Sytuacja dzieci poszkodowanych na skutek pożaru w obozie Moria

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty.
UNICEF - Pożar w obozie Moria

© UNICEF/Tzortzinis

15 września 2020 r. w siedzibie ONZ w Genewie odbył się briefing. Łącząc się z uczestnikami spotkania, przedstawiciel UNICEF w Grecji, Luciano Calestini, przebywający na wyspie Lesbos, przedstawił aktualną sytuację dzieci poszkodowanych na skutek pożaru obozu Moria.

Rząd Grecji prowadzi pilne działania w celu ustanowienia nowego tymczasowego obiektu, w którym schronienie mogłyby znaleźć osoby poszkodowane na skutek pożaru Centrum Rejestracji i Identyfikacji w Morii. Minister ds. Migracji i Azylu, Panagiotis Mitarachi, jest na miejscu i informuje, że wkrótce będzie dostępnych 8 tysięcy miejsc. Nowy obiekt będzie mógł pomieścić nawet 12 tysięcy osób, czyli wszystkich mieszkańców dotychczasowego obozu Moria. Działania greckiego rządu wspiera wiele organizacji, w tym UNICEF, UNHCR, IOM czy Lekarze bez Granic.

Niepokoi fakt, że tylko 800 osób, w tym rodziny z dziećmi, zgodziło się na zakwaterowanie w nowym tymczasowym obiekcie. Niestety, rozprzestrzeniane są nieprawdziwe informacje zniechęcające do przeniesienia się w nowe miejsce. Utrzymywanie tej sytuacji będzie wymagało jasnego i spójnego komunikatu, zachęcającego ludzi do przybycia do obiektu, w którym poszkodowani będą mieli dostęp do pomocy i niezbędnych usług.

UNICEF - Pożar w obozie Moria

© UNICEF/Christophilo

Wszystkie 406 dzieci pozostających bez opieki, które do tej pory przebywały w obozie Moria, w ciągu 24 godzin od pożaru zostały zakwaterowane w ośrodku UNICEF i przeniesione do Tesalonik. Ponadto 35 nowych dzieci, które zostały zidentyfikowane jako pozostające bez opieki, są objęte programem poszukiwania i łączenia z rodzinami. Należy pamiętać, że na pozostałych wyspach, w tym Samos i Chios wciąż przebywa 430 dzieci bez opieki. Dzieci te powinny zostać objęte planem relokacji.

Mimo podjętych działań, ponad 3 tysiące najmłodszych na Lesbos wciąż nie ma odpowiedniego zakwaterowania i dostępu do podstawowych usług. UNICEF jest w gotowości, aby zapewnić 3800 poszkodowanych dzieci natychmiastowy dostęp do wsparcia psychologicznego i innych usług. Priorytetem jest też edukacja. Warto wykorzystać ten moment, aby wprowadzić długoterminowe rozwiązania i konkretne działania, które pomogą uchodźcom i migrantom, w tym przeniesienie na stały ląd.

Zobacz również

Jak UNICEF wykorzystuje drony, aby pomagać dzieciom?

Jak UNICEF wykorzystuje drony, aby pomagać dzieciom?

W UNICEF od 2016 roku wykorzystujemy drony, które umożliwiają nam dostarczanie niezbędnych produktów zdrowotnych, takich jak szczepionki, leki czy próbki diagnostyczne, do odległych obszarów, w tym wysp czy regionów górskich.

Więcej
Eskalacja przemocy seksualnej w Sudanie

Eskalacja przemocy seksualnej w Sudanie

Od 2 lat w Sudanie trwa brutalny, ogólnokrajowy konflikt zbrojny. Dzieci są ofiarami przemocy – w tym gwałtów i napaści na tle seksualnym. Od początku 2024 roku odnotowano 221 gwałtów na niepełnoletnich.

Więcej
Sprawdzamy, jak realizowane są zalecenia Komitetu Praw Dziecka ONZ dla Polski

Sprawdzamy, jak realizowane są zalecenia Komitetu Praw Dziecka ONZ dla Polski

Przeciwdziałanie przemocy wobec dzieci, kwestia pieczy zastępczej i sytuacja dzieci z doświadczeniem uchodźczym – to główne zagadnienia z raportu zaprezentowanego podczas spotkania sejmowej Komisji ds. Dzieci i Młodzieży w Sejmie RP. 

Więcej