Sytuacja dzieci poszkodowanych na skutek pożaru w obozie Moria

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty.
UNICEF - Pożar w obozie Moria

© UNICEF/Tzortzinis

15 września 2020 r. w siedzibie ONZ w Genewie odbył się briefing. Łącząc się z uczestnikami spotkania, przedstawiciel UNICEF w Grecji, Luciano Calestini, przebywający na wyspie Lesbos, przedstawił aktualną sytuację dzieci poszkodowanych na skutek pożaru obozu Moria.

Rząd Grecji prowadzi pilne działania w celu ustanowienia nowego tymczasowego obiektu, w którym schronienie mogłyby znaleźć osoby poszkodowane na skutek pożaru Centrum Rejestracji i Identyfikacji w Morii. Minister ds. Migracji i Azylu, Panagiotis Mitarachi, jest na miejscu i informuje, że wkrótce będzie dostępnych 8 tysięcy miejsc. Nowy obiekt będzie mógł pomieścić nawet 12 tysięcy osób, czyli wszystkich mieszkańców dotychczasowego obozu Moria. Działania greckiego rządu wspiera wiele organizacji, w tym UNICEF, UNHCR, IOM czy Lekarze bez Granic.

Niepokoi fakt, że tylko 800 osób, w tym rodziny z dziećmi, zgodziło się na zakwaterowanie w nowym tymczasowym obiekcie. Niestety, rozprzestrzeniane są nieprawdziwe informacje zniechęcające do przeniesienia się w nowe miejsce. Utrzymywanie tej sytuacji będzie wymagało jasnego i spójnego komunikatu, zachęcającego ludzi do przybycia do obiektu, w którym poszkodowani będą mieli dostęp do pomocy i niezbędnych usług.

UNICEF - Pożar w obozie Moria

© UNICEF/Christophilo

Wszystkie 406 dzieci pozostających bez opieki, które do tej pory przebywały w obozie Moria, w ciągu 24 godzin od pożaru zostały zakwaterowane w ośrodku UNICEF i przeniesione do Tesalonik. Ponadto 35 nowych dzieci, które zostały zidentyfikowane jako pozostające bez opieki, są objęte programem poszukiwania i łączenia z rodzinami. Należy pamiętać, że na pozostałych wyspach, w tym Samos i Chios wciąż przebywa 430 dzieci bez opieki. Dzieci te powinny zostać objęte planem relokacji.

Mimo podjętych działań, ponad 3 tysiące najmłodszych na Lesbos wciąż nie ma odpowiedniego zakwaterowania i dostępu do podstawowych usług. UNICEF jest w gotowości, aby zapewnić 3800 poszkodowanych dzieci natychmiastowy dostęp do wsparcia psychologicznego i innych usług. Priorytetem jest też edukacja. Warto wykorzystać ten moment, aby wprowadzić długoterminowe rozwiązania i konkretne działania, które pomogą uchodźcom i migrantom, w tym przeniesienie na stały ląd.

Zobacz również

Jak pomóc dzieciom zabrać głos w sprawie ich przyszłości?

Jak pomóc dzieciom zabrać głos w sprawie ich przyszłości?

Wsłuchując się w dziecięce marzenia, związane z przyszłością, pomagamy najmłodszym w realizacji tych planów. Obowiązkiem rodziców, opiekunów i społeczeństwa jest wspieranie młodych osób, które powinny mieć możliwość nie tylko wyrażania swoich opinii na temat świata, w którym żyją, ale także proponowania zmian.

Więcej
Przyszłość dzieciństwa w zmieniającym się świecie

Przyszłość dzieciństwa w zmieniającym się świecie

Raport UNICEF “The State of the World's Children 2024” to próba odpowiedzi na pytanie, jak zadbać o przyszłość dzieci, w której ich wszystkie prawa będą respektowane. 

Więcej
Debata z okazji 35-lecia Konwencji o prawach dziecka. Wokół zaleceń Komitetu Praw Dziecka dla Polski

Debata z okazji 35-lecia Konwencji o prawach dziecka. Wokół zaleceń Komitetu Praw Dziecka dla Polski

Debata wokół stanu realizacji zaleceń Komitetu Praw Dziecka to wspólne przedsięwzięcie UNICEF Polska, Koalicji Organizacji Pozarządowych monitorujących wdrażanie Konwencji o prawach dziecka w Polsce oraz Rzeczniczki Praw Dziecka.

Więcej