł z pomocą humanitarną do 11,3 mln osób, w tym 7,3 mln dzieci w Syrii.

UNICEF wraz z organizacjami partnerskimi objął 220 892 dzieci wsparciem psychologicznym poprzez Miejsca Przyjazne Dzieciom i zespoły mobilne.

Informacje na temat min i niewybuchów dotarły do ponad 874 400 dzieci i 176 300 opiekunów.

Program pomocy dzieciom z niepełnosprawnościami, który został zapoczątkowany w 2016 r. objął pomocą 11 639 dzieci w 2021 r.

Zobacz również

Polio zagraża dzieciom w Strefie Gazy. Ruszyła kampania szczepień UNICEF.

Polio zagraża dzieciom w Strefie Gazy. Ruszyła kampania szczepień UNICEF.

Wirus polio typu 2 został wykryty w Strefie Gazy w lipcu 2024 roku. Spowodowało to konieczność uruchomienia pilnej kampanii szczepień prowadzonej przez UNICEF, WHO, UNRWA i partnerów. Jej celem jest zaszczepienie ponad 640 tys. dzieci poniżej dziesiątego roku życia.  

Więcej
9 miejsc, w których kryzysy humanitarne utrudniają dzieciom edukację

9 miejsc, w których kryzysy humanitarne utrudniają dzieciom edukację

W obliczu kryzysów humanitarnych edukacja jest dla dzieci szansą na normalną przyszłość. Zachowanie ciągłości nauki musi zawsze być priorytetem, ale niestety szacuje się, że na całym świecie 224 mln najmłodszych wymaga pilnego wsparcia edukacyjnego.

Więcej
Powstał Zespół ds. Partycypacji Dzieci i Młodzieży, wspólna inicjatywa RPD i UNICEF Polska

Nic o nas bez nas. Powstał Zespół ds. Partycypacji Dzieci i Młodzieży, wspólna inicjatywa RPD i UNICEF Polska

26 sierpnia w Biurze Rzeczniczki Praw Dziecka zostanie uroczyście zainaugurowana działalność Zespołu. Tworzą go młodzi aktywiści, ich rodzice, eksperci z różnych dziedzin, redaktorzy poruszający tematykę społeczną, w tym praw dzieci, a przewodniczy mu prof. Ewa Jarosz. 

Więcej