Tragiczna sytuacja dzieci w Afganistanie

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty.
Tragiczna sytuacja dzieci w Afganistanie

© UNICEF/UN0574446/Fazel

28 mln ludzi, w tym ponad 15 mln dzieci w Afganistanie potrzebuje pomocy i ochrony – to oszałamiający wzrost o 4 mln osób w porównaniu do ubiegłego roku. Choć kraj doświadcza jednego z najgorszych kryzysów humanitarnych na świecie, sprawujący władzę talibowie właśnie zakazali Afgankom współpracy z ONZ, w tym z UNICEF.

Ta decyzja może kosztować życie jeszcze więcej dzieci zagrożonych niedożywieniem i chorobami, ponieważ kobiety są kluczowe dla powodzenia pracy organizacji pozarządowych w tym kraju.

Pomimo niezwykle trudnej sytuacji, sprawujący władzę w Afganistanie talibowie podjęli tragiczną w skutkach decyzję, aby zakazać afgańskim kobietom współpracy z ONZ, w tym UNICEF. Wydanie takiego dekretu to kolejny atak na podstawowe prawa kobiet i jeszcze poważniejsze osłabienie możliwości niesienia pomocy humanitarnej w całym kraju.

 - Catherine Russell, Dyrektor Generalna UNICEF

Bez wsparcia afgańskich kobiet rozwijająca się katastrofa humanitarna będzie się nasilać. Decyzja ta naraża życie wielu dzieci, w kraju, który doświadcza jednego z najgorszych kryzysów humanitarnych na świecie.

Afgańskie kobiety są siłą napędową naszych działań humanitarnych. Są wysoko wykwalifikowane i mają wyjątkową możliwość dotarcia do najbardziej bezbronnych Afgańczyków – dzieci i kobiet, osób chorych i starszych, a także z niepełnosprawnościami. Są ekspertkami w dziedzinie żywienia, zajmują się kwestiami socjalnymi, nauczają, szczepią, są pielęgniarkami, lekarkami i pełnią wiele innych funkcji. 

- Catherine Russell, Dyrektor Generalna UNICEF

W Afganistanie UNICEF prowadzi jedną ze swoich największych operacji, tylko w tym roku docierając z podstawowymi usługami do 19 mln Afgańczyków. Zapewnia leczenie ciężko niedożywionych dzieci, dostarcza rodzinom ciepłe ubrania, a społecznościom udostępnia bezpieczną wodę do picia. Przekazuje także ratujące życie szczepionki i inne materiały medyczne. 

Twoja pomoc jest pilnie potrzebna! Ratuj dzieci w strefach konfliktu!

Zobacz również

Rok działalności UNICEF na świecie

Rok działalności UNICEF na świecie

Wielopłaszczyznowy kryzys obserwowany na całym świecie powoduje, że w minionym roku liczba osób wymagających pomocy humanitarnej wzrosła do ok. 274 mln. UNICEF nie ustaje w staraniach o poprawę sytuacji dzieci wszędzie tam, gdzie jest to niezbędne. 

Więcej
Na całym świecie matki cierpią z powodu niedożywienia

Na całym świecie matki cierpią z powodu niedożywienia

Globalnie ponad miliard nastolatek i kobiet cierpi z powodu niedożywienia (w tym niedowagi i niskiego wzrostu), niedoborów podstawowych mikroelementów oraz anemii, co ma katastrofalne skutki dla ich życia i samopoczucia. Epicentrum kryzysu żywieniowego stanowią Azja Południowa i Afryka Subsaharyjska.

Więcej
5 sposobów, jak dbać o siebie i innych w świecie online

5 sposobów, jak dbać o siebie i innych w świecie online

Media społecznościowe mają wiele zalet, ale mogą też przyczynić się do odczuwania negatywnych emocji. Stres, zazdrość, samotność, niska samoocena – to tylko niektóre z nich.

Więcej