Tragiczna sytuacja dzieci w Afganistanie

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty.
Tragiczna sytuacja dzieci w Afganistanie

© UNICEF/UN0574446/Fazel

28 mln ludzi, w tym ponad 15 mln dzieci w Afganistanie potrzebuje pomocy i ochrony – to oszałamiający wzrost o 4 mln osób w porównaniu do ubiegłego roku. Choć kraj doświadcza jednego z najgorszych kryzysów humanitarnych na świecie, sprawujący władzę talibowie właśnie zakazali Afgankom współpracy z ONZ, w tym z UNICEF.

Ta decyzja może kosztować życie jeszcze więcej dzieci zagrożonych niedożywieniem i chorobami, ponieważ kobiety są kluczowe dla powodzenia pracy organizacji pozarządowych w tym kraju.

Pomimo niezwykle trudnej sytuacji, sprawujący władzę w Afganistanie talibowie podjęli tragiczną w skutkach decyzję, aby zakazać afgańskim kobietom współpracy z ONZ, w tym UNICEF. Wydanie takiego dekretu to kolejny atak na podstawowe prawa kobiet i jeszcze poważniejsze osłabienie możliwości niesienia pomocy humanitarnej w całym kraju.

 - Catherine Russell, Dyrektor Generalna UNICEF

Bez wsparcia afgańskich kobiet rozwijająca się katastrofa humanitarna będzie się nasilać. Decyzja ta naraża życie wielu dzieci, w kraju, który doświadcza jednego z najgorszych kryzysów humanitarnych na świecie.

Afgańskie kobiety są siłą napędową naszych działań humanitarnych. Są wysoko wykwalifikowane i mają wyjątkową możliwość dotarcia do najbardziej bezbronnych Afgańczyków – dzieci i kobiet, osób chorych i starszych, a także z niepełnosprawnościami. Są ekspertkami w dziedzinie żywienia, zajmują się kwestiami socjalnymi, nauczają, szczepią, są pielęgniarkami, lekarkami i pełnią wiele innych funkcji. 

- Catherine Russell, Dyrektor Generalna UNICEF

W Afganistanie UNICEF prowadzi jedną ze swoich największych operacji, tylko w tym roku docierając z podstawowymi usługami do 19 mln Afgańczyków. Zapewnia leczenie ciężko niedożywionych dzieci, dostarcza rodzinom ciepłe ubrania, a społecznościom udostępnia bezpieczną wodę do picia. Przekazuje także ratujące życie szczepionki i inne materiały medyczne. 

Twoja pomoc jest pilnie potrzebna! Ratuj dzieci w strefach konfliktu!

Zobacz również

Wojna i chłód. Historia rodziny Katii z Ukrainy

Wojna i chłód. Historia rodziny Katii z Ukrainy

Wołczańsk w obwodzie charkowskim był kiedyś przemysłowym miastem. Po sześciu miesiącach walk, toczących się w jego obrębie, leży w gruzach. Według lokalnych władz, 60% budynków zostało całkowicie zniszczonych, a reszta poważnie uszkodzona.

Więcej
CREATON Polska czwarty rok w programie „Przyjaciel UNICEF”

CREATON Polska czwarty rok w programie „Przyjaciel UNICEF”

CREATON Polska sp. z o.o. jako wieloletni partner UNICEF Polska, ponownie przekazuje środki finansowe na rzecz dzieci w trudnych sytuacjach życiowych. 

Więcej
Wykluczenie transportowe utrudnia polskim dzieciom edukację

Wykluczenie transportowe utrudnia polskim dzieciom edukację

44% młodych osób, które wzięły udział w badaniu UNICEF Polska, dotyczącym wykluczenie transportowego, przyznaje, że kierowało się dostępnością transportu publicznego podczas podejmowania decyzji o wyborze szkoły ponadpodstawowej.

Więcej