Tragiczna sytuacja dzieci w Afganistanie

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty.
Tragiczna sytuacja dzieci w Afganistanie

© UNICEF/UN0574446/Fazel

28 mln ludzi, w tym ponad 15 mln dzieci w Afganistanie potrzebuje pomocy i ochrony – to oszałamiający wzrost o 4 mln osób w porównaniu do ubiegłego roku. Choć kraj doświadcza jednego z najgorszych kryzysów humanitarnych na świecie, sprawujący władzę talibowie właśnie zakazali Afgankom współpracy z ONZ, w tym z UNICEF.

Ta decyzja może kosztować życie jeszcze więcej dzieci zagrożonych niedożywieniem i chorobami, ponieważ kobiety są kluczowe dla powodzenia pracy organizacji pozarządowych w tym kraju.

Pomimo niezwykle trudnej sytuacji, sprawujący władzę w Afganistanie talibowie podjęli tragiczną w skutkach decyzję, aby zakazać afgańskim kobietom współpracy z ONZ, w tym UNICEF. Wydanie takiego dekretu to kolejny atak na podstawowe prawa kobiet i jeszcze poważniejsze osłabienie możliwości niesienia pomocy humanitarnej w całym kraju.

 - Catherine Russell, Dyrektor Generalna UNICEF

Bez wsparcia afgańskich kobiet rozwijająca się katastrofa humanitarna będzie się nasilać. Decyzja ta naraża życie wielu dzieci, w kraju, który doświadcza jednego z najgorszych kryzysów humanitarnych na świecie.

Afgańskie kobiety są siłą napędową naszych działań humanitarnych. Są wysoko wykwalifikowane i mają wyjątkową możliwość dotarcia do najbardziej bezbronnych Afgańczyków – dzieci i kobiet, osób chorych i starszych, a także z niepełnosprawnościami. Są ekspertkami w dziedzinie żywienia, zajmują się kwestiami socjalnymi, nauczają, szczepią, są pielęgniarkami, lekarkami i pełnią wiele innych funkcji. 

- Catherine Russell, Dyrektor Generalna UNICEF

W Afganistanie UNICEF prowadzi jedną ze swoich największych operacji, tylko w tym roku docierając z podstawowymi usługami do 19 mln Afgańczyków. Zapewnia leczenie ciężko niedożywionych dzieci, dostarcza rodzinom ciepłe ubrania, a społecznościom udostępnia bezpieczną wodę do picia. Przekazuje także ratujące życie szczepionki i inne materiały medyczne. 

Twoja pomoc jest pilnie potrzebna! Ratuj dzieci w strefach konfliktu!

Zobacz również

Raport Roczny 2024 UNICEF Polska

Raport Roczny 2024 UNICEF Polska

W 2024 roku konflikty zbrojne, zagrożenia klimatyczne, przesiedlenia i przemoc miały niszczycielski wpływ na dzieci. Mimo to, dzięki wsparciu Darczyńców i firm mogliśmy skutecznie nieść pomoc tam, gdzie była ona najbardziej potrzebna. W Raporcie Rocznym 2024 podsumowaliśmy nasze działania.

Więcej
Miliony dzieci w niebezpieczeństwie. Trzęsienia ziemi w Mjanmie

Miliony dzieci w niebezpieczeństwie. Trzęsienia ziemi w Mjanmie

W Mjanmie doszło do dwóch poważnych trzęsień ziemi o sile 7,7 w skali Richtera. To niewyobrażalna tragedia oraz pogłębienie trwającego w tym kraju kryzysu. Jeszcze przed trzęsieniami ziemi ponad 6,4 mln dzieci potrzebowało pilnej pomocy humanitarnej.

Więcej
Tworzymy Radę Dzieci i Młodzieży przy UNICEF Polska

Tworzymy Radę Dzieci i Młodzieży przy UNICEF Polska

Grupa Robocza ds. Rady Dzieci i Młodzieży przy UNICEF Polska to inicjatywa powołana przez projekt ParTYcypacja oraz UNICEF Polska. Jej celem jest wypracowanie fundamentów do stworzenia Rady Dzieci i Młodzieży przy UNICEF Polska, która będzie autentycznym głosem młodego pokolenia w działaniach organizacji dotyczących praw dzieci. 

Więcej